Philips 273P3QPYEB: přítel filmů i her
14.11.2012, Pavel Kovač, recenze
Nedávno jsme tu měli monitor iiyama XB2780HSU a dnes se podíváme na rivala od značky Philips. Nese v sobě prakticky stejnou obrazovku, a tak slibuje hlavně velmi příjemné sledování filmů. Ponořte se s námi do recenze!
Kapitoly článku:
Struktura displeje
Struktura displeje je samozřejmě shodná s monitorem iiyama XB2780HSU. Je zde použit stejný panel, takže nelze očekávat ani nic jiného. Kvalita fotografie je lehounce horší, protože Philips má o něco nižší jas, ale to je nyní docela irelevantní. Hlavní je potvrzení technologie A-MVA a jejích čtyř domén.
Teplota bílého bodu
Pokud si koupíte obyčejný monitor, tak musíte počítat s tím, že teplota barev se v závislosti s jasem mění. O kolik se jas mění, si vždy změříme. Dnešní monitor má odchylku velmi malou. 68 K pozná jen opravdu profesionální oko. Není tedy třeba kalibrovat monitor na denní a noční režim.
Teplota se však nemění jen s jasem, ale také s polohou na obraze. Zde je situace u běžných monitorů daleko složitější. Rozdíl v maximu a minimu je již celých 555 K. To je daleko větší problém, protože tento aspekt nelze nijak kompenzovat. Tedy nelze jej kompenzovat z vaší strany. Může jej napravit jen například technologie DUE od EIZA nebo obdobná od NECu.
Odchylka dE a barevný gamut
Dnešní monitor má trošku problém s gamutem. Nemá totiž ani sRGB ani AdobeRGB. Problém je hlavně v modré a zelené barvě. Jejich poloha je hodně posunuta oproti sRGB standardu.
Gamut CIE 1931
Gamut CIE 1976
Nepřesný gamut je předzvěstí nekvalitních barev. Pokud totiž neřešíte správu barev, tak je většina obsahu ve Windows optimalizována na sRGB.
Profil sRGB
Ihned po prvním měření jsem si byl jistý, že tento monitor není pro grafiky zrovna dvakrát vhodný. Barevný gamut mimo sRGB a barevná odchylka na pomezí 4 je opravdu hodně. Dříve bych s takovouto odchylkou byl spokojen, ale dnes se objevují na trhu monitory s dE pod 2 za lidovou cenu.
V režimu sRGB má monitor dE(2000)=3,91.
Profil 6500 K
Pokud se přepnete do 6500 K v OSD, tak získáte prakticky shodný obraz. Barevná odchylka dE(2000)=3,98. Takže tudy cesta také nevede.
Profil Office
Nyní si projdeme zrychleně režimy ze SmartImage. První je Office s dE(2000)=3,95. Teplota je 7305 K.
Profil Photo
Další režim Photo má dE(2000)=8,34. Nevím, co vedlo výrobce k označení tohoto režimu za Photo. Gama se totiž zvýší a obraz je až nepřirozeně kontrastní. Teplota je 7061 K.
Profil Movie
Další režim Movie je téměř shodný s Photo. Jen je barevná teplota posunuta k 9200 K a odchylka ještě stoupla k dE(2000)=3,93.
Profil Game
Režim Game přišel s příjemnou teplotou 6645 K a dE(2000)=5,09. Stále to tedy není to pravé.
Profil Economy
Poslední režim Economy je vlastně nativní režim se sníženým jasem. Teplota je 7262 K a dE(2000)=4,00.
Nastavení monitoru po kalibraci bylo následující:
R=100
G=95
B=87
Kontrast: 50
Jas: 28
Nastavíme-li teplotu přesně na 6500 K, tak se sice obraz pro oko lehce zlepší, ale jakmile se zaměříte na jednotlivé barvy, tak zjistíte, že k žádnému velkému posunu nedošlo. Dokonce jsou některé barvy i horší. Jde o to, že jde o úpravu nativního režimu, který není nic moc. dE(2000)=4,13.
Kalibrované pouze přes OSD
Kalibrace
Větší zázraky udělá až kalibrace přes ICC profil. Bohužel s gamutem nepohne, a tak jde vlastně hlavně o zavedení správného gamutu do systému. Barevná odchylka dE(2000)=1,06 je však už docela slušná.
Kalibrované přes ICC profil
Na následující tabulce vidíte velké změny v barevnosti. Prakticky všechny barvy prošly dost razantní proměnou. Dnes jsme již zvyklí na zcela jiný průběh, resp. na menší změny.
Pokud se podíváte na LUT křivky pro jednotlivé kanály, tak si všimnete razantnějších změn až ve světlejších oblastech.
Jako vždy si můžete stáhnout ICM profil zde. Mějte však na paměti, že profil nemusí u vašeho monitoru podávat tak kvalitní výsledky. Pokud navíc nastoupí jiné revize monitoru, tak už profil nedoporučuji používat.
Pokud tedy hledáte monitor pro grafickou práci, tak se raději poohlédněte jinde. Tento je zkrátka vysloveně filmový.