Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Plucker - web v kapse, 2. část

30.9.2002, Rostislav Hučka, recenze
Plucker - web v kapse, 2. část
V minulém díle jsme se věnovali základním rysům systému Plucker a popisu prohlížeče pro PalmOS. Dnes se zaměříme na to, jak si vytvářet uživatelské kanály a jak je instalovat do Palmu.
Kapitoly článku:
  1. Plucker - web v kapse, 2. část
  2. Vytváření seznamu kanálů, přehled českých kanálů, závěr
Základním elementem při tvorbě titulní stránky kanálu je vkládání odkazů na jednotlivé zdroje na internetu. Při stisknutí tlačítka vložení odkazů se otevře dialog obr. 5, kde lze nastavit veškeré parametry potřebné pro synchronizaci. První čtyři položky slouží k nastavení omezení rozsahu stahovaných stránek a tím i velikosti výsledného souboru. Další tři položky slouží k upřesnění při stahování obrázků. V současné době ještě není lokalizace Plucker Desktopu do češtiny dokončena, okomentuji tedy význam jednotlivých položek. Pokud jste již někdy pracoval s offline browserem, můžete tuto část přeskočit.




Obr. 5 - Dialog vkládání odkazu při tvorbě kanálu


Stay on host - omezuje stahování na jeden server (např. při zadání filtru http://www.plkr.org se stáhnou stránky z http://www.plkr.org/index.html nebo http://www.plkr.org/home.html ale ne http://desktop.plkr.org/index.html

Stay on domain - omezí stahování na určitou doménu (např. při zadání filtru plkr.org se stáhnout stránky z http://www.plkr.org/index.html i http://desktop.plkr.org/index.html, ale ne http://www.plucker.net

Maximum depth - omezí stahování na určený počet odkazovaných stránek (Nastavení hodnoty 1 umožní stažení jen titulní stránky, nastavení 2 umožní stažení titulní stránky a všech odkazovaných stránek. Nastavení 3 pak povolí stáhnutí titulní stránky, odkazovaných stránek z titulní stránky a ještě odkazovaných stránek z těchto stránek)

Znalost funkce těchto tří parametrů je nezbytná k vytvoření většiny kanálů, význam ostatních parametrů buď jasný nebo jsou dobře zdokumentovány v nápovědě. Pokud vytváříme kanál bez tvorby vlastní titulní stránky, rovněž se bez znalosti těchto parametrů neobejdeme. Stejné parametry pro takový kanál se zadávají přímo do jeho vlastností.

Ve vlastnostech kanálu je na můj vkus možná až příliš mnoho nastavení, pro méně pokročilé uživatele by se určitě hodil jakýsi mód pro začátečníky, kdy je většina nastavení skryta. Tuto ideu autoři mají, neboť v nastaveních Plucker Desktopu si lze zvolit, zda má být v html editoru úplná nebo jednoduchá nabídka tlačítek.

Další nastavení při tvorbě kanálu jsou již méně důležité a když je ponecháme na předvolených hodnotách, kanál lze synchronizovat a nahrát do Palmu. Za zmínku stojí možnosti nastavení cíle pro uložení synchronizovaného kanálu. Je zde možno navolit libovolný počet adresářů a uživatelů HotSync. Podpora pro synchronizaci více uživatelů na jednom PC je dokonalá a nelze jí nic vytknout. V poměrně značně rozpracovaném stavu jsou však možnosti pro automatickou synchronizaci kanálů. Nastavitelnou vlastností každého kanálu je doba, po které kanál “zastará” a je vhodné jej znova synchronizovat. Tuto dobu autoři nazvali pro mě ne zcela pochopitelně “Due.” Pomocí této pomůcky lze jedním stiskem tlačítka synchronizovat všechny kanály, které jsou právě v tomto okamžiku již “zastaralé.” Aktualizaci kanálů je možno rovněž automatizovat tak, že nastavíme automatickou synchronizaci všech kanálů, které jsou již označeny jako “zastaralé.”

Autoři Plucker Desktopu však připravují možnost aktualizace závislé na HotSync, kdy se pravděpodobně budou aktualizovat veškeré “zastaralé kanály” po stisku tlačítka HotSync a pak se nahrají do Palmu. Tento postup je naprosto identický s postupem používaným u Avantgo, kde se osvědčil.

Při tvorbě kanálu můžete mimo jiné použít i předdefinované kanály. Pokud si chcete stáhnout přehled aktualizovaný o mnoho českých kanálů, stáhněte si soubor plucker_showcase.htm a přepište jím stejnojmenný soubor v adresáři plucker/plucker_desktop/resource. Autoři rovněž počítají s lokalizací Plucker Desktopu. Překlad do češtiny v současné době není hotový, ale potřebné nástroje jsou volně ke stažení a návod na počeštění je součástí instalace Pluckeru.

Závěr
Systém Plucker v mém Palmu nahradil komerční Avantgo a to k mé plné spokojenosti. Teprve však uvolnění Plucker Desktopu udělá z projektu Plucker standard jakým kdysi bylo Avantgo. A když pomyslím na to, že projekt Plucker je dílo nadšenců, kteří na něm pracovali ve svém volném čase, rád prominu drobné chybičky, které se musí nutně v každém podobném projektu objevit a pokud je to v mých silách take je i napravit. Vy ne?