Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Recenze základní desky ASUS CUV4X

29.6.2000, Jan Krahulec, recenze
Recenze základní desky ASUS CUV4X
S paticí Socket370 podporuje procesory iPIII a iCeleron (FC-PGA i PPGA).
Po krachu čipsetu i820 neexistovala adekvátní náhrada za starý, ale stále vynikající čipset i440BX. Jako další čipset, jenž měl být náhradou i440BX a zároveň konkurencí i820, byl Apollo PRO133A firmy VIA. Představen byl později než i820. Bohužel v minulosti čipsety firmy VIA nepatřily k nejvýkonnějším a občas mohly mít i problémy s kompatibilitou. Firma ASUS patří k největším producentům základních desek a většinou jsou jejich výrobky na absolutní světové špičce. Základní deska CUV4X patří spolu s deskami CUV4X-M a P3V4X do rodiny desek s čipsetem Apollo PRO133A/Z firmy ASUS. Čipset Apollo PRO133A se skládá ze standardního tzv. south bridge (jižního mostu) a north bridge (severního mostu), které mezi sebou komunikují pomocí PCI sběrnice. CUV4X používá kombinaci VT82C694Z (severní most) a VT82C686A (jižní most), označenou někdy také jako Apollo PRO133Z. Oproti tomu druhé dvě uvedené základní desky ASUSu používají kombinaci VT82C694X a VT82C596B (Apollo PRO133A). Rozdíl mezi severními mosty 694Z a 694X je pouze v zaimplementování technologie sdílení paměti RAM pro integrovanou grafickou kartu v čipsetu do verze 694Z. Toto CUV4X samozřejmě nevyužívá i když místo na konektor pro připojení monitoru je hned vedle portu COM 1. Jižní most 686A je oproti 596B víceméně jen rozšířenou variantou podporující navíc další dva USB porty, více možnostmi monitorování teploty a napájení základní desky, atd.

Balení:
Součástí dodávky je základní deska formátu ATX (revize 1.02), jeden 80-ti žilový IDE kabel, kabel pro připojení disketové mechaniky, redukce pro vyvedení dalších dvou USB portů a COM 2 portu. Samozřejmě nechybí anglický manuál a CD obsahující SW ASUS PC Probe 2.11 určený k monitorování základní desky, (teplota, otáčky, napájení), PC-cillin anti-virus 4.06, VIA integrated 4in1 driver 4.22 (sada driverů pro jednotlivé části čipsetu – AGP,IDE, atd.), Yamaha S-YXG-50, jenž je softwarovou MIDI syntézou, ADOBE Acrobat Reader 4.0, AFLASH program pro aktualizaci BIOSu a ovladač audia AC97 (W9x, W2000, WNT4.0, atd.).


Popis desky:
Základní deska ASUS CUV4X je vybavena paticí Socket370 pro osazení procesory iPIII a iCeleron v pouzdře FC-PGA popř. starší PPGA. Deska z hlediska nastavení procesoru nabízí buď standardní nastavení pomocí přepínačů, nebo tzv. jumperless nastavení probíhající přímo z BIOSu. Jumperless dovoluje víceméně širší možnosti nastavení, tj. nastavení FSB frekvence (frekvence systémové sběrnice), násobiče (pokud to dovoluje CPU), napájení, atd. Pro osazení paměťmi jsou k dispozici tři DIMM pozice podporující SDRAM, VC SDRAM a HSDRAM paměti do celkové kapacity 1.5 GB a rychlostí až 133Mhz. Samozřejmostí je SPD funkce, podle které základní deska detekuje instalované paměti a nastaví jejich časování z hlediska výkonu/stability. Výhodou může být také možnost nastavení asynchronní rychlosti FSB procesoru a rychlosti paměti (v BIOSu). Pro přídavné karty je určen jeden AGP 4X/PRO slot, pět PCI slotů, jeden AMR slot a jeden ISA slot, který je sdílen s AMR. Mezi integrované součásti základní desky patří dvoukanálový IDE řadič podporující protokol UltraDMA 66, řadič disketové mechaniky, konektor klávesnice a PS/2 myši (miniDIN), dva COM porty (jeden vyveden a druhý přes redukci) a jeden LPT port, čtveřice USB portů (dva vyvedeny, dva přes redukci) a integrovaný zvukový čip dle standardu AC97 (neboli zvuková karta využívající časti výkonu CPU) s game portem, třemi externími konektory jack (jeden zvukový výstup, dva vstupy) a třemi interními vstupy pro připojení zvuku s CD mechaniky, TV karty, atd. Dalšími interními konektory desky jsou WakeOnLAN a WakeOnRing konektory, určené k probuzení základní desky na určené reakce, trojice napájecích konektoru pro větráky, infra konektor (redukce určená k vyvedení infra portu není v balení), ATX napájecí konektor, konektor pro připojení dalšího teplotního čidla, SMBus konektor a standardní konektor (ATX power, reset, IDE a power LED konektor, speaker). Snad jen pro zajímavost je na desce LED dioda ukazující, zda je deska zapnutá či nikoliv.

asus-cuv4x


Důležitou součástí je samozřejmě BIOS (aktuální verze 1005), který je uložen v 2 MB přepisovatelé EPROM paměti. Jedná se samozřejmě o AWARD BIOS ovšem vzhledem připomínající spíše Phoneix BIOS základních desek Intel. Naštěstí podobnost je jen ve vzhledu a ne v možnostech BIOSu. BIOS je rozdělen na položky Main, Advanced, Power, Boot a Exit. Položka Main obsahuje nastavení času a datumu, disků a disketové mechaniky, klávesnice, hesel, atd. to znamená nic zvláštního. Dalšími standardními položkami jsou položka Power obsahující nastavení power managementu a monitoringu základní desky, Boot zajištující v jakém pořadí a z jakého media se bude spouštět operační systém a Exit. Nejdůležitější položkou celého BIOSu je Advanced, která se dělí na uvedené možnosti (viz. tabulka):



Dojmy z instalace a provozu:
Montáž desky, připojení zdroje, IDE disku, disketové mechaniky, atd. proběhlo víceméně bez problémů. Při vkládání AGP karty (pokud se nejedná o speciální AGP Pro kartu), je nutné, nevyndávat záslepku části AGP slotu, neboť by mohlo dojít ke zničení karty. Pokud je základní deska v jumperless modu dojde při prvním spuštění PC k nastartování přímo do Advanced položky v BIOSu, kde je nutné provést nastavení CPU (frekvence CPU nebo FSB, popř. i napájení, poměr FSB/paměť, atd.). Po uložení nastavených hodnot se PC znovu restartuje, proběhnou self-testy a PC standardně nabootuje. Pokud dojde k nastavení nesprávných hodnot CPU PC se nerozeběhne a je nutné jej vypnout vypínačem napájení na zdroji, nebo vyndat napájecí kabel ze sítě, neboť standardní ATX power tlačítko nereaguje a reset Advanced položku BIOSu také nevyvolá. Další nepříjemnou věcí může být prodleva mezi zmáčknutím power tlačítka a spuštěním počítače, která může být až 18 sekund (při vypnutém jumperless módu je to maximálně 10 sekund). Pokud se základní deska nenastaví na jumperless mód, je nutné pomocí DIP přepínačů nastavit FSB frekvenci a násobič na základní desce. Napájení se nastavuje automaticky dle CPU a není možné jej v BIOSu dodatečně měnit. Po nastavení základní desky pomocí DIP přepínačů PC startuje standardně bez nutnosti něco v položce Advanced měnit. Samozřejmě je možné některé hodnoty v BIOSu později donastavit (toto samozřejmě nejde u položek nastavujících frekvenci CPU a napájení). Následná instalace a provozování operačních systémů Windows 98, Windows NT 4.0 a Windows 2000 probíhala bez problémů. Samozřejmě je nutné co nejdříve po instalaci operačního systému nainstalovat VIA 4in1 driver, pro zajištění správného a výkonného fungování některých částí základní desky (AGP, IDE, PCI,atd.). Pro ASUS desky s čipsetem Apollo PRO133A/Z je optimální VIA 4in1 4.22 a AGP ovladač 4.03 (obě součásti jsou na přiloženém CD). Některé starší ovladače mohly výrazně snižovat výkon AGP (např. VIA 4in1 4.2). Integrovaná zvuková karta lze použít u standardních zvukových aplikací a bylo ji možné nainstalovat ve všech zkoušených operačních systémech, ale pro náročné zvukové aplikace, mimo jiné např. hry, je lepší použít externí PCI zvukovou kartu, neboť integrovaná karta zatěžuje neúměrně CPU.

Pokud porovnáme výkon CUV4X, dle mnohých již provedených testů, zaostává za asi nejvýkonnější základní deskou (ASUS P3V4X) s čipsetem Apollo PRO133A/Z o cca 2% ve Windows98 a 3% ve Windows NT 4.0. Ve hrách se ztráta pohybuje okolo cca 3 %. Pokud ještě přičteme cca 4% - 6% rozdíl např. ve hrách mezi nejvýkonnějšími deskami s čipsetem i440BX a Apollo PRO133A/Z, při jinak stejné konfiguraci (FSB použitý u obou platforem 133Mhz) je jasné, že výkonově je na tom CUV4X jen průměrně. Samozřejmě je také jasné, že výkonově čipset Apollo PRO133A/Z nenahradí i440BX. V jeho prospěch spíše mluví některé vymoženosti (AGP4X/PRO, UltraDMA 66 přímo v čipsetu, atd.) a hlavně cena. CUV4X je možné koupit od cca 5500 Kč s DPH, oproti např. velice populární desce ASUS P2B s čipsetem i440BX, která přijde na minimálně 5700 Kč s DPH. Z hlediska stability a kompatibility byl CUV4X na velmi vysoké úrovni, což je vizitkou většiny základních desek ASUSu.


Přednosti:
  • Přijatelná cena dle zaměření.
  • Vynikající možnosti nastavení procesoru (FSB, napájení, atd.) a ostatních vlastností základní desky v BIOSu.


Zápory:
  • Jen průměrný výkon ve srovnání s ostatními deskami používající čipset Apollo PRO133A/Z.


Rozporuplnosti:
  • AMR slot, který se neuchytil.
  • Prodleva mezi zapnutím tlačítka power a spuštění PC.