Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prestigio Nobile 151C: Notebook pro hráče

25.6.2004, Štěpán Mrázek, recenze
Prestigio Nobile 151C: Notebook pro hráče
Prakticky každý dnešní notebook je vybaven grafickým jádrem integrovaným v čipové sadě. My jsme dostali možnost otestovat notebook vybavený grafickým čipem Radeon 9600, který podává velice slušný grafický výkon.
Komponenty

Operační paměť je v tomto případě typu DDR SDRAM PC2100 o velikosti 256 MB (133 MHz – DDR266), která pracuje s latencí CL2,5. Jedná se o značku Kingstone a řadu ValueRAM. Ze dvou dostupných paměťových slotů je obsazen pouze jeden a tak vám nic nebrání případnému doplnění a další paměťový modul.


Obr. 05 – Operační paměť
klikněte pro zvětšení

Pevný disk je tentokráte od společnosti Seagate, jedná se o model Momentus ST94811A s kapacitou 40 GB. Disk pracuje s 5400 otáčkami za minutu, obsahuje 8 MB vyrovnávací paměti druhé úrovně, používá sběrnici Ultra ATA/100 a průměrný seek time činí 12 ms.


Obr. 06 – Pevný disk
klikněte pro zvětšení

Pozn.: Když tak popisuji pevné disky pro notebooky, tak si pomalu začínám říkat, kdy se objeví Serial ATA-150 disky v provedení 2,5“. Vždyť montáž IDE kabelu je rozhodně složitější než montáž SATA kabelu?

Kombinovaná mechanika CD-RW/DVD je v dnešní době již standardem a tak patrně nikoho nepřekvapí její přítomnost. Jedná se o mechaniku QSI SBW-242, která je schopná číst (24x/10x/24x/8x) podporou technologií: overburn, CD-Text a buffer underrun protection.


Obr. 07 – Kombinovaná mechanika
klikněte pro zvětšení

Akumulátor je (jak jinak) než Li-Ion a jeho kapacita činí 4400 mAh a napětí 14,8 V. Napájení probíhá prostřednictvím dodaného AC adaptéru (100 až 240 V, 50 až 60 Hz). Detailní informace naleznete v podrobných specifikacích, viz předchozí strana.


Obr. 08 – Li-Ion akumulátor
klikněte pro zvětšení

Konektory

Notebook je vybaven poměrně slušným množstvím různých konektorů a portů. Tradičně nevíce jich nalezneme na zadní straně. Mimo klasických komunikačních konektorů RJ11 a RJ45, jsou zde také tři porty USB 2.0, dva audio konektory (3,5 mm jack), VGA konektor pro monitor a LPT port pro tiskárnu. Následující obrázky zachycují celou část notebooku s konektory:


Obr. 09 – Zadní strana s konektory
klikněte pro zvětšení



Obr. 10 – RJ11, RJ45, USB a audio konektory
klikněte pro zvětšení



Obr. 11 – VGA a LPT konektory
klikněte pro zvětšení

Další příjemnou částí notebooku je čtečka paměťových karet, která vládá nejběžnější standardy, tedy Secure Digital, Multi-Media Card a Memory Stisk. Pokud chcete používat jiné formáty, pak se neobedete bez čtečky do USB či PCMCIA slotu. Dále najdete v této části notebooku slot PCMCIA a infračervený port FIR (Fast Infra Red – 4 Mbit/s).


Obr. 12 – FIR, PCMCIA a SD/MMC/MS sloty
klikněte pro zvětšení

Pozn.: Mimochodem, pokud vás překvapuje pouze jeden slot PCMCIA pak si uvědomte míru integrace jednotlivých prvků do notebooku. Marně přemýšlím, na co bych využil i ten jeden – snad na převodník PCMCIA / Compact flash.

Dodávané příslušenství

Součástí dodávaného příslušenství je napájecí adaptér a kabel, telefonní kabel s koncovkami RJ-11 a nakonec dokumentace (k notebooku, procesoru atd.) a samozřejmě dodávaný software, který mimo jiné zahrnuje například program PowerDVD či antivirový program Norton Antivirus 2004.


Obr. 13 – Dodávané příslušenství
klikněte pro zvětšení

Pozn.: Na další stránce najdete výsledky testů, srovnání s typickým notebookem bez grafického čipu a také závěrečné hodnocení.