Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung N210: elegán s výdrží

4.10.2010, Jakub Doležal, recenze
Samsung N210: elegán s výdrží
Samsung je v oblasti počítačů známý především výrobou paměťových čipů, nebo různých řadičů. Dnes se však podíváme na trochu jiný produkt, kterým se snaží prorazit na poli netbooků. Dokáže model N210 obstát proti zaběhnuté konkurenci?

Vnější zpracování


Design je v oblasti netbooků velmi rozmanitý a často se tak lze setkat s různými barevnými edicemi, či dokonce polepy imitující motýly. Samsung však sází na konzervativní černou barvu šasi, kterou po stranách doplnil o stříbrné lemování. Model N210 tak působí velmi elegantně a použít jej můžete jak v práci, tak doma. Pokud nemáte rádi černou, naleznete v nabídce ještě bílé provedení.


- klikněte pro zvětšení -

Pevnost konstrukce a zejména pak víka displeje je na tuto skupinu nejlevnějších počítačů až nečekaně vysoká. Srovnávat s většími profesionálními notebooky se však samozřejmě Samsung N210 nemůže. Vnější část víka je bohužel na rozdíl od displeje v lesklém provedení a v balení by tak mohla být přibalena ještě sada na čištění.


- klikněte pro zvětšení -

Na spodní straně netbooku nalezneme především nasávací otvory pro chlazení. Ačkoliv je nová čipová sada od Intelu poměrně chladná, stále je důležitý alespoň minimální přísun chladného vzduchu. Kromě mřížek se na spodní části nachází čtveřice gumových nožiček a také zámek pro odpojení baterie.

Pro optickou mechaniku nezbylo na tak malém šasi místo, a pokud chcete využívat svá domácí CD, či DVD média je nutné zakoupit si externí mechaniku. Naštěstí je k dispozici přímo v nabídce Samsungu, jedná se například o model SE-T084M, či SE-S224Q.


- klikněte pro zvětšení -

Vzhledem ke konstrukci tohoto modelu zůstaly na konektory pouze tři strany. V té přední nalezneme posuvné tlačítko pro spouštění netbooku a čtečku SD karet. Ostatní konektory jsou umístěné na levém a pravém boku. U přední hrany se ještě nacházejí indikační diody, které si však při psaní na klávesnici zakryjete dlaní levé ruky, takže jaksi ztrácí význam.


- klikněte pro zvětšení -

Levý bok začíná dvojicí audio-konektorů, tedy zdířkou pro mikrofon a sluchátka. Umístění na boku je velmi šikovné, neboť pokud pracujete s netbookem v klíně, nemusíte neustále popotahovat kabel z pod netbooku. Dále následuje USB port, u kterého se na chvíli zdržíme. Tento port totiž disponuje funkcí Sleep-and-Charge, který slouží pro napájení telefonu, či MP3 přehrávače. Výhoda oproti standardnímu USB portu tkví v tom, že zůstává napájen i při uspaném systému.


- klikněte pro zvětšení -

Levá strana notebooku je dále vybavena mřížkou chladiče, Ethernetem a zdířkou pro napájení netbooku. Při přesunu na zadní stranu zjistíme, že zde se žádný konektor nenachází, neboť skoro celou šíři šasi zabírá akumulátor.


- klikněte pro zvětšení -

Poslední částí je pravý bok, který začíná zámkem Kensigton. Následuje jediný video-výstup a to analogový Dsub. Nakonec jsou zde ještě přítomny dva USB konektory. Nabídka rozhraní nikterak převratná, avšak nabízí standardní výbavu, kterou vídáme i u ostatních výrobců. Majitelům větších monitorů, či televizí by mohla vadit absence HDMI konektoru.


Vnitřek notebooku


Samotné víko nedisponuje magnety, či západkou a plně spoléhá na tuhost kloubů, které jsou až zbytečně tuhé. Otevřít testovaný model jednou rukou je prakticky nemožné a navíc je přední hrana tak zkosená, že za ní nelze netbook uchytit. Na výběr je tak postupné vsunutí prstu mezi obě části šasi, nebo zakoupit gumové posilovací kolečko a začít trénovat sílu v konečcích prstů.


- klikněte pro zvětšení -

Vnitřek notebooku se na rozdíl od horní části víka displeje naštěstí nevyznačuje přítomností rozsáhlých lesklých ploch, takže se nemusíte obávat otisků prstů. Jediným lehce rušivým elementem je několik samolepek, které ve zkratce popisují schopnosti tohoto modelu. Dále zde máme klávesnici, avšak nad ní se již nachází pouze stylová mřížka, veškeré speciální funkce totiž Samsung umístil pod standardní klávesy. Veškerá tlačítka mají bílé popisky a nijak při práci neruší. Ve víku displeje nalezneme poněkud tlustější rámeček LCD panelu a úplně nejvýše je umístěna webová kamera.

Klávesnice u tohoto modelu zasahuje od jednoho kraje k druhému. Při takto malá úhlopříčce samozřejmě něšlo vměstnat numerický blok a tak si budeme muset vystačit s čísly ukrytými znaky s diakritikou, případně lze kombinací stisku tlačítek Fn a F11 aktivovat numerický blok pod klávesami v pravé části klávesnice.



Celá klávesnice je sloučena do jednoho bloku a důležité funkční klávesy nejsou odděleny menší mezerou, jak tomu bývá zvykem. V horní části klávesnice se nacházejí klávesy F1-F12, Escape, či Insert a Delete. Funkce Home, Page Up, Page Down a End jsou umístěny v prostoru šipek. Takto rozvržená klávesnice je vcelku přehledná, avšak její malé rozměry mi působily během psaní poměrně problémy.



Samsung N210 stejně jako každý jiný netbook disponuje funkcemi, kterými lze ovládat hlasitost, či podsvícení. Valná většina z nich je se skrývá pod klávesami F1-F12 a aktivují se stiskem tlačítka Fn, které je nalevo od Ctrl. Nejdůležitější funkce jsou pak umístěny na šipkách. Jedná se o regulaci hlasitosti a úpravu intenzity podsvícení. Toto řešení má své mouchy, neboť rychlé ztlumení zvuku je umístěno zcela jinde, tedy pod klávesou F6.



Polohovací zařízení je zde zastoupeno klasickým touchpadem se dvěma tlačítky. Ovládání notebooku pomocí touchpadu je vcelku přesné, nicméně po stranách splývá se zbytkem palmrestu a velmi často tak budete prsty jezdit i mimo něj.