Philips 298P4QJEB: přemožitel Dellu
24.7.2013, Pavel Kovač, recenze
V poslední době se doslova roztrhl pytel s 21:9 monitory. Také Philips si přidal svou trošku do mlýna se svým modelem 298P4QJEB. Dokáže konkurovat velmi povedenému Dellu? Našlápnuto má jistě dobře.
Kapitoly článku:
Struktura displeje
Očekáváte e-IPS strukturu? Očekáváte dobře. Jde totiž o tradiční e-IPS bez sebemenších odlišností od normálu. Dalšího komentáře asi není ani třeba.
Teplota bílého bodu
Jak se zdá, tak se výrobci naučili jeden nový kousek. Regulovat jas tak, aby obraz neměnil barevnou teplotu. To byla až do nedávna výsada velmi drahých profesionálních monitorů EIZO a NEC. Pokud budete u dnešního monitoru měnit jas, tak se setkáte se změnou teploty pouze v rámci cca 40 K. To je natolik malá hodnota, že ji okem neuvidí ani Superman.
Jak už to tak bývá, změna teploty po ploše monitoru je výrazně vyšší než změna teploty s jasem. V tomto případě o celých 534 K. To už je hodnota, kterou si lidské oko dobře uvědomí. Myslete tedy na to při úpravě fotek, kdy dolní část obrazu je znatelně studenější (má nádech do modré) oproti vrchní části obrazu.
Odchylka dE a barevný gamut
Ač jsem už v kapitole o filmech monitor vesměs chválil, tak zde si ukážeme proč. Gamut je totiž téměř přesný k sRGB, a tudíž i k filmovým barvám.
Gamut CIE 1931
Gamut CIE 1976
Když se podíváte na předchozí dva diagramy, tak zjistíte, že gamut je opravdu téměř přesný k sRGB. To je jistě dobrá zpráva. Sice jsou zde drobné odchylky v zelené a modré, ale jsou opravdu jen malé.
Profil sRGB
Samotný gamut je ovšem jen vstupní brána k dobrým barvám. Hodně záleží na tom, jak si poradí s barvami samotná elektronika monitoru. I s netradičním gamutem jdou dělat zázraky. Jen je potřeba větší úsilí. Dnešní monitor je na takovém středu. V režimu sRGB dosahuje jen průměrných hodnot. Z pohledu některých levných LG až podprůměrných hodnot. ΔE2000=2,26.
Profil 6500 K
Režim s 6 500 K je prakticky sRGB v bledě modrém. Tedy to stejné. Barevná odchylka tomu také odpovídá a je prakticky stejná. ΔE2000=2,27.
Profil Office
Nyní přicházejí na řadu často marketingové profily, které pro běžnou praxi často nemají moc smysl. Přesto se někomu mohou hodit. Často se upravuje kontrast, jas, doostření obrazu i barvy. Například režim Office snižuje jas, aby se obraz při běžném osvětlení dobře sledoval. Funguje to dobře. Ovšem stejně dobře zafunguje i režim vlastních barev se sníženým jasem. Navíc získáte lepší barvy jako bonus. V režimu Office je průměrná odchylka ΔE2000=3,82.
Profil Photo
V režimu Photo je průměrná odchylka ještě vyšší, a to ΔE2000=4,37. Nic, co by pro úpravu fotek, jak název profilu napovídá, zrovna vyhovovalo.
Profil Movie
Ani režim Movie nepřinesl výraznou změnu. ΔE2000=4,29.
Profil Game
Taktéž i režim Game. ΔE2000=3,84.
Profil Economy
A posledním režimem je "Eco" s průměrnou odchylkou ΔE2000=4,15.
Nastavení monitoru po kalibraci bylo následující:
R=100
G=96
B=91
Kontrast: 50
Jas: 29
Jakmile zavítáte do OSD menu a pokusíte se seřídit teplotu na 6 500 K pomocí RGB hodnot, tak získáte slušný obraz a slušnou odchylku ΔE2000=1,36. To už tak špatně nevypadá, že? Přitom stačí tak málo, seřídit teplotu na 6 500 K. Je vidět, že dnešní obrazovky e-IPS mají co nabídnout, jen stačí trošku tovární kalibrace. A ve výsledku to nemusí být ani kalibrace v pravém slova smyslu. Stačí úprava teploty na 6 500 K.
Kalibrované pouze přes OSD
Kalibrace
Jakmile však nastoupí kalibrace pomocí ICC profilu, tak se barvy promění v opravdu dobré. Průměrná odchylka ΔE2000=0,55, patří mezi to lepší. Přesto jsou zde monitory, které dosahují i lepších výsledků. Na druhou stranu, rozdíl mezi ΔE2000=0,5 a ΔE2000=0,2 pozná jen málokdo.
Kalibrované přes ICC profil
Pokud se podíváte na barvy a jejich změnu v rámci ICC profilu, tak si asi výraznějších změn ani nevšimnete. Obraz sice změnil trošku gamu, ale opravdu jen trošku.
Úprava LUT je vidět hlavně v tmavších odstínech, kde dostal monitor trošku kontrastu. Jinak je křivka příjemně rovná a vlastně nedochází k závažnějším barevným korekcím.
Jako vždy si můžete stáhnout ICM profil zde. Mějte však na paměti, že profil nemusí u vašeho monitoru podávat tak kvalitní výsledky. Pokud navíc nastoupí jiné revize monitoru, tak už profil nedoporučuji používat.
V celkovém součtu se jedná o barevně velmi zdařilý monitor, který neurazí prakticky nikoho. Za cenu kolem 11 000 dostanete přesně to, co očekáváte, a vlastně i něco navíc. Jakmile seřídíte monitor v OSD na teplotu 6 500 K, tak se vám rázem odmění slušnými barvami. Na profesionální grafiku však potřebuje kalibraci pomocí sondy.