Samsung SF510: v barvě slonoviny
20.1.2011, Jan Vítek, recenze
Série notebooků Samsung Rxx již dávno není jedinou, kterou u nás tento výrobce nabízí. Přibyly k nim i modely SF510, jejichž zástupce si představíme v dnešní recenzi. Přestože klade největší důraz na design, tak ani jeho výkon nebude špatný.
Kapitoly článku:
Použitý hardware
Procesor Intel Core i5-460M v tomto notebooku má jádro Arrandale vyráběné 32nm procesem. S jeho výkonem bychom v tomto případě rozhodně měli být velmi spokojeni, protože jeho základní frekvence 2533 MHz (19 x 133) je díky podpoře Turbo Boost v konfiguraci 2/2 posílena dalšími 266 MHz navíc. Tedy alespoň by tomu tak mělo v ideálním případě být, ale jinak si může systém s frekvencí procesoru díky změnám násobiče dělat co chce a kdy chce.
Turbo Boost tedy má v ideálním případě nechat procesor v zátěži pracovat na 2800 MHz (21 x 133 MHz). To jsme si vyzkoušeli zátěží obou jader s využitím HyperThreadingu pomocí Prime95 a lze říci, že Turbo Boost v tomto případě nepracuje zrovna ideálně, protože frekvence se zvedla pouze o 133 MHz a ne o 266 MHz. To samé se stalo při zátěži třemi vlákny a až dvě vlákna rozběhla procesor na plných 2800 MHz, ovšem také ne stále. A pokud jsme zatížili ještě grafickou kartu, frekvence procesoru se propadla na základních 2533 MHz, což můžeme přičíst na vrub nedostatečně výkonnému 60W adaptéru, protože tehdy již měřák ukazoval spotřebu přes 62 W.
Procesor má ještě k dispozici 32 kB instrukční i datové L1 cache pro každé jádro, 256 kB L2 cache také pro každé jádro a nakonec ještě 3 MB sdílené L3 cache. Co se týče podporovaných technologií, pak nechybí standardní virtualizační Intel VT-x, samozřejmě Enhanced Intel SpeedStep Technology pro snížení frekvence procesoru při nečinnosti (využívá se k tomu stejně jako u Turbo Boost změna násobiče). Ovšem co procesoru Core i5-460M na rozdíl od ostatních mobilních Core i5-5xx schází, je podpora AES-NI, tedy hardwarová akcelerace šifrování AES a Trusted Executuon. To ale samozřejmě není užitečné pro každého a zvláště u tohoto spíše multimediálního až herního počítače nám absence těchto vlastností nemusí tak vadit.
Dále se krátce mrkneme na stránku CPU-Z o základní desce, kde se dozvíme o použité čipové sadě HM55 identifikované jako southbridge. On to v podstatě již southbridge je, protože všechny důležité funkce northbridge převzal již procesor. Na co ale lze ještě poukázat, je šířka sběrnice PCI Express x16. Grafická karta NVIDIA GeForce GT 330M zde může využít plnou šířku x16, takže zde úzké hrdlo v jejím výkonu zcela jistě nebude.
Záložka memory správně detekovala 4096 MB paměti DDR3 běžící na 533 MHz (1066 MHz DDR) s časováním 7-7-7-20. Na další záložce s informacemi z čipů SPD se dozvíme, že jde o moduly od firmy Samsung, a to typu PC3-8500F, který se dnes běžně používá.
Grafická karta NVIDIA GeForce GT 310M s 1 GB DDR3 by měla poskytnout lepší výkon než integrovaná řešení. Nabídne ale pouze 16 unifikovaných shaderů a 4 jednotky ROP, takže nejde o až tak velkou výhru. Jádro GT216 je navíc v moderním 40nm kabátku, takže má dobrý předpoklad k energetické nenáročnosti a malému výdeji tepla a podporuje API DirectX 10.1 a Shader Model 4.1.
Jeho paměti DDR3 mají kapacitu 512 MB a při napájení ze sítě jsou na frekvenci 790 MHz připojené pomocí 128bitového rozhraní. GPU má dle oficiálních informací pracovat na frekvenci 625 MHz a jeho shadery na 1530 MHz. Grafika se ale pro ušetření energie dokáže jistě výrazně podtaktovat, ale to si neověříme, neboť i nejnovější GPU-Z se v tomto případě poněkud zbláznilo a ukazovalo ve specifikacích 256 shaderů, 32 jednotek ROP a ve statistikách zase třeba 650procentní zátěž GPU a podobné nesmysly. Proto si ani neukážeme jeho screenshot. Doufejme, že aspoň teplotu ukazuje správně.
Nakonec se krátce zastavíme u pevného disku Hitachi HTS545050B9A300 s kapacitou 500 GB. Jeho hlavní specifikace jsou jednoduše standardní - rozhraní SATA 3 Gbps, 8MB vyrovnávací paměť a otáčky ploten 5400 RPM.
Instalovaný software
Úlohu operačního systému na sebe berou Microsoft Windows 7 Home Premium v již 64bitové verzi, což se dnes již stalo standardem u notebooků s pamětí nad 3 GB. Vedle toho se do nabídky také protlačily zkušební verze kancelářského balíku Microsoft Office Professional 2010 (60denní verze) a Norton Internet Security pro zajištění bezpečnosti na síti sítí.
Multimediální úlohu hraje software CyberLink DVD Suite (sériové číslo by mělo být u prodejní verze na letáku v příslušenství), pro webkameru je určen CyberLink Webcam.
Nakonec se dočkáme také aplikací a utilit od Samsungu, takže jako první to je Battery Life Extender, jenž jednoduše nastaví práh nabití baterie, nad nímž ji systém nezačne dobíjet, pak Easy Display Manager spravující klávesové zkratky pro ovládání displeje (rotace, nastavení jasu, apod.), Easy Network Manager si zase umí zapamatovat nastavení sítě pro různé lokace, Chargeable USB umí zapnout funkci napájení USB slotů i pro případ, že je notebook vypnutý (či ve standby apod.), Samsung Recovery Solution 5 zvládne vrátit systém do původního stavu, pokud se vám něco podaří zvrtat, Samsung Update Plus zajistí aktualizace systému (ovladače) a nakonec Samsung Support Center tvoří přehledné útočiště pro management celého systému.
Nezapomnělo se ale také vedle utilit pro správu na hry, které spravuje software WildTangent ORB. Nainstalovány již byly arkádové pecky jako Bejeweled, Zuma a další. Navíc máme přístup k dalším placeným i neplaceným titulům.