Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung SF510: v barvě slonoviny

20.1.2011, Jan Vítek, recenze
Samsung SF510: v barvě slonoviny
Série notebooků Samsung Rxx již dávno není jedinou, kterou u nás tento výrobce nabízí. Přibyly k nim i modely SF510, jejichž zástupce si představíme v dnešní recenzi. Přestože klade největší důraz na design, tak ani jeho výkon nebude špatný.

Teploty a hlučnost


Nyní se podrobněji zaměříme na teploty různých částí notebooku a také jeho hlučnost. Ta není v klidovém režimu vůbec vysoká a spíš by se dalo říci, že při práci v kancelářských aplikacích notebook téměř neuslyšíte a zcela jistě vás nebude rušit. A pokud notebook zatížíte na maximum, pak se začne ozývat hluboko položeným hučením, které již slyšet je, ale že by bylo nadměrně rušivé, to by se také nedalo říci.

Teploty byly měřeny ve 22°C okolním prostředí s použitím aplikací Core Temp, Speedfan a GPU-Z pro měření a Prime95, Furmark a PCMark pro zajištění zátěže. A zvláště při zátěži procesoru a grafiky jsme tento notebook nešetřili, protože tehdy jedno procesorové jádro a GPU vytížil Furmark a o druhé jádro se postaral Prime95. Výsledky jsou celkem dobré, protože u všech měřených komponent máme ještě teplotní rezervu a samotný notebook by ještě mohl zrychlit svůj ventilátor.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
CPU
37 °C
78 °C
GPU
49 °C
69 °C
HDD
29 °C
37 °C

Podívejme se nyní tedy na dva obrázky znázorňující povrchové teploty v klidu (modře) a v zátěži (červeně). Ty byly měřeny jednak na displeji, klávesnici (levé a pravé straně), vedle touchpadu v místech pro položení zápěstí, u výdechu chlazení...


Modrá = v klidu, červená = při zátěži

...a nakonec na spodní straně notebooku. Povrchové teploty jsou v pořádku, takže nás jeho tělo nebude obtěžovat nadměrným teplem. Všimněte si ale teploty displeje v zátěži, která se podstatně zvyšuje kvůli tomu, že část teplého vzduchu od výdechu chlazení proudí právě přes něj. To nám ale samozřejmě nemusí vadit.


Modrá = v klidu, červená = při zátěži


Spotřeba a výdrž na baterie


Nakonec se zaměříme na to, kolik si notebook při různém zatížení vezme šťávy a také jak dlouho nám vydrží na šestičlánkovou baterii typu Li-Ion s kapacitou 61 Wh podle softwaru BatteryMon i podle amerických stránek výrobce, z nichž jsme však nemohli informace brát jako relevantní k testovanému kusu. Baterie by mohla při rozumné spotřebě vydržet kolem pěti hodin, ale nepředbíhejme. Půjde také o spotřebu a to, zda bude stačit pouze 60W adaptér.

Ikona Odkaz na databázi
IDLE
LOAD
Výdrž
5:30
1:30
Spotřeba
11,5 W
40 W

Co se týče výdrže, pak s tou jsme se dostali s notebookem, jenž běžel v klidu s nulovou zátěží na pět a půl hodiny. Další minuty by se daly nahnat povypínáním nepotřebných komponent (Wi-Fi) a využitím utility Battery Life Extender od Samsungu. To se při zátěži zkrátilo na pouhou hodinu a půl, ovšem to je v podstatě také pěkný výsledek. Výdrž notebooku na baterie tedy můžeme označit za nadprůměrnou.



Spotřeba notebooku v grafu nevypadá na to, že by jí měl být 60W adaptér málo, avšak to je pouze zátěž v testu Furmark (grafický čip). Pokud zatížíme i procesor, není problém se dostat nad 60 W. Když se zatížil pouze procesor pomocí Prime95 (4 thready), aniž by byla jakkoli zatížena grafická karta, byla spotřeba 60 až 61 W. Firma na stránkách nabízí k dokoupení 90W adaptéry.


- spotřeba ve Furmark -

Jak je to tedy s se spotřebou a dodávaným 60W adaptérem? Z našich zjištění vyplývá, že takový výkon je v tomto případě nedostatečný na to, abyste mohli využít výkon notebooku na 100 procent. Při maximálním zatížení CPU pomocí Prime95 a s připojeným externím 2,5" diskem procesor nepracoval na předepsané megahertze (byl o násobič 1x až 2x nižší) a grafika přitom zahálela. O něco lepších výsledků jsme dosáhli, když jsme napájení nechali pouze na baterii a zvolili příslušný profil (vysoký výkon).