Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Počítač do mrazničky ?

20.3.1999, Vít Zatloukal, recenze
Počítač do mrazničky ?
KryoTech Cool K6-2 běží na 500MHz, ovšem ve zmraženém stavu.
Ceny počítačů i jejich komponent klesají a klesají, přesto však ještě uživatelé chtějí ušetřit peníze tím, že si koupí levnější pomalý procesor a nastaví jej na vyšší frekvenci. Při troše štěstí (a střízlivosti při zvyšování frekvence - ze 100MHz Pentia 450MHz prostě nevymáčknete) se dílo podaří. I když se počítač po přetaktování rozběhne, není ještě zcela vyhráno. Občas se totiž systém při běhu znenadání zhroutí bez jakékoliv zjevné příčiny (nebereme-li v úvahu Windows). To je důsledkem zvýšené teploty procesoru po přetaktování (když rychle běháte, také se u toho potíte). Přehřívání se dá řešit dobrým chladičem, případně přidáním dalšího chladiče. Ani to však mnohdy nestačí, takže chlapci od KryoTech se na to rozhodli jít od lesa. Největší zima je v mrazničce, tak proč do ní procesor nestrčit ?

Samozřejmě strčit celý počítač do mražáku není to pravé ořechové, takže firma KryoTech se pustila do vývoje výkonného chladicího systému založeného na stejném principu jako mraznička. V současnosti KryoTech nabízí dva "cool" systémy, jeden s procesorem DEC Alpha přetaktovaným na 767MHz a druhý s procesorem AMD K6-2 přetaktovaným na 500MHz.

KryoTech Cool K6-2 500MHz Workstation, jak se počítač s přetaktovaným AMD a chladicím systémem nazývá, je založen na standardní ATX skříni posazené na mrazáku, který chladí procesor na sibiřských -40oC (slovy mínus čtyřicet stupňů Celsia !). O výměnu tepla (nebo spíš zimy ?) mezi procesorem a chladičem se stará KryoCavity systém.



Při pohledu "pod kapotu" je vidět, že se jedná, až na několik výjimek, o standardní počítač se Super 7 základní deskou. Nelze přehlédnout tlustý modrý kabel vedoucí ze spodní nepřístupné části chladicího systému do "KryoCavity" (mrazové dutiny), která obklopuje procesor. Všechny ostatní ISA, PCI i další pozice pro disky jsou volné, ničím nezablokované. Celkově prozrazuje vnitřek Cool K6-2 500 kvalitní neodfláknutou práci. Komponenty jsou následující:
  • 400MHz AMD-K6-2 procesor přetaktovaný na 500MHz

  • KryoTech -40C chladicí systém

  • FIC PA-2013 ATX základní deska se 100MHz sběrnicí a AGP slotem

  • 300W zdroj

  • ATX case s chladicím zařízením


Další komponenty si už musí přidat uživatelé sami, to znamená další investice do pevného disku, paměti, grafické karty, CD-ROM a dalších. Na požádání však KryoTech zkompletuje počítač celý. Výběr základní desky FIC PA-2013 zřejmě není nejšťastnější, protože tato deska umožňuje osadit maximálně 384MB paměti a má pouze 1MB L2 cache. Konfigurace AGP/PCI/ISA 1/4/2 už dnes také není hitem, prosazuje se spíše 1/5/1.

Po zapnutí je nejprve třeba počkat, až chladicí systém dosáhne teploty -40oC, průběh chlazení lze sledovat na skříni. Teprve po dosažení této teploty se procesor rozběhne. Chladicí jednotka se také výraznou měrou podílí na hmotnosti celého stroje. Není to žádné peříčko, plně vybaven váží Cool K6-2 kolem 40kg.

Cool K6-2 je určen zejména jako extrémní herní počítač nebo pro náročné grafické aplikace. Jeho použití je tím bohužel dost omezené, protože nepodporuje Windows NT ani SCSI host adaptéry. KryoTech však na problému pracuje a současným uživatelům nabídne upgrade zdarma.

Dalším důležitým faktorem je možnost upgradovat systém. To je naštěstí u Cool K6-2 možné, protože KryoCavity chladič lze z procesoru snadno sejmout a dokonce i nasadit zpátky. Časem tedy bude možné použít výkonnější procesor, např. AMD K6-3. KryoTech poskytuje na svoji "mrazničku" jednoletou záruku, která je však výměnou procesoru ztracenu. Jedinou možností tak je poslat celý stroj KryoTech, který výměnu provede.

A teď k tomu nejdůležitějšímu, jaký je výkon ? Benchmarkové testy byly prováděny s grafickou kartou Quantum3D X-24 (Voodoo 2 SLI) při rozlišení 800x600x16bpp. Výsledky tak nebyly omezovány pomalou grafickou kartou. Síla K6-2 se jako obvykle projevuje až s podporou 3DNow!, kdy viditelně překonává Pentium II 450MHz. Benchmarkové výsledky, které najdete na Sharky Extreme jsou sice výborné, ale nijak oslnivé. Pokud přetaktujete K6-2 400 na 450MHz a postaráte se o dobré chlazení, dosáhnete jen o trochu nižšího výkonu mnohem levněji.

KryoTech Cool K6-2 500 je opravdu výkonný stroj, jen je otázkou, zda se vyplatí. KryoTech jej dodává za $1.695, k čemuž je nutno připočítat cenu dalších komponent (disk, paměť, karty). Nevýhodou je také nemožnost použít Windows NT. Nicméně do budoucna by Cool K6-2 mohlo být supervýkonným řešením pro herní a jim podobné maniaky.