Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung SF510: v barvě slonoviny

20.1.2011, Jan Vítek, recenze
Samsung SF510: v barvě slonoviny
Série notebooků Samsung Rxx již dávno není jedinou, kterou u nás tento výrobce nabízí. Přibyly k nim i modely SF510, jejichž zástupce si představíme v dnešní recenzi. Přestože klade největší důraz na design, tak ani jeho výkon nebude špatný.

LCD displej


Samsung nám u tohoto 15,6palcového notebooku poskytne lesklý, ale ne extrémně lesklý povrch displeje, podsvícení pomocí LED se silnou intenzitou, díky čemuž se dočkáme jasné a čisté bílé barvy, ovšem rozlišení stále zůstává na 1366 x 768. Kvůli tomu je na obraze dosti patrný rastr, a to jej ani nemusíme zkoumat nijak zblízka.


- pohled zpříma -

Jas displeje je více než dostatečný, takže s tím problémy mít nebudete a stejně tak díky podsvícení pomocí bílých LED je bílá barva jasná a živá. Barevné podání jako takové je ale slabší, což znamená, že barvy nejsou tak syté, jak bychom očekávali. Žlutá barva je navíc ještě dost přesvícená a asi nejlépe vypadá podání zelené.


- pohled z boku - foceno stejným časem jako pohled zpříma -

Už při pohledu mírně zespoda se obraz začne ihned měnit, což znamená postupné mizení barevných odstínů a invertování černé, až se objeví pouze tři základní odstíny RGB. Při pohledu seshora je to podobné, pouze jde o jiné barvy a světlejší obraz namísto tmavšího. Tak či tak, je to špatné, ale u levných TN panelů naprosto běžné.


- pohled zespoda -

Celkově je tedy LCD displej v Samsungu SF510 esencí průměrnosti toho, co lze u dnešních běžných notebooků najít.


Webkamera


O obsluhu webkamery se postará software YouCam od CyberLink, který nabízí nejen možnost zírání na vlastní obličej a zachytávání obrázků či videa, ale také přidávání různých animací, virtuálních prostředí a všemožných blbinek, jaké jistě také znáte. Nám jde však o kvalitu samotné webkamery. Ta poskytuje rozlišení až 1,3 megapixelu, ovšem nejlepší je stejně použít rozlišení do 640 x 480, jinak je obraz pomalý i při dobrém osvětlení.



Webkamera poskytuje ostrý obraz s odpovídajícími barvami, a to platí i v noci při slabém umělém osvětlení. Obnovací frekvence je pak samozřejmě už věc jiná, ale v tomto případě je vzhledem ke kvalitě obrazu ještě slušná. Při silném denním osvětlení je obraz už velmi dobrý, takže osobně nemám připomínky.


Zvukový systém


Dva 1,5W reproduktory uložené nad klávesnicí a SRS Premium Sound s přednastaveními pro hudbu, film a sluchátka, to je palubní zvukový systém notebooku Samsung SF510. Problém ale je, že reproduktory jsou umístěny vespod, a to po stranách výdechu chlazení, což už napovídá, že zvuk bude poněkud utlumený.

Minule testovaný notebook Samsung RF510 měl zvuk se stejnými specifikacemi a ten se ukázal sice jako dostatečně silný, ale jinak naprosto nekvalitní, plochý a s "plastovým nádechem". Tak přesně takový je i zvuk dnes testovaného Samsungu SF510, tudíž se bohužel nic nezměnilo a nezachrání to ani SRS Premium Sound. Je to škoda, protože tak velký stroj má všude spoustu místa, díky němuž nám mohl nabídnout lepší měniče s alespoň trošku vhodnými ozvučnicemi, nebo aspoň jeden malý subwoofer pro oživení zvuku.


Ergonomie


Tento notebook si nehraje na vyloženě mobilní zařízení a jeho místo bude spíše jen na stolech a gaučích, mezi nimiž se občas přesune. Z toho důvodu není ani tak důležité, do jakého úhlu se dokáže displej otevřít a ani nemusíme tolik hledět na hmotnost a rozměry. Namísto toho si budeme více všímat klávesnice a rozložení portů a dalších prvků.

Jako řada jiných notebooků se i Samsung SF510 hodí spíše pro praváky, neboť jim poskytuje na pravé straně dostatek prostoru díky tomu, že tam najdeme pouze čtečku karet, optickou mechaniku a až vzadu jeden port USB, který je jako stvořený pro zapojení myši. Ostatní porty se nachází na opačné straně, kde by mohly eventuelně vadit audio konektory, popřípadě zbývající USB 2.0 a HDMI. Zbytek je odsunut příliš dozadu na to, aby nějak omezoval, což je jedině dobře, protože jde o napájecí konektor, ethernetový RJ-45 a D-Sub. S rozložením portů tedy můžeme být relativně spokojeni.

Klávesnice bohužel svým zpracováním nepřekvapí, neboť typ Chiclet s jednolitým polem kláves neznatelně přecházejícím do numerického bloku má dnes snad každý 15,6" notebook určený pro běžné uživatele. Na vážnou práci se tedy klávesnice dle mého názoru příliš nehodí. S touchpadem ve stylu MacBook Pro ale můžeme být spokojeni, protože ten poskytuje velkou dotykovou plochu a pro prsty příjemný povrch.