QNAP TS-459 Pro II: výkonný služebník
17.6.2011, Jan Vítek, recenze
Společnost QNAP nedávno představila novou řadu úložných zařízení typu NAS, konkrétně TS-459 Pro II Turbo NAS, jejichž výhodou je moderní výbava i funkce a stejně jako v minulém případě jde ve své podstatě o celé PC založené na procesoru Intel Atom.
Kapitoly článku:
QNAP Finder
Ze stránek výrobce jsem stáhl nejnovější verzi aplikace QNAP Finder (3.4.3 Build0504), která tedy ke zprovoznění tohoto NAS nebyla vůbec nutná, neboť stačilo zadat IP adresu zobrazenou na displeji do prohlížeče a disk si rovnou po připojení k routeru namapovat. Byl jsem ale zvědav, zda QNAP již dokončil lokalizaci této utility do češtiny, neboť v posledním případě to nebylo nic moc. Kdybych chtěl rýpat, tak vytknu nepřeložený termín Refresh v menu Servery, ale objektivně musím říci, že na nás hlavní okno QNAP Finder konečně mluví česky.
- počeštěný QNAP Finder -
Utilitka také bez problémů našla dostupný NAS server a také ihned oznámila, že u něj můžeme provést aktualizaci firmwaru. Nainstalován byl totiž 3.4.2, kdežto QNAP už od 24. května nabízí 3.4.3 Build0520. To znamená stažení asi 100 MB dat a vyčkání na provedení samotné aktualizace, popřípadě můžeme v okně Update Firmwaru nechat samotný Finder, aby si vše stáhl a sám provedl.
Doprovází nás přitom okno pro login administrátora, jehož účet je ve výchozím nastavení admin/admin pro jméno a heslo.
- aktualizace firmwaru dokončena -
Po aktualizaci firmware se můžeme pustit do dalšího prozkoumávání nastavení, kde si lze stejně jako u posledně testovaného NASu od QNAP nastavit Port Trunking (= Link Aggregation). Bohužel, zde nás český překlad opět zradil a výrobce na něj evidentně nesáhl, neboť Link Aggregation je opět přeloženo jako Agregace odkazů, což je naprosto, úplně a dokonale špatně. Nejedná se o žádné odkazy, ale spojení dvou ethernetových linek pro navýšení propustnosti, k čemuž je ale zapotřebí mít další síťové prvky v příslušném vybavení.
Vzhledem k nedokonalému překladu byste Finder mohli nainstalovat možná spíše v angličtině. Těch pár anglických termínů jistě zvládnete a aspoň vám Google po zadání neznámých termínů nabídne relevantní informace, čehož byste s vyhledávacím řetězcem "agregace odkazů" těžko dosáhli.
Po zadání IP adresy do prohlížeče se objeví úvodní obrazovka toho, co by mohl být váš osobní/firemní web. Dozvíme se z ní nějaké informace o mapování disku a FTP serveru, ale především je tam také odkaz přesměrující na stejnou adresu na portu 8080, což již otevře webové rozhraní s nastavením (viz obrázek).
To je graficky zpracováno naprosto stejně jako u předchozího NAS, a tak se v další kapitole zaměříme pouze na to, co nám má přinést firmware 3.4.