Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung SSD 860 EVO: klasika v novém kabátku

5.4.2018, Jan Vítek, recenze
Samsung SSD 860 EVO: klasika v novém kabátku
Na začátku tohoto roku Samsung vypustil do světa nástupce sérií SSD 860 PRO a EVO, které navazují na sérii 850 představenou už v roce 2014. My si nyní vyzkoušíme v recenzi dva modely SSD 860 EVO, a to s kapacitou 250 a 500 GB. 

Testovací sestava a použité testy


Jde o klasické SSD pro rozhraní SATA 6 Gbps, takže nejsou třeba žádné ovladače ani nic jiného. SSD jsme nainstalovali na následující sestavu:
  • Základní deska Gigabyte Z270X-Gaming 5
  • Procesor Intel Core i7-7700T
  • Operační paměti 2x 8 GB Kingston KHX3000C15D4/8GX
  • OCZ Vector 180 - 1 TB
  • OS Windows 10 - 64bit
 
Od takové platformy se očekává především dostatečný výkon na to, aby nehrozilo, že bude při testování SSD nějak brzdit, což u výkonného Core i7 generace Kaby Lake nehrozí.
Pro otestování výkonu SSD využijeme jednak povinnou klasiku, a to ATTO Disk Benchmark a Crystal Disk Mark, s jejichž pomocí otestujeme výkon v IOPS a sekvenčních operacích. Pak nastoupí PCMark Vantage a PCMark 08, přesněji tedy jejich testy týkající se výhradně úložných zařízení, které ukáží výkon v reálných aplikacích a také HD Tune pro test zápisu dat.
 
 

Samsung Magician

 
Pokud si budete chtít nainstalovat software Samsung Magician, dejte pozor na to, abyste si stáhli vhodnou verzi, kterou najdete na příslušných produktových stránkách Samsungu. Jiné verze totiž mohou hlásit, že řadu SSD 860 EVO nepodporují, a budou tak veskrze k ničemu. 
 
 
Software Samsung Magician slouží podobně jako aplikace jiných výrobců SSD především ke správě a údržbě samotného zařízení. Napoví nám, v jaké kondici obecně naše SSD je, kolik na něj už bylo zapsáno dat (TBW - Total Bytes Written), takže sami budeme mít dobrý přehled o tom, zda už se náhodou nepohybujeme za rámcem záruky a také se dozvíme o nových případných firmwarech. Jsou tu ale i další věci. 
 
 
Můžeme si nastavit třeba Over Provisioning, čili vyhradit část disku pro záložní buňky. Tato klasická technika pro prodloužení životnosti SSD si ponechá stranou část paměti, kterou pak může nahradit buňky, které selhaly. Životnost SSD je ale tímto prodloužena jen naoko, protože bude samozřejmě hned při zřízení zálohového prostoru zkrácena, stejně jako bude zmenšen dostupný prostor.
 
Osobně bych si tedy této techniky nevšímal a spoléhal na to, že SSD bude veškeré dostupné buňky rovnoměrně využívat pomocí další techniky, a sice Wear Levelling, která už má daleko větší smysl.
 
 
Užitečná funkce může být také Secure Erase, kterou využijeme pro bezpečné smazání veškerých dat, aby nešla obnovit. Pak tu máme i jednoduchý benchmark měřící rychlost sekvenčních operací i IOPS, přičemž tím se zabývat nebudeme, dále je tu optimalizace výkonu, což není nic jiného než ruční spuštění příkazu TRIM a poslední záložka skrytá za šipkou napravo nám může zapnout šifrování dat na SSD.  


Vrátíme se ale ještě k prvnímu screenshotu, který ukazuje jistý RAPID Mode, který je ve výchozím stavu vypnutý. Samsung uvádí, že tím můžeme získat výkon, který překonává původní možnosti SSD. My tento režim ale používat nebudeme, protože jde jednoduše o využití RAM pro často využívaná data, čili RAM caching.
 
Samsung tak dokáže přímo excelovat v benchmarcích jako ATTO nebo Crystal, které si tvoří na SSD testovací prostor a kde se pak objevují hodnoty několika tisíc megabajtů za sekundu. Ty však samozřejmě nemají nic společného s reálným výkonem samotného SSD a také v reálném nasazení je rozdíl mizivý.