Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ProBook 4510s: HP v novém designu

8.9.2009, Jan Vítek, recenze
ProBook 4510s: HP v novém designu
Společnost HP má v nabídce nově notebooky řady ProBook, jež se dělí na 15,6" modely začínající dvoučíslicí 45 a 17" modely označované 47. Dnešním tématem bude 15,6" notebook s novým designem a doufejme, že nabídne i kvalitní zpracování a dobrý výkon.

LCD


Hewlett-Packard do svého ProBooku 4510s nainstaloval širokoúhlý 15,6" displej s poměrem stran 16:9 a rozlišením 1366 x 768. Díky tomu se velmi hodí pro sledování filmů, ale již ne tolik pro vážnou práci například s dokumenty, kde může nízké vertikální rozlišení vadit. My se tedy zaměříme nyní na to, jaká je kvalita tohoto displeje. Předem je ale nutné říci, že ProBook měl problémy s přenastavováním jasu, kdy například v přihlašovací obrazovce tato funkce nefungovala vůbec a občas i v přihlášeném stavu začala stávkovat, což bylo maximálně frustrující. Vypadá to, že tyto nové notebooky mají ještě své mušky.



Displej disponuje podsvícením pomocí LED, takže to zajišťuje živé a zářivé barvy a také jasnou bílou, jak už tomu u těchto displejů bývá. Navíc se typicky odmění také sníženou spotřebou v porovnání s displeji využívajícími CCFL trubice.



Pozorovací úhly bych dohromady označil za přijatelné. Nejhorší výsledek uvidíte při pohledu seshora, kdy velmi poklesne kontrast a barvy poblednou. Při pohledu z boku klesne kontrast už daleko méně a z barev se trošku deformuje jen červeno-fialový přechod, jinak zůstává výsledek velmi dobrý.



A tradičně nejvíce problematický pohled zespoda ukáže, že s tímto nemá ProBook až takové problémy. U jiných notebooků můžeme zažít zprůměrování barev do třech základních odstínu a i když i zde se přechody začínají ztrácet, není to zdaleka tak strašné. V důsledku pak i při sledování filmů si můžete dovolit koukat na obrazovku trošku zespoda, aniž by se černé odstíny ihned invertovaly.


Webkamera


Integrovanou dvoumegapixelovou webkameru má na starosti software HP Webcam. Ten nám umožní zachytit obrázky, nebo i zvuk s videem v rozlišení až 1600 x 1200. Ovšem je třeba mít na paměti, že čím vyšší rozlišení je, tím pomalejší je obnovovací frekvence obrazu.



Při klasickém 640 x 480, což je výchozí rozlišení, se můžeme těšit z rychlého a kvalitního obrazu s odpovídajícími barvami a dobře vyváženou bílou. U tmavějších odstínů se však již objevuje velmi znatelný barevný šum, ale zato ostrost je na velmi dobré úrovni.

Zhoršení světelných podmínek se výrazněji projeví především v nižší obnovovací frekvenci, přičemž ostatní vlastnosti obrazu se příliš nezhorší. Celkově je tedy webkamera u tohoto notebooku velmi dobrá.


Zvukový systém


Pro poslech zvuku lze využít dva integrované stereo reproduktory, nebo výstup na 3,5mm jack, případně rozhraní HDMI. Reproduktory se nachází v základně pod horním proděravěným kovovým panelem a nepodepsal se pod ně žádný výrobce audio systému, jak to můžeme vidět často u notebooků Asus (Altec Lansing) nebo Toshiba (Harman Kardon).

Integrované reproduktory se určitě nemohou chlubit hutným zvukem se silnými basy a prokreslenými výškami, ale zato poskytnou silný zvuk. Vůbec také ani na nejvyšší hlasitost nerezonují, a tak se budou pro běžné použití hodit, takže můžeme být spokojeni.


Ergonomie


Do této kapitoly bych zařadil zkušenosti s používáním notebooku jako takového. HP zde dotáhli využití lesklých a hladkých plastů k otravné dokonalosti. Na jejich využití u horního víka bychom si již mohli zvyknout a konečně na ně nebudeme v porovnání s klávesnicíc tak často sahat. Avšak využití stejného plastu jako podkladu pod klávesy je mírně řečeno takový nesmysl, až to tříská dveřma. Sice nám k tomu výrobce nabídl čisticí hadřík, ale to má podobnou logiku, jako by nám nabídl notebook na dva kusy a vteřinové lepidlo. No nic, jdeme dál.

Klávesnice nemá klasické provedení, tedy s jednolitým polem kláves. Ty jsou vzájemně odděleny, což dnes můžeme vidět už nejen u Apple MacBook. Píše se na ní i přes mírné prohýbání a trošku nejistý stisk docela příjemně a přesně. Ke komfortu pak jistě pomůže také samostatný numerický blok. Zarazily mě ale popisky, protože jsem asi jako většina ostatních zvyklý, že klávesa Fn je barevně sladěna s příslušnými funkcemi, což zde nefunguje, takže někde není jasné, zda zafunguje právě ona, nebo klasický Shift. To je další funkce položená na oltář vzhledu notebooku.

Touchpad se používá příjemně, i když na dnešní dobu by zasloužil větší plochu, abychom nemuseli neustále přehmatávat a na kolébavá tlačítka si jde po chvíli zvyknout. Poslední záležitostí jsou porty a zde bych ocenil, kdyby alespoň jeden USB 2.0 se nacházel v zadní části přístroje, aby nám tolik nevadil třeba konektor zapojené myši. A leváci si pak určitě nezamilují audio konektory umístěné vepředu přesně pod levým tlačítkem touchpadu.