Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Radeon 9600 Pro a GeForce FX 5600 Ultra

25.6.2003, Štěpán Mrázek, recenze
Radeon 9600 Pro a GeForce FX 5600 Ultra
Radeon 9600 Pro je jeden z grafických čipů, který chyběl v našem Megatestu grafických karet. Bohudík již dorazil do naší redakce a tak vám přinášíme jeho recenzi.
Kapitoly článku:
  1. Radeon 9600 Pro a GeForce FX 5600 Ultra
  2. Dodávané příslušenství
  3. Výsledky testů a závěr
Tento článek jsem původně chtěl začít rozsáhlým popisem obou dvou srovnávaných grafických čipů. Nakonec jsem si ale uvědomil, že je zbytečné nosit dříví do lesa. Obojí již za mě udělali kolegové v analýze grafických čipů a také v Megatestu grafických karet. Pro bližší informace o tomto grafickém čipu, vám tedy doporučuji oba články. Přece jen si zde neodpustím alespoň hrubé srovnání specifikací obou grafických čipů:


Tab. 1 - Grafické čipy Radeon 9600 Pro a GeForce FX 5600 Ultra

Nyní se již dostáváme k samotné grafické kartě. Jedná se o model Sapphire Radeon 9600 Pro Atlantis, který je vybaven již zmíněným čipem Radeon 9600 Pro. Prohlédnout si ji můžete na dvou obrázcích uvedených pod tímto odstavcem.





Obr. 1 až 2 - Grafická karta Radeon 9600 Pro
klikněte pro zvětšení

Co se týká paměťových čipů, tak karta je osazena pamětmi EtronTech (celkem 128 MB). Čipy pracují s latencí 2,8 ns, což znamená že zvládnou až 357 MHz. Podotýkám, že oficiální pracovní frekvence pamětí u Radeonu 9600 Pro je dle referenčního designu 350 MHz (700 MHz DDR). Prostor pro nějaké extrémní přetaktování zde tedy není.



Obr. 3 - Paměťový čip EtronTech 2,8 ns

Karta mě osobně mile mě překvapila tím, že nevyužívá externí zdroj napájení (byť plošný spoj je pro něj připraven). Zde karta jednoznačně získává kladné body, není nic nepříjemnějšího než při demontáži PC sundávat "zaseknutý" napájecí konektor. Vy kdo jste to zažili mi jistě dáte za pravdu.


Obr. 4 - Místo pro napájecí konektor

Čelní strana s konektory je zcela klasická a nenajdete na ní nic zvláštního ani na ní nic nechybí. Prostě klasika: 1x D-sub, 1x DVI a 1x TV-out. Nejlépe můžete opět vše posoudit podle přiložené fotografie:


Obr. 5 - Přední strana s konektory

Pozn.: Na další stránce naleznete seznam dodávaného příslušenství a přiloženého software.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.