Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung Galaxy S II: bez kompromisů

19.7.2011, Jakub Doležal, recenze
Samsung Galaxy S II: bez kompromisů
Jeden z nejočekávanějších mobilů je tady, našlapaný tou nejvýkonnější elektronikou dneška. Připravte se na vysoký výkon, kvalitní displej a propracovaný operační systém. Je prozatím Galaxy S II nejlepším mobilem na trhu?

Hudba a video


Asi málokdo dnes nemá svůj vlastní MP3 či video přehrávač. Galaxy S II zvládne obojí a vlastně i víc. Vysoký výpočetní výkon a množství aplikací vám dovolí vytvořit z tohoto telefonu nefalšované multimediální centrum. Kromě streamování obsahu skrze DLNA je přítomna ještě technologie MHL, která rozhodně stojí za zmínku. Díky vhodné redukci totiž můžete zapojit SGS II přes microUSB přímo do HDMI v televizoru a užívat si multimédia na velkém displeji.

Dostupnost onoho MHL adaptéru nebyla v době psaní recenze vůbec růžová, naštěstí nám jeden zapůjčilo české zastoupení Samsungu. Černá krabička disponuje dvěma vstupy microUSB a jedním výstupem HDMI. Poněkud komplikovanější zapojení je dáno tím, že zatím neexistuje televizor s podporou tohoto rozhraní. V budoucnu totiž jen napřímo propojíte televizor a mobil, který se bude rovnou nabíjet. Dnes je nutné připojit ještě externí nabíječku.

Možnost prezentovat fotografie či sledovat video na televizoru je velmi příjemná záležitost a v případě SGS II se jen zrcadlí obsah obrazovky přímo do televize. Prozatím je toto řešení na začátku a tomu odpovídají některé neduhy s tím spojené. Jedním je např. nepřipravené GUI telefonu a nízké rozlišení, ostatně více uvidíte v přiloženém videu.

Pokud si odmyslím MHL a podívám se na samotný telefon, tak nevidím žádné zásadní nedostatky. V oblasti hudby si přehrajete prakticky jakýkoliv formát, a pokud by něco nefungovalo, tak to široká komunita rychle opraví. Reproduktor v „hrbu“ hraje úměrně své velikosti a zázraky nečekejte. Lepší to bude přes jack a přibalená sluchátka, která nehrají kupodivu vůbec špatně a mohly by stačit i náročnějším posluchačům, i když jisté zkreslení zvuku je znát, stejně jako nepříliš výrazné basy.

S podporou videa je to naprosto shodné, jako jsem již zmínil u hudby. Hraje prakticky vše a důležité je spíše zvolit správný přehrávač. Ten, jenž je zabudovaný v základu, sice zvládne hodně formátů, ale všespásný není. Samsung to však vylepšuje brilantním AMOLED displejem a díky němu můžete na cestách sledovat video klidně i ve dvou bez neustálého upravovaní polohy kvůli pozorovacím úhlům.


Výkon a výdrž


Samsung Galaxy S II není dle výrobce žádné ořezávátko. Nechme marketing stranou a pojďme se podívat na reálné výsledky. Pro test využiji programy Linpack, Quadrant Standard a nově také Smartbench 2011.



Již první výsledky dávají tušit, že výrobce opravdu nemluvil do větru a výkon patří k absolutní špičce na poli mobilních telefonů a tabletů. Porovnání s Tegrou2 vychází velmi často nastejno, občas je však Exynos napřed.


Vlevo porovnání s taktovanými SGS II, vpravo Quadrant Standard a porovnání 2jádra s 1jádry
(starý Galaxy S dosáhl sotva na 1/3 výkonu)

I další programy ukázaly Galaxy S II na předních příčkách. Překonán byl často svými sourozenci, kterým uživatelé navýšili takt obou jader. Je zajímavé, že frekvenci lze běžně zvýšit až na 1.5 GHz. Nárůst frekvence o 25 % při pasivním chlazení vzduchem rozhodně není špatný výsledek. Výkon bychom měli naměřený, nyní se však podíváme na druhou stranu mince a tou je bezesporu výdrž. Poslední měsíce jsou neustále v honu za výkonem a zdá se, že výrobci vůbec neslyší na žehrání uživatelů ohledně života na baterii. Samsung vstupuje do této bitvy s malým bonusem v podobě baterie s kapacitou 1650 mAh, což je ze současných mobilních telefonů jedna z nejvyšších hodnot. Na druhou stranu moje několik let stará Nokia E71 má 1500 mAh, takže to není zas takový pokrok. Zkrátka baterie jsou všeobecně velkou slabinou současné elektroniky.

Nyní k reálným výsledkům výdrže. Měřil jsem různé situace a snažil se zjistit, za jakých okolností vybijete telefon takřka ihned a naopak, kdy vám vydrží co nejdéle. SGS II je také první generací dvoujader a domnívám se, že se situace s výdrží zlepší s dalšími aktualizacemi OS Android. Navíc jsem zaslechl nepotvrzené informace, že se chystá větší kapacita baterie s minimálním dopadem na rozměry telefonu. Testy výdrže neprovádím skrze skripty a benchmarky, protože málokdy reprezentují reálné výsledky. Spíše se vždy snažím sepsat poznatky praktického používání, asi málokdo dokáže na telefonu surfovat po dobu 5 hodin, že? Tedy pár telefonátů, SMS zpráv, maily, přečtení novinek na internetu, poslech hudby, hraní Angry Birds při čekání na MHD a navečer seriál či film. I při relativně malé baterii dokáže SGS II bez problémů ustát den náročnějšího používání.

V počátečním nadšení budete jistě nabíjet denně, protože takto vybavený telefon nebudete zkrátka chtít pustit z ruky. Až si vyzkoušíte všechny funkce, nastavíte optimální jas, vypínání podsvícení a podobně, tak si Galaxy S II zakřičí o svou „dávku“ k večeru druhého dne. Na takto výkonný telefon to je až nečekaně dobrá hodnota, tedy pokud vám zrovna baterku nevybije již zmiňovaná chyba v systému. Často slýchám, že starší telefony typu E71, E52 či BlackBerry vydrží podstatně déle, což je trochu zavádějící srovnání. Samsung SGS II totiž nabízí výrazně pohodlnější a kvalitnější přístup prakticky k jakékoliv činnosti. Právě z tohoto důvodu jej budete využívat výrazně častěji než některé z předchozích modelů. Například Nokii E71 jsem využíval k hledání na internetu sporadicky a spíše když nebylo zbytí. Galaxy S II často použiji i v případě, že mám na dosah zapnuté PC.