Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

RaidSonic IB-NAS4220 - RAID pro váš Ethernet

15.10.2007, Jan Vítek, recenze
RaidSonic IB-NAS4220 - RAID pro váš Ethernet
Řada NAS produktů ICY BOX od společnosti RaidSonic byla představena na těchto stránkách již dříve, avšak to jsme se zabývali pouze třemi ze čtyřech modelů, které tato firma nabízí. Dnešní NAS box dokáže využít dvojici Serial ATA disků, připojuje se přes gigabitový Ethernet a svou konektivitu nabízí i pro další úložná zařízení připojitelná přes rozhraní USB 2.0
Box se tedy jednoduše otevře odšroubováním čtyřech spodních šroubků a pak můžeme celý šuplík snadno vysunout z hliníkového obalu. Šuplík je uvnitř velmi jednoduchý. V podstatě je to do písmene U ohnutý kus SECC plechu, k nemuž jsou pak zepředu a zezadu přišroubované dva černé panely s tlačítky, LED, konektory, atd.


- klikněte pro zvětšení -

Uvnitř zařízení pak vidíme hlavní PCB s elektronikou a kabely a po stranách také modrými gumovými vložkami opatřené montážní otvory pro dva 3,5" Serial ATA disky. I vnitřní uspořádání komponent je tedy velice jednoduché a přehledné, což věci jedině prospívá.



Z hlavního PCB vede do přední části boxu po straně bužírkou chráněný kabel, jenž končí připojený v konektoru předního malého plošného spoje. Ten pochopitelně neobsahuje nic jiného než přední tlačítka, LED a USB 2.0 konektor. Z tohoto úhlu si však můžete dobře prohlédnout také vnitřní kabeláž boxu. Nachází se zde dva krátké datové SATA konektory a na samostatném kabelu pak máme další dva napájecí SATA konektory. Nakonec si můžete všimnout teplotního čidla, jež je vyvedené na černo-bílém kabelu. Všechny kabely, včetně napájecího u ventilátoru, jsou do desky zapojeny přes konektory, takže je možné je snadno vyjmout a nahradit, pokud by se nějaký poškodil. Náhradu si ale samozřejmě musíte obstarat sami.



Na plošném spoji jsou z této strany umístěny pouze některé součástky. Hlavní čipovou výbavu pak najdeme vespod, kde bude dobře chráněna. PCB bylo také z této strany ve své horní polovině opatřeno průhlednou ochrannou fólií, aby ho disky nepoškrábaly a neponičily.


Instalace


Instalační procedura zde není vůbec složitá a manuál k ní potřebovat rozhodně nebudete. Jednoduše vezmete jeden disk, zasunete jej do šuplíku, připojíte kabely a přišroubujete jej pomocí speciálních šroubků přes gumové vložky. Pak je vhodné někam na něj připevnit pomocí dodávané lepicí pásky teplotní čidlo a přiklopit jej dalším diskem. Kabely, zejména datové, jdou trošku obtížněji zapojit, protože jsou velmi krátké a musí se dost ohýbat. Měl jsem sice strach, že by se mohly přílišným ohýbáním poškodit, ale nakonec to dopadlo dobře. Časté vypojování a zapojování jim ale svědčit určitě nebude. Napájecí kabel je oproti tomu delší a jeho konektory mají ten správný odstup, aby se mohly pohodlně zapojit.


- klikněte pro zvětšení -



Zprovoznění boxu


Box se po nainstalování disků připojí na napájecí adaptér a pomocí datového kabelu do Ethernetové sítě. Pak stačí stisknout přední tlačítko Power a box začne bootovat. Pak je nejsnadnější cestou využít utilitu z dodávaného CD, která vám sama i nenakonfigurované zařízení na síti vyhledá a dovolí vám je přenastavit.



Setup Wizard tedy najde disk, zobrazí jeho výchozí nastavení a vy si pak obvyklým způsobem provedete úvodní konfiguraci IP adresy, masky podsítě, brány, DNS serverů, časové zóny, času, atd.