Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přetaktování aneb Duron600 @900 a Geforce2MX

27.3.2001, Jindřich Rössler, recenze
Přetaktování aneb Duron600 @900 a Geforce2MX
Praktické zkušenosti s overclockingem Duron 600@900 + GeForce2 MX 175/166 @ 195/195. Ovšem nejdříve malé upozornění: Jakékoli provozování jakéhokoli zařízení s jinými než výrobcem stanovenými parametry znamená konec záruky a provádíte jej pouze na vlastní nebezpečí a na vlastní riziko...
Kapitoly článku:
Kapitola I. – Sestavení počítače
Abych nelhal, hrál jsem si se sestavením počítače čtyři dny – ne že bych byl tak neschopnej, ale prostě proto, že když člověk chodí do práce, nenajde více jak hodinu denně volnýho času. A taky proto, že jsem chtěl mít skutečně všechno eňo ňuňo, takže jsem si s každou komponentou doslova vyhrál. Umístit procesor do základní desky bylo dílem okamžiku, ale nasadit chladič už byl problém – ano ano, ony zavazející kondenzátory u patice Socket A. A tak jsem prostě vzal pilník a asi 2mm z milého nového krásného TITANa prostě upiloval. Skoro mi u toho tekly slzy :-)). Ale pak už šlo všechno jak na drátkách a tak jsem pečlivě usadil chladič na procesor s vědomím, že teplovodivá vrstva přímo od výrobce (!) na spodu chladiče je to nejlepší. Zasadit grafickou kartu, CD-ROMku atd. už samozřejmě nebyl problém.

Kapitola II. – První zapnutí, první testy, první ladění
Na první zapnutí se těší každý stavitel počítačů – uvidí, zda byla jeho práce úspěšná či nikoli. Moje práce naštěstí úspěšná byla a tak jsem nainstaloval wokna a ovladače od výrobců a také 3Dmark 2000. Hned potom začalo testování procesoru – okamžitě nastaveno 800 MHz (8x100 – FSB se nedotknu), napětí 1,6V v BIOSu (stejně si vezme 1,63V). Systém naběhl v pohodě. Kontrola teploty – 59 stupňů – oops, při maximální zátěži 63 a to je síla – vezmete-li si, že u Socket A se teplota měří na spodu procesoru, tak kolik má asi procesor samotný ? TITAN je do 60 stupňů a evidentně se potil. OK zkusíme 850 (8,5x100) – počítač nenabootuje – chyba ochrany Windows a podobně – klasika, zkouším i zvedání napětí na 1,65V, ale stále žádná změna. No nic musím se smířit s 800, i tak je to příjemné. BIOS nastaven na nejvýkonnější konfiguraci – v manuálu bylo napsáno zvolte mezi stabilitou a výkonem :-)) – jasná volba, vše na maximum a uvidíme – paměti na HostCLK + PCICLK, CAS 2, Interleave 4-way, BANK Dram Timing na Turbo, nastaveni pro CPU Enhanced Chip Performance, FAST CPU Command Decode, DRAM 4K-page atd. Prostě na maximum a ono to běželo. OK. Nutno říci, že jsem takto běžel asi tři týdny, do doby, než mi Millenia spadly 3x během 1 hodiny – následoval okamžitý format hdd a instalace Win98SE CZ – jediného jakž takž solidního systému. Samozřejmostí jsou nejnovější ovladače VIA 4in1Service Pack 4.28 beta (Pzn. redakce: momentálně je již k dipozici i verze 4.29), nVIDIA Detonator 3 release 631. Výkon v 3Dmarku 2000 se nainstalováním staršího (!) operačního systému zvýšil (!), byť jen o procenta – aktuální overall skóre bylo 4657. OK.

Kapitola III. – Nepodceňujme teplovodivou pastu !?!
Nikdy – mám to z vlastní zkušenosti. Stále se mi zdálo divné proč můj Duron tak topí a tak jsem sehnal teplovodivou pastu (klasickou bílou, která se dá koupit sáček za nějakých 30 korun s daní) – stejně nemám co ztratit. Rozebrání skříně, vytáhnutí základní desky a oddělání chladiče – šok !!! Ona původní hmota (nebo co) od výrobce byla jakoby zapečená a vypadalo to velmi podivně. A tak jsem se jal uklízet – Durona jsem očistil nehtem (ty nervy si nedokážete představit a ta hmota navíc celkem lepila a rozhodně se jí nechtělo dolů) a chladič jsem prostě vzal vodou a utěrkou. Poté jsem napatlal pastu a opět přiložil chladič. Zavření, uložení a první test. A ouha – co to nezří oči mé – teplota v klidu kolem 48 stupňů, při max. zátěži 51 – super jdeme výš. Nastavení 850 MHz (8,5x100) – bootování a chyba ochrany systému Windows blablabla. Zvedám napětí na 1,625V (stejně si vzal 1,66V) a opět bootování – vše OK. Teplota 51 stupňů v klidu a 54 při max. zátěži. Test 3Dmark 2000 a overall score 4700 bylo příjemným zjištěným. Quake III někde kolem 78 FPS je zajisté také příjemné. Sandra CPU výkon přesně slušící 850 MHz procesoru a průtok dat IntALU/FloatALU – 494/571 MB/s – poměrně solidní, což ?

Kapitola IV. – Nevěřte původnímu BIOSu !
Jednou se tak pročítám Světem Hardware a co mne nepraští do oka a čela zároveň (monitor ? :-) – upgrade BIOSu základní desky ABIT KT7 – nejnovější verze – oops a já mám původní. No nic, alespoň se kouknu co se změnilo – OOOOOPS – asi všechno. BugFix kolize DRAM timing RAM vs. Fast CPU Command Decode atd. Málem mně šlehlo – až teď jsem si uvědomil, že ono nejvýkonnější nastavení je vlastně blbost jelikož to prostě nefunguje a ve skutečnosti neběhá jak má. A tak upgrade BIOSu (opět nervy – samozřejmě nemám UPSku) a znovu nastavení všech původních parametrů – a oops – počítač zamrzá při bootování. Takže zpátky na stromy a pomalu znovu postupně všechno nastavit – nakonec to byly paměti – konečně začal fungovat DRAM Timing tak jak měl a na TURBO to prostě neběhá. Takže tam je Fast a na tom to běhá s CAS 2 atd. I tak se průtok dat CPU-RAM malinko zvedl, ale jsou to skutečně procenta.

Kapitola V. – 850 je dobrý, ale 900 je lepší !!
Když už byl upgradovanej BIOS a procesor si spokojeně vrněl (obrazně řečeno) na 850 MHz s poměrně příjemnou teplotou, dozvěděl jsem se záhy, že Durony spolknou i 1,8V !?! Že by ?? Jasně !! Rozdíl 5% nikoho nezastaví a magické 900 je přece jen na dosah ! Zvedám tedy frekvenci na 900 MHz (9x100) a napětí na 1,675V v BIOSu (bere si kolem 1,72V) – počítač nenabootuje. Zvedám napětí až na 1,725V (procík si bere 1,76V) – počítač naběhne, ale po pár testech zamrzne. Nenechám si přece ujít takovou šanci ! Napětí na 1,75V (bere si 1,79V) a opět restart – a vše v pohodě. Testy 3Dmark 2000 a Quake III – super (žádný zaznamenatelný výkonnostní nárůst), ale alespoň proběhlo vše do konce. CPU Stability Tester – zdalipak vydrží ? – vydržel 9 hodin a pak jsem to vypnul sám, ale celých těch 9 hodin běžel jako o závod. Teplota v klidu kolem 54 stupňů (53-55) a při max. zatížení až 59, ale zatím je vše dokonale stabilní (pozn. teplota ve skříni je asi 34 stupňů). Nárůst výkonu byl asi 0,5% - je to jasné – zdržuje grafická karta. No nic, zvedneme grafickou kartu.
reklama