Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Plustek OpticPro S24 – takový normální skener

21.8.2003, Zdeněk Kabát, recenze
Plustek OpticPro S24 – takový normální skener
Do ruky se mi dostal nový skener od společnosti Plustek, který nese název OpticPro S24. Po několika dnech s ním strávených Vám přinášíme recenzi, která by měla objasnit všechny klady a zápory.
Kapitoly článku:
  1. Plustek OpticPro S24 – takový normální skener
  2. Ovládání, rychlost a závěr
Skener byl donedávna jediným a relativně levným zařízením k přenesení obrázku do počítače, ač zpočátku v nevalné kvalitě. Nyní se levné skenery dostávají na maximum, poskytují rozlišení až 1200dpi se 48-bitovou hloubkou barev, používají rychlé rozhraní USB 2.0 a rychlost skenování je taktéž slušná. S cenou mezi 2000Kč a 3500Kč jsou velice přijatelné, ubývá ovšem výrobců a zůstávají jen osvědčené značky. V posledních týdnech jsou ale pomalu nahrazovány multifunkčními zařízeními, která kombinují tiskárnu, kopírku, skener a někdy i fax, jako je např. rodina HP OfficeJet.



Obr. 1 - Představujeme Plustek OpticPro S24
Klikněte pro zvětšení


Novinka od Plusteku zblízka

Plustek je právě jedna z oněch osvědčených značek a jeho nový model OpticPro S24 to jen potvrzuje. Skener mi přišel v povedené, nepříliš velké krabici, ze které se lze dozvědět všechna základní fakta. V balení je kromě samotného přístroje dodáván napájecí kabel s adaptérem a datový USB kabel. Adaptér je bohužel "integrován" v zástrčce a jeho velikost by mohla v některých zásuvkách činit potíže. Délka USB kabelu také není úplně ideální, protože periferní zařízení mohou často přijít dál od počítače.


Obr. 2 - Vzhled není ničím speciální
Klikněte pro zvětšení

Samotný skener je větších rozměrů, spíše nadprůměrných a jeho výklopné víko je řekl bych až zbytečně silné. Na druhou stranu, konstrukce je poměrně bytelná. Spodní část přístroje, víko a oblast s tlačítky jsou vyvedeny v decentní modré, zbytek skeneru je bílý. Zespodu víka je molitan pokrytý černou fólií (kvůli rozpoznání skenované oblasti). Zepředu naleznete pět tlačítek, jejichž funkci popíši níže, a zelenou diodu. Na spodní straně skeneru se nachází pojistka, která bez kontaktu s povrchem zablokuje skenovací hlavu.


Obr. 3 - Skener z pohledu zepředu
Klikněte pro zvětšení

Samozřejmě nechybí ani manuál, který je v tomto případě reprezentován jen v elektronické podobě, ale přiloženy jsou dvě "Quick Guide" příručky v 11 jazycích (čeština chybí), jedna pro instalaci přístroje, druhá popisuje funkce tlačítek. Na instalačním CD naleznete celou řadu software:
  • Plustek TWAIN (softwarové rozhraní skeneru)
  • Action Manager 32 (softwarová správa tlačítek)
  • Scanner Utility (diagnostika a kontrola)
  • NewSoft Presto! PageManager (správa dokumentů)
  • NewSoft Presto! ImageFolio (editace naskenovaných obrázků)
  • NewSoft Presto! Mr. Photo (organizace fotografií)
  • NewSoft Presto! Image Explorer
  • NewSoft Presto! PageType (skenování formulářů)
  • ABBYY FineReader 4.0 Sprint (software pro OCR)
  • Bridgewell Page abc (Scan-to-Web software)
  • Adobe Acrobat Reader 5.0

Specifikace

Zde je souhrn specifikací skeneru Plustek OpticPro S24:



Na dnešní dobu jde o nadprůměrný skener, který umí snímat až v rozlišení 1200 x 2400 dpi s barevnou hloubkou 48 bitů barevně a 16 bitů v odstínech šedi. Výsledkem je 65 536 odstínů na barevný kanál, což při barevném skenování znamená 2,8 x 1014 barev. Takováto hodnota je sice lidským okem nerozpoznatelná, ale při skenování zajišťuje věrohodnější barvy. Plustek S24 má navíc 48-bit i na výstupu, což kromě přiloženého software podporuje i např. Adobe Photoshop.


Obr. 4 - Detail konektorů
Klikněte pro zvětšení

K osvětlení snímací plochy slouží CCFL lampa, která se ovšem musí před začátkem snímání zahřát, což trvá kolem dvou minut. Typ snímače je v našem případě barevný CCD (Charge-Coupled Device) senzor. Schéma vidíte na obrázku níže. Tento senzor snímá barvy velice věrohodně, ale potřebuje naprosto přesnou kalibraci zrcadel a bezchybnou čočku. Celé zařízení je skryto v pouzdře, které se v dutém těle skeneru pohybuje pomocí motoru (DC stepping).


Obr. 5 - Jak pracuje CCD senzor

První věcí, která mě nemile překvapila bylo, že po vypnutí počítače zůstává svítit CCFL lampa a zhasne pouze při vytažení USB portu. Spotřeba sice není nijak přehnaná, ale v nočním pokoji tak skener osvětluje počítač :)



Obr. 6 - Příslušenství dodávané k přístroji

Pozn.: Na další stránce naleznete praktické zkušenosti, rychlost skenování a kvalitu výstupu.