Samsung S24C570HL: novinka s AD-PLS!
1.7.2013, Pavel Kovač, recenze
Samsung nedávno vyvinul technologii PLS. Nyní ji inovuje na AD-PLS, díky čemuž slibuje hlavně lepší kontrast. Jak si vede jeden z prvních monitorů s tímto nejnovějším panelem? To ukáže naše recenze!
Kapitoly článku:
Struktura displeje
A nyní se podíváme na strukturu AD-PLS panelu. Ten oproti klasickému PLS panelu prošel drobnou inovací. Subpixely mají více obdélníkový tvar a mají mezi sebou menší mezery. Možná to je důvod k lepšímu kontrastu.
Teplota bílého bodu
Pokud změníte jas, dojde i ke změně barevné teploty. Naštěstí to není nic tragického a 169 K obvykle nikdo nepozná.
Co je ovšem velmi překvapivé, je rozložení teploty po ploše monitoru. Odchylka 175 K je pro běžného smrtelníka, co si takovýto monitor koupí, zcela zanedbatelná. V tomto ohledu se tedy AD-PLS panel předvedl v tom nejlepším světle. Bravo!
Odchylka dE a barevný gamut
Také gamut překvapil. Samsung S24C570HL dokázal udržet gamut na uzdě a téměř přesně pokrýt sRGB. Jsou zde ovšem drobné odchylky v červené a zelené barvě. Jakožto běžnému monitoru mu to lze však zcela odpustit.
Gamut CIE 1931
Gamut CIE 1976
Při podrobnějším zkoumání v CIE 1976 diagramu je vidět i drobný problém v modré barvě. Stále to však není nic tragického.
Profil nativní
V nativním režimu ukázal monitor velmi dobré barvy až na jednu. Tou je červená, která doslova ulítla. Přesto se průměrná odchylka ΔE2000=1,86 drží pěkně při zemi. Je vidět, že PLS panely prošly značnou revizí a dnes už poskytují daleko lepší výsledky. První verze na tom moc slavně nebyly.
Profil Warm 1
Při nastavení barev na Warm 1 dojde ke změně teploty na 6000 K. Průměrná odchylka ΔE2000=2,19
Profil Warm 2
Další režim je Warm 2, který sníží teplotu na 5000 K. Zde je již průměrná odchylka ΔE2000=2,80. Ve výsledku se tedy zdá, že nativní režim bude nejlepší.
Profil Cool 1
Ještě je zde však režim Cool 1, který sice zvýší teplotu na 6900 K, ale stále je průměrná odchylka ΔE2000=1,77 velmi dobrá. Pokud tedy preferujete studenější podání barev, nebo z nějakého důvodu máte jiné osvětlení v kanceláři, tak se nebojte aktivovat právě tento režim.
Profil Cool 2
Profil Cool 2 přináší již velmi vysokou teplotu barev 8300 K. Přesto se odchylka drží pěkně v solidních číslech ΔE2000=1,83.Nastavení monitoru po kalibraci bylo následující:
R=48
G=50
B=50
Kontrast: 75
Jas: 48
Pokud seřídíme barevnou teplotu na přesně 6500 K v OSD menu, tak dosáhneme také i nejlepších výsledků v barevné odchylce. ΔE2000=1,75 je již velmi slušná.
Kalibrované pouze přes OSD
Kalibrace
Po kalibrování přes ICC profil došlo k perfektnímu zkrocení právě červené barvy. Takovýto monitor si již dovedu představit i na profesionální úpravu fotek v sRGB prostoru a pro webdesign. Navíc připočteme-li si k tomu perfektní rozložení barev po ploše s malou odchylkou, tak jde o zcela jasnou volbu pro grafiky, co nechtějí investovat moc peněz do monitoru. Škoda, že nelze umístit monitor na VESA držák, nebo že nemá klasickou nohu se zdvihem a pivotem. Ihned by se z něj stal prodejní hit. Ale abych se vrátil k samotné kalibraci. Ta má barevnou odchylku ΔE2000=0,97.
Kalibrované přes ICC profil
Změna barev se odehrává hlavně v modré a červené.
Co je jistě potěšující, je i prakticky nulová změna v gama křivce.
Jako vždy si můžete stáhnout ICM profil zde. Mějte však na paměti, že profil nemusí u vašeho monitoru podávat tak kvalitní výsledky. Pokud navíc nastoupí jiné revize monitoru, tak už profil nedoporučuji používat.
Celkově tedy mohu monitor doporučit i grafikům a fotografům. Samozřejmě nikdy nedosáhne kvalit profesionálních EIZO či NEC monitorů, ale jako takový základ bohatě postačí.