Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QNAP TS-259 Pro+: chytrý a výkonný

22.11.2010, Jan Vítek, recenze
QNAP TS-259 Pro+: chytrý a výkonný
QNAP má teď v nabídce mnoho síťových úložných zařízení typu NAS, z nichž jsme si pro recenzi vybrali dvoudiskový TS-259 Pro+. Ten slibuje vysokou datovou propustnost prostřednictvím dvou rozhraní Gb Ethernet, podporu iSCSI a mnoho dalšího.

Správa systému


Zde jsou k dispozici všechna možná nastavení funkcí, které QNAP TS-259 Pro+. Těch je velmi mnoho, a proto si je podrobně nepředstavíme všechny. Prvním krokem je přihlášení do systému, což je napoprvé možné s využitím účtu admin s heslem admin.



Heslo si můžeme pro větší pohodlí nechat uložit a vyšší bezpečnost zase zajistí přihlášení pomocí protokolu SSL.


- klikněte pro zvětšení - hlavní obrazovka v češtině

Uživatelské rozhraní je velmi pěkné, moderní a především přehledné a rychlé. V dolním pravém rohu si dokonce můžeme vybrat jiné téma, které však pouze barevně změní tvář horního pruhu. Nahoře se však můžeme přepnout do jiného jazyka, což hned využijeme a pak tu jsou záložky pro přístup do správce souborů, multimediální stanice, stanice pro stahování dat a tento NAS dokonce může provozovat i dohledový systém, pokud k němu přes síť připojíme IP kamery. A pak tu jsou dva pruhy nalevo, kde ve vrchním máme hierarchicky uspořádanou nabídku, kterou vidíme v hlavním okně a v dolním pruhu lze vyhledávat v nabídce pomocí klíčových slov. Výsledek se ihned ukáže ve volném místě.


- hlavní obrazovka v angličtině

Dále již budeme vzhledem k problémům s překladem, které byly předmětem předchozí kapitoly, pokračovat se screenshoty s textem v anglickém jazyce. Tak máme aspoň zajištěno, že se nesetkáme s nesmysly.


System Administration


Zde se skrývají veškerá hlavní systémová nastavení, a to pod celkem jedenácti volbami, z nichž některé mají navíc i vlastní záložky.



Jako první je General Settings, kde jsou ty naprosto základní volby jména serveru, komunikačního portu, nastavení času včetně letního času, kódování a nakonec je tu upozornění o síle hesla.



Dále tu je Network - nastavení sítě, které koresponduje s aplikací Finder, již jsme si představili již na předchozí stránce. Vedle záložky TCP/IP je tu i nastavení Dynamic DNS a nechybí podpora IPv6.



Třetí volbou je Hardware, která se týká tlačítka Reset pro obnovení výchozího nastavení, které lze deaktivovat, pak tu je nastavení pro pevné disky (uspání, upozornění při nedostatku kapacity a vyrovnávací paměť pro zápis pro souborový systém EXT4). Buzzer Control se týká zvukového upozornění při startu, vypnutí, aktualizaci firmwaru či systémových událostech. Poslední sekce se týká ovládání otáček ventilátoru - buď automatické nebo manuální se třemi stupni nastavení. Ventilátor je automaticky ale ovládán velmi dobře s použitím PWM (Pulse Width Modulation), takže nehrozí, že by se při nastavení nízkých otáček zastavil.



Sekce Security se týká zabezpečení. V první záložce je možné nastavit tři úrovně - bez zabezpečení povolující připojení ze všech adres, střední se seznamem zakázaných adres a vysoká se seznamem povolených adres. Ty můžeme zadávat buď jako jednotlivé, nebo jako rozsahy, nebo v kombinaci s maskou podsítě (tedy v podstatě také rozsah).

Záložka Network Access Protection umí blokovat IP adresu po určitou dobu po volitelném počtu neúspěšných pokusů provedených za určitý čas. To může platit pro různé protokoly, konkrétně SSH, Telnet, HTTP(S), FTP, Samba, AFP. To nám poslouží proti útočníkům snažícím se uhodnout heslo nebo zahlit linku. Poslední záložka slouží pro upload bezpečnostního certifikátu ve formátu X.509PEM pro přístup pomocí SSL.


- při realizaci změn obrazovka potmavne -

Notification má také tři záložky pro konfiguraci SMTP poštovního serveru, SMSC serveru pro zasílání krátkých textových zpráv a nakonec příslušné nastavení zasílání upozorňujících zpráv na e-mail či telefon. Pro oba účely je možné zadat dvě adresy/čísla.



V Power Management se skrývá možnost restartu/vypnutí systému, zapnutí funkce Wake on LAN, volba akce po obnovení výpadku energie a také plánování zapínání a vypínání boxu. Další možností je zapnutí Network Recycle Bin, tedy síťového odpadkového koše, kam se ukládají naoko smazaná data.



V sekci Backup/Restore Settings si lze uložit či naopak zpětně obnovit uložená nastavení celého NAS serveru a nyní se podíváme na System Logs.


- klikněte pro zvětšení -

Systémové logy mohou zaznamenávat informace jednak o běhu NAS serveru samotného, tedy o jeho spuštění, vypnutí, aktualizaci či problémech. V druhé záložce můžeme logovat přístupy k serveru, to znamená například přístup k FTP serveru a provedené akce, přičemž lze vybrat, které protokoly bude tato část logu reflektovat. Třetí záložka ukazuje právě připojené uživatele a poslední umožní všechny zaznamenané informace odeslat na tzv. syslog server.

Předposlední Firmware Update slouží pro aktualizaci firmware a tu lze provést dvěma způsoby. Buď manuálně, tedy odkázáním na již stažený soubor nebo automaticky přes službu Live Update, která vyhledá nový firmware a sama jej nainstaluje. Poslední volba Restore to Factory Default poslouží stejně jako tlačítko reset na zadní části, tedy pro obnovení továrního nastavení.