Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Plucker - web v kapse

16.9.2002, Rostislav Hučka, recenze
Plucker - web v kapse
Po zpoplatnění a následném poklesu popularity donedávna jasně vedoucího "palmovského" offline prohlížeče Avantgo se jasnou variantou číslo jedna stal Plucker. S uvedením grafického rozhraní pro jeho "PCčkovou" část význam Pluckeru dále vzroste. Tématu webovských prohlížečů pro PalmOS a Pluckeru zvláště jsme proto věnovali seriál dvou článků na Světu PDA.
Kapitoly článku:
  1. Plucker - web v kapse
  2. Prohlížeč Plucker
Prohlížeč Plucker

Instalátor Pluckeru provede instalaci zvolené jazykové verze Pluckeru (včetně české) sám. Standardně se instaluje i kompresní knihovna Zlib (doporučuji instalaci povolit).

Před spuštěním Pluckeru je nutno mít nainstalovánu alespoň jednu databázi Plucker. Pokud ještě nemáte vytvořeny kanály, můžete si nainstalovat manuál, ve formátu Plucker. Po spuštění prohlížeče Plucker se zobrazí DB Manager (obr. 2), ze kterého se dají instalované kanály otevírat a provádět další základní operace (mazání, beamování, přejmenování, volba kategorie). Do DB Manageru se z otevřeného kanálu můžeme kdykoli dostat přes ikonu složky. V tomto případě se uloží aktuální pozice v dokumentu a při opětovném otevření tohoto kanálu se dokument opět otevře na stejném místě.


Obr. 2 - DB Manager


Po otevření libovolného kanálu se Plucker chová jako běžný hypertextový prohlížeč, některé funkce jsou ale méně obvyklé a stojí za zmínku. V nastaveních se dají ve velice široké míře konfigurovat možnosti zkráceného ovládání - navigace v dokumentu, vyhledávání, pohyb na stránce atd. K tomuto je možno kromě vizuálních ovládacích prvků použít také hardwarová tlačítka (obr. 3), ťuknutí v různých částech displeje (obr. 4) či tahy na plošce Graffiti (autoři se zde inspirovali prohlížečem Opera, přesto je to na Palmu originální možnost, obr. 5). Dále stojí za zmínku možnost automatického posunu v dokumentu. Je možno nastavit rychlost posunu a zvolit, zda má být posun plynulý (po nastaveném množství pixelů) nebo po stránkách s nastavitelnou prodlevou. Pro čtení novin při jídle je to opravdu neocenitelná možnost.

Obr. 3 - Nastavení funkcí hardwarových tlačítek

Obr. 4 - Nastavení funkcí pro ťukání na různé části displeje

Obr. 5 - Nastavení funkcí pro tahy na Graffiti plošce


Vyhledávání v Pluckeru probíhá dvěma způsoby. Buď je možné prohledávat aktuální dokument (část, kterou lze rolovat jako v běžném prohlížeči) nebo v celém kanálu (obr. 6). Prohledávání kanálů Plucker však není zahrnuto do globálního prohledávání dokumentů v Palmu, což by určitě byla vhodná funkce.

Obr. 6 - Vyhledávání v celém kanálu


Závěr

Prohlížeč Plucker je jednoúčelovým programem, který však to, co má, dělá precizně, rychle a bez jakýchkoli problémů. Během několikaměsíčního používání Plucker rovněž nezpůsobil ani žádné problémy se stabilitou či pády systému. V případě nestability doporučuji nejprve reinstalovat podporu češtiny, která je většinou zdrojem většího množství problémů než samotný Plucker.

V další části tohoto seriálu se budeme zabývat tvorbou kanálů a aplikací Plucker Desktop.