Testy:
Zařízení Access Point (WAP-1000) jsme připojili do naší UTP sítě a anténu umístili u okna ve druhém patře. Zhruba do 40m jsme bez problémů mohli chodit kdekoliv po budově aniž by byl patrný větší úbytek signálu. Při větších vzdálenostech se začaly objevovat výpadky spojení. Při testování dosahu na přímou viditelnost jsme se dostali až do vzdálenosti 300m. Dá se říci, že pokud vám testovací program hlásí aspoň 70% sílu signálu, je to ještě pořád použitelné. Rád bych zde ještě upozornil, že na větší vzdálenosti (tj. nad 50m) je již skutečně vyžadována přímá viditelnost bez překážek. Stačí jen část stromu nebo člověk, který se postaví mezi vás, a signál nenávratně mizí. Teprve po odstranění překážky se po krátké době spojení opět naváže.
Pokud by tyto karty chtěli použít náruživí hráči v rámci třeba sídliště, bude nutné vyvést anténu ven nebo ji dát aspoň za okno. Jestliže na sebe nevidí a je třeba vyvést anténu až na střechu (případně použít ziskovější nebo směrovou anténu), neobejdou se bez použití propojovacího koaxiálního kabelu. Ten je třeba vybírat s co největší pečlivostí. Do vzdálenosti maximálně 4-5 metrů je ještě možno použít obyčejný RG-58, nad tuto vzdálenost je třeba se poohlédnout po kabelu, který má co nejmenší útlum při kmitočtu 2.4 GHz (např. RG-213, Heliax, apod.).
Co se týče přenosové rychlosti, zjistili jsme jednu zajímavost. Pokud se kopíruje ze stávající sítě přes Access Point do počítače s bezdrátovou síťovou kartou je průměrná přenosová rychlost 72 kB/s (577 kb/s). Opačným směrem to však jde podstatně rychleji - 147 kB/s (1173 kb/s). Proč je tato rychlost více než dvojnásobná při změně směru kopírování nevíme.
Ceny:
Doporučené koncové ceny bez DPH jsou následující. WAP-1000 - 44900 Kč, WL-2400 - 19980 Kč, WL-3500 - 15980 Kč. Pokud se vám zdá cena WAP-1000 příliš vysoká, zkuste si ji spočítat po dílech. Základní deska PCA6145B se dá zakoupit za 11200 Kč, vložená ISA karta WL-2400 za 19980 Kč, cena spojovací ISA sběrnice (ISA backplane card) pak 650 Kč, cena procesoru i486DX4/100 se může pohybovat kolem 800 Kč (i když dnes se už moc sehnat nedá), cena 2MB DiskOnChipu 1300 Kč, cena plechové krabičky s ventilátorem a vypínačem kolem 800 Kč a cena zdroje SYS1089 230/5V 2.6A 400 Kč. Dále je třeba připočítat cenu použitého software a různé manipulační poplatky (doprava, celní řízení, apod).
Klady:
- Bezdrátovou síť je možné použít i bez Access Pointu, stanice se však musí slyšet navzájem.
- S dvěma Access Pointy je možné spojit dvě nezávislé sítě typu Ethernet.
- Není omezen počet bezdrátových zařízení připojených k Access Pointu.
- Na rozdíl od jiných DSSS systémů je zde k dispozici až 9 použitelných kmitočtů (běžně bývá kolem 3).
- Možnost připojení externích antén přes SMA konektor. 6. Podpora SNMP a Web SNMP managementu.
Zápory:
- K PCMCIA kartě nejsou dodávány ovladače pro Windows NT.
- Dosah nad 50m vyžaduje přímou viditelnost antén, což je ovšem obecná vlastnost těchto systémů.
- Neexistuje PCI provedení síťové karty, dokonce se ani neplánuje vyrábět. V dnešní době se totiž již začínají prodávat základní desky bez ISA slotu (např. AOpen MX3W, FIC CW33, SOYO SY-7IWM, apod.). Pokud takovou desku vlastníte, máte prostě smůlu.
- Access Point (WAP-1000) umožňuje připojení pouze na 10 Mb ethernet.
- Systém podporuje až 9 kmitočtů pro vzájemnou komunikaci. Je to sice více než nabízejí konkurenční produkty, ovšem je třeba předpokládat, že ve větších aglomeracích se mohou tyto sítě navzájem rušit.
- Access Point nepodporuje load balancing. Jedná se o vlastnost, kdy se při větším počtu přístupových bodů zátěž rovnoměrně rozloží mezi všechny právě dostupné buňky (access pointy).
Závěr:
Při zkoušení těchto karet, hlavně tedy PCMCIA v notebooku jsem si připadal jako zaměstnanec radiokomunikací. Představte si človíčka chodícího s notebookem, z něhož trčí jakási anténa a který chodí po celém sídlišti. Sem tam si někde sedne, aby si zasurfoval po internetu nebo aby vyzkoušel sílu signálu pomocí speciálního programu. Většina lidí se mi raději vyhýbala, zřejmě mě považovali za bohatého bezdomovce.
Nicméně zkoušky potvrdily, že čím výše umístíte anténu protistanice, tím je to s dosahem lepší. Teoreticky se pro zvětšení dosahu dá použít i pomocný zesilovač, nicméně jeho použití v praxi je komplikované. Tyto problémy vyplývají z použité metody half-duplexu (chvíli se vysílá a chvíli přijímá) na jednom kmitočtu, kde dochází v detektoru zesilovače k aliasingu a tím i podstatnému znehodnocení kvality výstupního signálu. Je třeba také vědět, že případným zvyšováním výkonu se můžete dostat mimo zákonem povolené meze. Dle vydaného Generálního povolení GP-18/1997 je maximální povolený vyzářený výkon jen 100 mW EIRP. V uvedené vyhlášce je dále zakázáno používat zesilovače, převaděče, externí směrové antény, které nejsou předepsány výrobcem apod.
Obecně se dá říci, že použití systému Planet WireFree je vhodné v místech, kde není možné tahat větší množství kabelů, nebo v místech, kde je třeba být částečně mobilní a přitom být pořád připojen do sítě. Dle informace dodavatele jsou výše uvedená zařízení již homologována a právě se dotiskují české dokumentace. Jejich prodej by měl být zahájen nejpozději do měsíce.
Děkujeme za technické konzultace společnostem Alcor-Moravské přístroje, ASM a Future Engineering.