Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Powertraveller minigorilla: dobíjení na cestách

22.9.2009, Jan Vítek, recenze
Powertraveller minigorilla: dobíjení na cestách
Dnes se podíváme na akumulátor na cesty určený hlavně pro notebooky, který dovede dobíjet i jiná zařízení, jež k tomu využívají USB port nebo jiné. Dočkáme se kompatibility s řadou i nových netbooků včetně možnosti využívat rozmanité zásuvky v různých zemích.
Kapitoly článku:
  1. Powertraveller minigorilla: dobíjení na cestách
  2. Zkušenosti z provozu a závěr

Zkušenosti z provozu


Použití minigorilly je jednoduché jako facka. Prostě si ji někde pomocí síťového adaptéru dobijete a pak už můžete z ní sosat uloženou energii. Jak jsem již řekl, není možné u notebooků toto zařízení využít jako adaptér, protože ten zde nemá ani zdaleka dostatečný výkon, a tak by se stejně musela energie čerpat z baterie. Avšak mám vyzkoušeno, že USB port již pro dobíjení mobilního telefonu využít lze, takže není pravda, že by minigorilla tak nepracovala, pouze je zde jistá hranice.



Stav nabití baterie ukazuje hlavní displej pomocí šesti sloupků. Ty při nabíjení blikají a postupně se dle úrovně nabití rozsvěcují natrvalo, takže máme dobrý přehled o tom, kolik času ještě asi budeme potřebovat a celkově se minigorilla dokáže nabít za pět hodin a dvacet minut. To neshledávám jako zrovna velkou rychlovku, takže nečekejte, že si někde na cestách jen odskočíte někam na hodinku dvě svou cestovní baterii plně nabít. Zařízení se přitom při nabíjení vůbec nezahřívá, ale pokud má dodat nějaký výkon, teplota mu už stoupne, ale rozhodně není nebezpečná.

Způsob použití je tedy jasný a jednoduchý, takže můžeme přikročit k jednoduchému testu, kdy byla minigorilla použita k napájení notebooku Asus B80A, jenž je založen na platformě Centrino s využitím procesoru Intel Core 2 Duo T5850, integrované grafice GMA X4500 MHD, 4 GB DDR2 RAM a 250GB pevném disku Seagate s 7200 otáčkami za minutu. Soupeřem byla jeho baterie typu Li-Ion, jež dodává 11,1 V a má kapacitu 4800 mAh, 53 Wh. Powertraveller minigorilla má přitom při napětí 12 V kapacitu 2800 mAh, takže při 11,1 V by to bylo cca 3000 mAh, což je pořád výrazně méně, ale notebooková baterie je také patřičně větší a těžší.

Notebook byl napájen pomocí minigorilly tak, že se využil jeho hlavní napájecí konektor určený pro napětí 19 V, což ona podporuje při až 1,5 A. To nám dohromady moc wattů nedává, a tak musela být při spouštění systému v počítači ponechána také baterie, aby se vůbec spustil a my mohli procesor nechat stále nastavený na 900 MHz, čímž se snížila spotřeba, kterou již minigorilla bez problémů poskytla. Hned poté byla baterie z notebooku vyjmuta.

Powertraveller minigorilla tedy zvládla napájet notebook po necelých 80 minut, přičemž hlavní notebooková baterie to zvládne na dobu 155 minut. Osobně jsem čekal od malé gorily trošku více, ale vzhledem k tomu, že jsme ji tlačili až k limitům, tak se není čemu divit. Dlužno říci, že před testem předcházely tři cykly úplného nabití a vybití.


Závěr


Powertraveller minigorilla má jako netradiční produkt na trhu nelehkou úlohu, ale rozhodně má čím přesvědčit. Dokáže se základní výbavou napájet širokou škálu netbooků mobilních zařízení a s dokoupitelnými redukcemi snad všechny, na které bude stačit svým výkonem a rozsahem napájecího napětí. Pro notebooky se již moc nehodí, protože jeho výkon na ně moc nestačí. Má také kompaktní design, dobré, i když jen těžko voděvzdorné provedení a jednoduché použití.

Otázkou je, zda si za cenu cca 3 500 Kč s DPH nemá cenu koupit ještě jednu baterii pro vaše zařízení, přičemž by vám něco ještě zbylo. Proti však mluví právě možnosti napájení několika zařízení tímto jedním produktem, takže jde o ideálního společníka na delší cesty, kde nemusí být vždy k dispozici zásuvka pro dobití vašeho PDA, fotoaparátu nebo MP3 přehrávače. A toto vše minigorilla zvládne a právě v tom je její síla.


Široké možnosti použití
Delší dobíjení akumulátoru
Jednoduchá obsluha
Existují levnější řešení - náhradní baterie
Kompaktní zpracování a změkčený povrch
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: cca 3 500 Kč s DPH



Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Powertraveller Minigorilla poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>


Za zapůjčení Powertraveller minigorilla děkujeme společnosti Sunnysoft s.r.o.




---------------------------------- English translation of the conclusion ----------------------------------

Powertraveller minigorilla as an nontraditional product is probably going to struggle hard on the market, but without doubt it is able to offer good qualities. Even using its basic equipment it is able to power and recharge a wide variety of mobile devices and netbooks. Moreover, using optional power tips we can use it with perhaps all devices in the world which require voltage and power output that minigorilla is able to provide. Notebooks are not good candidates since they generally require much more power than netbooks. minigorilla is also compact, simple for use and well designed, even though hardly water resistant.

The main question is, whether one should for 3200 CZK purchase a spare battery for a given device, which would be in many cases much cheaper. minigorilla's answer to this is simple: universality. It is a perfect companion for travelling when we are not sure where and when is going to be the next power socket. This way we can easily recharge our PDA, camera or MP3 player. That is the strength of this product.



Vývoj ceny testovaného produktu: