QNAP TS-459 Pro II: výkonný služebník
17.6.2011, Jan Vítek, recenze
Společnost QNAP nedávno představila novou řadu úložných zařízení typu NAS, konkrétně TS-459 Pro II Turbo NAS, jejichž výhodou je moderní výbava i funkce a stejně jako v minulém případě jde ve své podstatě o celé PC založené na procesoru Intel Atom.
Kapitoly článku:
- QNAP TS-459 Pro II: výkonný služebník
- NAS box, jeho zpracování a funkce displeje
- Zprovoznění NAS
- Turbo NAS firmware 3.4
- Turbo NAS firmware 3.4 - pokračování
- Testy
- Závěrečné hodnocení
NAS box a jeho zpracování
Celé zařízení připomíná svou konstrukcí malou počítačovou skříň s rozměry 177 (V) x 180 (Š) x 235 (H) mm, ovšem je uzpůsobeno především pro to, aby uživatel mohl snadno a rychle žonglovat s pevnými disky. Konstrukce připomíná staré Mini-Towery se zdroji AT, protože celý vrchní kryt z hliníku je v jednom kusu ve tvaru písmene U. Zadní panel s konektory, porty a ventilátory je také kovový, ale předek už byl vyroben z černého matného plastu s lesklým krytem displeje.
Přední panel nás uvítá očekávanou výbavou. V levém sloupci s logem firmy QNAP máme dole dvě tlačítka - hlavní vypínač a také tlačítko COPY obepínající port USB 3.0, které poslouží k okamžité záloze/synchronizaci dat připojeného paměťového zařízení.
Hlavní část panelu má nahoře malý grafický LCD displej s bílými pixely na modrém podsvíceném pozadí. Tento displej nás průběžně informuje třeba při startu, co právě NAS box dělá, takže se nemusíme slepě spoléhat na potvrzující pípnutí, že systém nabootoval a disky byly připojeny. Zjistíme z něj také nastavení sítě a případně to, zda NAS nemá nějaké problémy. Jedná se tedy o velmi užitečný informační nástroj. Vedle něj jsou tu ale také klasické kontrolky - status, LAN, USB a eSATA a také každý pevný disk má svou stavovou LED.
LCD displej po nabootování systému zhasne, ale k dispozici jsou hned vedle dvě tlačítka Enter a Select. S jejich pomocí můžeme upravit řadu nastavení bez využití počítače, ale o tom až níže v této kapitole.
Pozice pevných disků jsou zde těsně vedle sebe, přičemž jde o uzamykatelné kovové šuplíky s plastovým čelním zámkem. V nich jsou disky připevněny šroubky a lze je za běhu díky funkci Hot-swap vyjmout, pokud nám třeba systém oznámí, že nějaký z nich už má dle výpisu S.M.A.R.T. smrt na jazyku. Pak jej nahradíme čerstvým modelem a systém by měl automaticky začít obnovovat RAIDové pole, aby všechna data zase byla připravena a chráněna.
Na dně skříně jsou připevněny mohutné gumové nožky, jež by měly utlumit vibrace, ovšem to jde pochopitelně u malé skříně napěchované pevnými disky velmi těžko. Připravte se tedy na to, že při provozu na stole se hluk boxu výrazně zesílí, takže je vhodné jej umístit jinam, nebo dodatečně podložit něčím měkkým.
Zadní panel nám ve své pravé části nabídne řadu portů, jejichž rozložení nám jasně určuje pozici základní desky v tomto zařízení. Pěkně pohromadě tu máme (odshora) port USB 3.0, dvojici eSATA, pak dvě skupinky RJ-45 (Gbit Ethernet) + 2x USB 2.0 a nakonec vespodu D-Sub. Opodál je dále otvor pro zámky Kensington, velkou část si zabral 92mm ventilátor hlavního chlazení, nad ním je ještě menší 40mm kousek a v rohu napájecí konektor.
Co se týče onoho malého ventilátoru, ten bude i vzhledem k blízkému napájecímu konektoru určen pro chlazení zdroje. Model QNAP TS-259 Pro+ má zdroj externí, ovšem v tomto případě budeme NAS zapojovat přímo do sítě.
Když si tento QNAP rozmontujeme, k čemuž stačí odstranit tři zadní šroubky a vysunout hliníkový kryt, objeví se jednak úzký napájecí zdroj, jehož výkon bude bezesporu na toto zařízení stačit a především tu je i skrytá základní deska. Ta má na sobě rozlehlý pasiv, skrz nějž bude vlivem zadního ventilátoru proudit vzduch od bočních průduchů a pokud by nám snad 1 GB operační paměti DDR3 nestačil, můžeme si jej rozšířit o další 2 GB v jednom modulu SO-DIMM.
Funkce displeje
Displej tedy není schopen ukazovat pouze informace a výstrahy. S jeho pomocí za přispění dvou tlačítek můžeme provést také nastavení sítě přímo na NAS boxu, ale nebude to pochopitelně tak rychlé ani pohodlné, jako když využijeme webové rozhraní (popř. utilitu QNAP Finder). Někdy ale třeba nebude jiná možnost (nejbližší počítač zrovna bude o dvě patra výš) než využít funkce displeje.
Ten probudíme z letargie stiskem spodního tlačítka Select, zatímco horní Enter nás po delším stisku dostane do menu. Jejich funkce jsou rozděleny tak, že Select projíždí nabídku stále dokola a Enter stejně jako na klávesnici potvrzuje zadání. Zde by nám QNAP tedy mohl nabídnout ještě jedno tlačítko, abychom mohli menu projíždět i druhým směrem, což by navigaci podstatně usnadnilo.
Samotný Select cyklicky zobrazuje základní informace - modelové označení, síťové jméno boxu a verzi firmware a pak IP adresu každého ze dvou ethernetových připojení. Pro vyvolání menu stačí asi dvě sekundy podržet Enter a pak můžeme pomocí Select projíždět následující nabídku:
- TCP/IP - změna na statickou IP či DHCP
- Physical Disk - ukáže kapacitu jednotlivých disků a jejich aktuální teplotu
- Volume - nastavený oddíl (výchozí RAID 5 s využitím 4 disků)
- System - aktuální teplota procesoru a systému, otáčky hlavního ventilátoru
- Shut Down - vypnutí NAS
- Reboot - restart systému
- Password - změna hesla
- Back - opuštění menu