Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Quantum Atlas IV a Atlas 10K

12.11.1999, Petr Klabazňa, recenze
Quantum Atlas IV a Atlas 10K
SCSI pro náročné.
Specifikace:
Pevný disk Quantum Atlas IV s kapacitou 36.4 GB kategorie 7,200 ot/min s připojení na Ultra160/m SCSI rozhraní. Model Quantum Atlas 10K s kapacitou 18.2 GB se řadí již do kategorie 10,000 ot/min s připojení na Ultra160/m SCSI rozhraní. Oba modely jsou určeny především pro servery a dále také pro pracovní stanice a systémy s diskovými poli. Použitá technologie umožňuje značnou odolnost jednak při manipulaci (ve vypnutém stavu při dopravě) a montáži a dále také při chodu (především kontrola konzistence dat). Disky jsou především vybaveny systémem SPS (Shock Protection Systém).
Quantum Atlas


Vlastní test:
Pro praktické testy byla zvolena počítačová sestava: základní deska Abit BH6, procesor Intel Celeron 400 MHz, 64 MB operační paměti SDRAM, grafická karta Diamond Stealth III S540 a DVD-ROM značky Toshiba. Pro připojení disků byla použita přídavná PCI karta pro SCSI zařízení SYMBIOS LOGIC SYM 8951U. Tento host adaptér s připojením disků Ultra2 SCSI zvládá až 15 zařízení. Na Symbios SYM 8951U lze také bez problémů připojit disky Fast SCSI i Ultra SCSI. Řídícím integrovaným obvodem je SYM53C895 PCI-Ultra2 SCSI I/O. Uživatelskou konfiguraci je možné uložit do Flash ROM, kde se také automaticky zálohují informace SCAM. K řadiči je možné připojit jak externí zařízení (VHDCI se 68-mi piny), tak i interní (HD se 68-mi piny). Přímo na kartě je řada LED diod, které slouží k indikaci SCSI bus aktivity, Term Power, LVD mode, HVD mode a SE mode.
Samotná instalace disků je velmi jednoduchá, kromě autokonfigurace použitého řadiče se totéž dá říci i o Atlasech, které bezpečně poznají, že jsou zapojeny jako poslední v řetězci…
Jednotlivé testy byly zvoleny jednak z hlediska instalace snad nejznámějšího operačního systému (nechci tvrdit nejpoužívanějšího, neb to nemám ověřeno) Windows a dále také ověření výrobcem udávaných parametrů, které jsou shrnuty do následující tabulky. Pro model Atlas IV byly pro informaci provedeny i testy pod samotným DOSem.

Základní technické parametry disků Atlas:

Ikona Odkaz na databázi
Kapacita
Přístup. doba (ms)
Rychlost (ot/min)
Dodávané kapacity
Atlas IV
36,4 GB
7,5
7.200
9,1/18,2/36,4 GB
Atlas 10K
18,2 GB
5,5
10.000
9,1/18,2/36,4 GB

Pro instalaci byly zvoleny Windows 95 i 98 a její průběh byl u obou disků zcela bez problémů se znatelným zkrácením času potřebného pro instalaci ve srovnání s instalací na klasické IDE pevné disky.

Naměřené parametry programem HD Tach jsou uvedeny v přehledové tabulce:

Ikona Odkaz na databázi
Prům. přístup. doba
Burst read
Average read
Zatížení CPU
Atlas IV
9,3 ms
55,4 MB/s
19,9 MB/s
8,0 %
Atlas 10K
7 ms
55,6 MB/s
23,18 MB/s
7,0 %

Pro doplnění ještě dosažené hodnoty při měření z DOSu programem Core (pouze pro Atlas IV 36.4 GB):
  • 27,296 KB/s buffered read
  • 5.4 ms average seek time
  • 1.8 ms track to track


Klady:
  • Použité SCSI rozhraní příznivě ovlivnilo zatížení procesoru při čtení nebo zápisu dat na disk - viz tabulka, které bylo velmi nízké a dosahovalo 7 až 8 %.
  • Snadná instalace a propojení - všechny konektory jsou klíčované a nelze je tedy zapojit "nesprávně".
  • Bezproblémová konfigurace (možnost použití autokonfigurace) a vysoký výkon.
  • Velmi vysoké otáčky disku Atlas 10K (10,000 ot/min) se při provozu nikterak negativně neprojevovaly, disk byl bez znatelných vibrací a pracoval velmi tiše !

Zápory:
  • Poměrně dlouhá doba po vypnutí, kdy se disk ještě "dotáčel".
  • Po delší době provozu bylo jen stěží možno na discích udržet ruku - vysoká teplota, řádově 70 stupňů.
Žebrování

Závěr:
Pevné disky Quantum řady Atlas IV nebo Atlas 10K jsou určeny především pro náročnější zákazníky. Přičemž řada Atlas 10K je určena pro systémy, kde se vyžaduje velmi rychlá odezva při ukládání nebo čtení dat a to ve vysokých objemech. Na druhé straně jsou tyto parametry do jisté míry vyváženy pořizovací cenou. I když jsme přímo nedosáhli katalogových parametrů je celkový dojem z těchto Atlasů velmi příznivý a to včetně kapacity. Tento malý nedostatek lze spíše připsat na úkor použitého SCSI Symbios SYM 8951U řadiče, který ještě neměl implementovánu podporu Ultra160/m SCSI.
Nicméně pro bezproblémový provoz, kdy jsou disky "uvězněny" v uzavřených skříních doporučuji nucené chlazení, které odvede přebytečné teplo. Ostatně při konstrukci disku Atlas 10K se s tímto potenciálním problémem počítalo - jeho chassis je vybaveno žebrováním (patrno na přiložené fotografii) pro lepší odvod tepla do okolí.