Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QNAP TS-251D: dva disky a široké možnosti

22.4.2020, Jan Vítek, recenze
QNAP TS-251D: dva disky a široké možnosti
QNAP TS-251D je malý, ale dobře vybavený NAS určený pro dva pevné disky nebo SSD. Díky možnosti rozšíření zvládne i M.2 SSD a navíc můžeme využít i výkonnou síťovou kartu s až 10 Gb/s. Samotný NAS má přitom ještě HDMI. 

Výsledky testů propustnosti - HDD vs. SSD na 1Gb/s síti

 
Na úvod se podíváme na testy pevného disku a SSD, přičemž hlavní otázka je, zda má vůbec nějaký smysl na výchozí 1Gb/s síti provozovat SSD namísto pomalejšího pevného disku. V případě maximální propustnosti by obě tato úložná zařízení měla být schopna takové rozhraní bez problémů saturovat. Testován byl přitom jeden samostatný pevný disk i SSD, čili žádný RAID, jen prostý statický svazek.  
 
QNAP - 1x HDD
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
109,9 MB/s
110,5 MB/s
2-3MB fotografie
67,3 MB/s
78,0 MB/s
   
QNAP - 1x SSD
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
110,1 MB/s
110,5 MB/s
2-3MB fotografie
102,4 MB/s
81,6 MB/s

Výsledky ukazují jednu důležitou věc. Zatímco kopírování velkých souborů (oběma směry) a upload menších je naprosto srovnatelný, v případě downloadu menších souborů z SSD je propustnost už výrazně vyšší než z HDD. I na 1Gb/s síti nám tak SSD dokáže v některých případech udělat lepší službu než HDD.
 
 

Výsledky testů propustnosti - HDD vs. SSD na 5Gb/s síti

 
Nyní už využijeme veškerých možností, které se nám v tomto případě nabízejí. NAS dostal výkonnější adaptér, stejně jako PC a obě zařízení byla spojena přes příslušný switch, aby spolu mohla komunikovat přes 5Gb/s Ethernet. V tomto případě už je jasné, že ani dva pevné disky v RAIDu nedokáží takovou propustnost plně využít. SSD by to ale zvládnout rozhodně měla.  
 
Opět si tak můžeme provést srovnání výkonu jednoho HDD a SSD, ovšem už s podstatně rychlejší síťovou propustností. Jde v podstatě o to samé, jako kdybychom použili dva pevné disky nebo dvě SSD zapojená v poli RAID 1 (zrcadlení). 
 
QNAP - 1x HDD
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
137,5 MB/s
141,0 MB/s
2-3MB fotografie
75,1 MB/s
127,7 MB/s
   
QNAP - 1x SSD
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
358,8 MB/s
362,5 MB/s
2-3MB fotografie
224,1 MB/s
167,7 MB/s
 
Zde už jsou výsledky pochopitelně výrazně odlišné a jednoznačně zde vede SSD, od nějž by někdo možná očekával ještě vyšší datovou propustnost, ale i tak jde i o více než dvojnásobek v porovnání s pevným diskem či s disky v RAID 1. Sluší se ale dodat, že i v takovém případě má smysl přejít na rychlejší síť, která se projeví zvláště při přesouvání větších souborů a větších objemů dat. 
 
Nakonec se podíváme na to, jakého maxima dosáhneme v případě, kdy využijeme dva stejné pevné disky či dvě stejná SSD zapojená v poli RAID 0, čili v "proužkovacím" způsobu zápisu orientovaném na výkon. 
 
QNAP - 2x HDD RAID 0
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
276,6 MB/s
271,5 MB/s
2-3MB fotografie
103,4 MB/s
174,4 MB/s
  
Propustnost se dvěma pevnými disky v RAID 0 je mnohem vyšší zvláště při manipulaci s velkými soubory a skutečně nemá daleko ke dvojnásobku toho, co zvládne jeden disk. V případě menších souborů už nárůst není takový, ale pořád jde o výrazně vyšší průtok dat. Jak se ale ukáží SSD v RAIDu 0? 
 
QNAP - 2x SSD RAID 0
download (MB/s)
upload (MB/s)
700MB soubory
405,5 MB/s
385,4 MB/s
2-3MB fotografie
228,1 MB/s
195,8 MB/s
 
Vypadá to, že při zapojení dvou SSD v RAID 0 jsme už narazili na úzké hrdlo, ovšem ne na jejich, nýbrž nějaké jiné. Propustnost by totiž měla jít výrazněji nahoru, ovšem ve skutečnosti se moc výrazně nezvedla a rozhodně ne tak, aby mělo smysl dvě SSD takto zapojovat. Kvůli pár desítkám MB/s navíc, a to v tom lepším případě, se vystavíme zbytečnému riziku ztráty dat na obou SSD v případě, že jedno ze dvou SSD selže.
 
To už je mnohem lepší mít v NAS serveru jeden pevný disk pro "studená" data a jedno SSD pro rychlý přístup, jehož data pak můžeme mít v záloze právě na pevném disku. Anebo se nabízí prostě klasika, a to zrcadlící pole RAID 1.
 
 

Spotřeba a hlučnost


S dvěma 2TB disky WD RED na palubě byl NAS připojen na měřák Voltcraft Energy Check 3000 a byla sledována jeho spotřeba včetně ztrát zdroje.

QNAP 
spotřeba (W)
2 HDD + 10GbE síťová karta
17 W
vypnuté HDD + 10GbE síťová karta
9 W
pohotovostní režim
0 W (neměřitelné)
 
Naměřené výsledky této konfiguraci víceméně odpovídaly. Spotřeba s vypnutými HDD byla jen o trochu vyšší než 8,1 W, které uvádějí specifikace a spotřeba se dvěma HDD se zde pohybovala o necelé 2 watty výše, ovšem na tu mají vliv právě především HDD a jejich typ, což specifikace nemohou plně reflektovat. Spotřebu mimochodem jistě rovněž ovlivnila i nainstalovaná síťová karta. 
 
V pohotovostním režimu jsme jako obvykle nenaměřili nic, což tedy neznamená, že si NAS nic nevezme, nicméně měřák už takovou spotřebu nemusí zaznamenat.