Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Přetaktování aneb Duron600 @900 a Geforce2MX

27.3.2001, Jindřich Rössler, recenze
Přetaktování aneb Duron600 @900 a Geforce2MX
Praktické zkušenosti s overclockingem Duron 600@900 + GeForce2 MX 175/166 @ 195/195. Ovšem nejdříve malé upozornění: Jakékoli provozování jakéhokoli zařízení s jinými než výrobcem stanovenými parametry znamená konec záruky a provádíte jej pouze na vlastní nebezpečí a na vlastní riziko...
Kapitoly článku:
Kapitola VI. – Taktujeme GeForce2 MX, aneb z bláta rovnou do louže
Původní frekvence grafiky GeForce2 MX jsou 175 MHz procesor a 166 MHz paměti. Jenže evidentně nestíhá mému procesoru a tak jsem se rozhodl ji taktnout. Dokonale známé “coolbits” (soubor coolbits.reg), které zpřístupní ve Vlastnostech obrazovky – Upřesnit – GeForce 2 MX – Addiotional Properties kartu Hardware Options asi zná každý. Stačí jen povolit změnu frekvence, restartovat počítač a jde se na to. Ještě předtím však musím popsat jak jsem na grafiku připoutával větráček : nemá cenu oddělávat původní pasivní (ano, skutečně jen pasivní chladič !!), ale stálo by za to přidat větráček – tak jsem sehnal větráček a po deseti minutovém marném přemýšlení jak jej přikurtovat k tomu kusu kovu na kartě, jsem jej prostě položil na sousední PCI slot (beztak volný) a připoutal jej provázkem za protilehlé konce ke kartě. Divil jsem se sám, ale funguje to (i teplota ve skříni klesla na 31stupňů – zajímavé). Než jsem začal skutečně taktovat, věděl jsem, že běžně se přetaktovaná frekvence těchto karet pohybuje kolem 195 MHz procesor i paměť. Z internetu jsem stáhl prográmek na testování video paměti – nastaví paměť na 200 MHz a sune data – objeví-li se chyba, sníží frekvenci o 1 a jede znovu. Po dvaceti úspěšných přesunech dat prohlásí frekvenci za stabilní – mně hlásil 198 MHz. Tak nastavím procesor na 195 a paměti na 198 a s klidem se pustli do testování – 3DMark v pohodě – výkon nahoru o 12 procent – overall 5370. Quake III Arena 90 FPS (aniž bych sáhl na konfiguraci) – super, téměř jsem skákal nadšením. Jenže pak se Quake III po hodině hraní kousnul a já byl namydlenej. Need For Speed III stejnej případ, ale po 10 minutách – nu což asi problém. Snižuji paměti na 195 MHz – Quake stabilní, NFS III nikoli. Opět snižuji paměti až na 190 MHz – NFS III stejný výsledek ale po dvaceti minutách – začínám šílet. Navíc jsem si všiml, že v Servant Salamanderu jsou jakési divné červené tečky, pokud se překreslí sloupec. Na normálních frekvencí to nedělá. OOOOOPS !!! Mám problém. Pouštím šetřič obrazovky – Létající 3D objekty – Vlajka a je konec i na 185 MHz paměti (je zcela jedno jak nastavím procesor v rozmezí 175-195 MHz), ale hlavní vliv na výkon má právě frekvence pamětí a ta je u ledu). Za vlajkou zůstávají také tečky, ale tentokrát světle modré. A samozřejmě počítač zamrzne, pokud nechám spořič puštěný příliš dlouho. Snižuji frekvenci – s každým megahertzem dolů mi ukápne slza a taky zmizí 1/30 s původních 12 procent nárůstu výkonu. Končím na 178 MHz – tečky se neobjevují – počítač přesto po 20 minutovém provozu šetřiče zamrzá. Zkouším jiný šetřič – akcelerované rybičky, které skutečně vypadají jako živé a ukazují framerate 75 (vertical sync), ale stejná záležitost jako s Vlajkou – zamrznutí -> a to je konec mému snažení. Ony tečky se samozřejmě objevovaly i v Quakovi,ale při tom fofru si toho člověk ani nevšimne. Za to, když mi zamrzají 3D urychlovaný šetřiče obrazovky - toho si člověk všimne, je to prostě smůla – vracím frekvence na default a končím.

Kapitola VII. – Šťastně smutný závěr
Byť procesor běží na frekvenci o 50% vyšší než je nominální, moje grafická karta je naprosto neschopná jakékoli změny frekvencí – což zamrzí. No nic, nechce někdo velmi levně skvělou grafickou kartu GeForce2 MX – je naprosto dokonalá a pro 600-700 MHz procesor je ideální, jen tak trošičku nejde vůbec přetaktovat? (oops) Jen ještě musím dodat, že jsem stáhl a vyzkoušel nový 3DMark 2001 a je vážně super – naprosto parádní – v high detailu se mi to “kapičku” cuká (nejmenší skóre celkově dema asi 18 FPS ), ale jinak super – overall score pro stejná nastavení jako v 3DMark 2000 je 2790 (což je relativně ucházející, si myslím).

Nutno dodat ,že jsem průběžně upgradoval ovladače, ale na výkonu se to nijak zvlášť neprojevilo – dnes mám VIA 4in1 4.29 final, Detonator 3 release 650 (zkoušel jsem i několik beta verzí ale nejela mi ani jedna), DirectX 8.0a CZ, BIOS ABIT KT7 verze YH, jen ty Windowsy zůstaly pořád stejný 98SE CZ.
Co říci závěrem - moje zkušenosti s přetaktováním jsou veskrze kladné – mám procesor na výkonu, jenž AMD začalo právě vyrábět a bude stát kolem 6000 s daní koncová cena (můj odhad) za 3500 (3000 procesor a 500 chladič) už teď. Skvělou základní desku, do které dám i 1,3 Thunderbirda (13x100 – snad v dalším BIOSu zvednou násobič – teď je max. 12,5) a poměrně solidní grafickou kartu, která prostě nejde a nejde přetaktovat – určitě o ni nikdo nemáte zájem :-)) skutečně velmi levně !!!
reklama