Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ProBook 4510s: HP v novém designu

8.9.2009, Jan Vítek, recenze
ProBook 4510s: HP v novém designu
Společnost HP má v nabídce nově notebooky řady ProBook, jež se dělí na 15,6" modely začínající dvoučíslicí 45 a 17" modely označované 47. Dnešním tématem bude 15,6" notebook s novým designem a doufejme, že nabídne i kvalitní zpracování a dobrý výkon.

Hardware


Mozkem tohoto ProBooku je procesor Intel Core 2 Duo "Penryn" s označením T6570. Jedná se o 2,1GHz model vyrobený 45nm procesem, jenž využívá 800MHz sběrnici FSB, 2 MB L2 cache a pro každé jádro 32 kB instrukční i datové L1 cache.



Základní frekvence je tedy 2,1 GHz, což nám dává násobič 10,5x, avšak i zde samozřejmě pracuje technologie Intel EIST, tedy Enhanced Intel Speedstep Technology, díky níž a změně násobiče se dokáže procesor podle zátěže podtaktovat na 1200 MHz (6x 200 MHz). Mezi další podporované technologie patří Intel EM64T a Execute Disable Bit. Virtualizační technologii zde nehledejme.



Podívejme se dále na čipovou sadu, která je v tomto případě ve složení Intel GM45 a southbridge ICH9-M. Ta podporuje paměti DDR2 i DDR3, až 1066MHz sběrnici a PCI Express. Zde se však dočkáme pamětí DDR2 na 800 MHz.



Těch jsou celkem 2GB RAM a CPU-Z identifikuje výrobce Ramaxel Technology. Paměti běží s časováním 6-6-6-18 (CL, tRCD, tRP, tRAS) v jednokanálovém módu, což je při napětí 1,8 V také jejich maximum, alespoň podle čipu SPD.



Nyní přichází na řadu software GPU-Z pro zobrazení informací o použitém integrovaném grafickém jádru. Dozvíme se tedy i zde, že zde v HP ProBooku 65nm čipová sada Intel GM45, takže jde o grafické jádro Intel GMA 4500MHD. To má pracovat na 475 MHz, využít 10 unifikovaných shaderů a přidělených 64 MB z hlavní operační paměti. Nalezneme zde také informace o podpoře API DirectX 10 a Shader Modelu 4.0, ale to nás téměř nemusí vzhledem k nízkému výkonu zajímat a u tohoto notebooku dvojnásob.



Dostáváme se až k pevnému disku a v tomto případě padl výběr na 250GB model Western Digital WD2500BEVT z rodiny WD Scorpio Blue, tedy asi nejvíce univerzálních disků pro notebooky od této firmy. Ty dnes sahají až ke kapacitě 1 TB a mají rozhraní SATA 3Gbps, 8 MB vyrovnávací paměti a 5400 otáček za minutu.


Software


Operační systém Windows Vista Business můžeme díky dodaným optickým nosičům downgradovat na Windows XP Professional SP2 a kromě toho nám HP nabídne 60denní zkušební verzi kancelářského balíku MS Office 2007, dále komplexní ochranu proti virům, narušitelům, spyware, apod. McAfeee Total Protection Service, Roxio Creator Business v10 DVD pro vypalování multimediálních dat a pak také InterVideo WinDVD 8 pro přehrávání filmů.

Nejvíce se ale zaměříme na software přímo od HP, k němuž se můžeme ihned dostat pomocí speciálního tlačítka nad klávesnicí. Poté se spustí HP Info Center zahrnující HP 3D DriveGuard, HP ProtectTools Security Manager, HP Software Setup, HP Wireless Assistant a nakonec nápovědu a uživatelské příručky.

HP 3D DriveGuard je zde pro ochranu pevného disku před fyzickým poškozením, které by mohlo nastat při upuštění počítače a vůbec nárazech. Využívá k tomu akcelerometr, díky němuž a hodnotám z něj dokáže předem odstavit diskovou jednotku. V příslušné aplikaci si tuto funkci můžeme vypnout a také nastavit, kteří uživatele toto mohou či nemohou změnit.

HP ProtectTools Security Manager nabízí několik úrovní ochrany počítače a dat na něm uložených. Kromě toho umí ale také nastavovat hodnoty v BIOSu, abychom si je mohli pohodlně měnit i ze systému. Pak je tu šifrování dat na pevném disku, po jehož aktivaci bude vyžadováno dodatečné heslo ještě před nabootováním systému, File Sanitizer umí zase odstranit soubory tak, aby následně už nešly obnovit, k čemuž nabízí tři různě bezpečné profily, Device Access Manager dokáže nakonfigurovat, jaká zařízení se k počítači smějí nebo nesmějí připojit. To si lze vybrat podle rozhraní, nebo podle třídy jednoltivých zařízení. A nakonec Credential Manager umožňuje spravovat různé typy ověření uživatele - Smart karty, biometrika, Trusted Platform Module, USB tokeny, atd. Možnosti ochrany tedy jsou široké.

HP Software Setup mluví sám za sebe. Díky němu si můžeme přehledně instalovat ovladače, doporučené softwarové aplikace a volitelné aplikace a nakonec HP Wireless Assistant se postará o správu bezdrátových rozhraní, zde Wi-Fi 802.11n a Bluetooth. Jenomže v našem případě se choval poněkud podivně a vůbec celý balík softwaru od HP se zdál nedodělaný vzhledem k lokalizaci do češtiny. Pomocí klasických možností systému Windows Vista se totiž počítač bez problémů připojil k bezdrátové síti, přičemž milý Wireless Assistant nás neustále přesvědčoval o tom, že Wi-Fi je zakázáno a povolit je nedokázal. To by ostatně nemělo žádný smysl, když už dávno běželo.