Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Samsung T27A750: švýcarský nůž mezi monitory

3.8.2011, Jakub Doležal, recenze
Samsung T27A750: švýcarský nůž mezi monitory
Aktuálním trendem jsou multifunkční zařízení a tato vlna zasáhla i monitory. Dnes si ukážeme novinku z dílen Samsungu. Jak to dopadne, když v Koreji smíchají monitor, 3D televizi, multimediální centrum a celé to nalijí do tenkého 27“rámečku?

Citlivost tuneru


Moderní monitory a televizory nemívají příliš problémů s příjmem digitálního signálu a na základní programovou nabídku často stačí obyčejná pokojová anténa. To samé platí i u monitoru T27A750, který takto bez obtíží naladil všechny SD televizní kanály a dostupná rádia. Nicméně při takto amatérských podmínkách je nutné počítat s občasným rozpadem obrazu, takže pro plynulý a nerušený obraz musíte tak jako tak zakoupit kvalitní anténu a tu namířit na daný vysílač v lokalitě.





Pro příjem HD už je samozřejmě nezbytné vlastnit kvalitní externí anténu a v rámci Prahy ji pak natočit směrem na vysílač Žižkov. Díky přítomnosti tuneru s podporou HD vysílání se pak po obrazovce rozline daleko čistší obraz, i když plné Full HD to není. Na vině je však zdroj signálu, který pořád nevyužívá plné možnosti standardu DVB-T, tím mám na mysli především nízký datový tok. Příjemným překvapením však bylo zjištění, že tuner v monitoru zvládne i novější verzi digitálního vysílání, a to konkrétně standard DVB-T2. Nemá ale smysl se radovat předčasně.

V současné době totiž stále ještě pokračuje vypínání analogových vysílačů a první generace DVB-T se stále zabydluje ve všech domácnostech po ČR. Nelze tedy očekávat nějaké prudké a zásadní nasazování novější a vyspělejší technologie. Na druhou stranu již probíhají prvotní testy a vysílá se jak jinak, než ze Žižkova (doporučujeme článek Vysílání DVB-T2 (nejen) v Evropě). I přes relativně čistý výhled jsem v naladěných kanálech bohužel neobjevil žádný nový, který by se pyšnil využitím novějšího digitálního standardu. Nepomohlo ani ruční ladění, přímo od Samsungu však máme přítomnost DVB-T2 tuneru potvrzenou.

Má pozornost se proto přesunula k možnosti nahrávání pořadů, avšak ani zde jsem nebyl závratně úspěšný. Vyzkoušel jsem hned dvojici USB flash disků a v obou případech je systém televizoru vyhodnotil jako nevhodné pro nahrávání. Chvilka zkoumání a zdroj problémů byl objeven. Software monitoru totiž kontroluje zapisovací rychlost zařízení a ta je u neznačkových Flash disků většinou velmi malá. Na scénu tak vyrazil externí 3.5", který již testy prošel. Monitor jej však "musel" naformátovat, takže tím ztratíte předtím uložená data.




Vzhled EPG v podání Samsungu (vypůjčeno z gonedigital.net)


Následný systém nahrávání už je velmi podobný s ostatními výrobci, v EPG (správce TV kanálů) si vyberete patřičný pořad a stisknete spodní klávesu dálkového ovladače. Při nahrávání však chybí indikace a jedinou možností je znovu stisknout již zmíněné tlačítko a systém ukáže, zda na daném kanále zrovna zaznamenává data či nikoliv. Mírným zklamáním je fakt, že naformátovaný disk nemůžete následně přečíst v prostředí Windows a na nahrané pořady se můžete dívat pouze na monitoru. Přítomnost pouze jednoho fyzického tuneru zase nedovoluje sledovat jiný kanál, než ten nahrávaný. Naopak potěšující je fakt, že monitor umí nahrávat i ve stand-by režimu (vypnuté obrazovce).


Zvukový projev


Integrované reproduktory v tenkých televizorech Samsung nehrají zrovna úchvatně a obejít fyziku se v tomto případě moc nevyplácí. Naštěstí u monitoru T27A750 je hudební aparatura umístěna do rozšířené části těla a díky tomu hraje nebývale dobře. Zvuk je čistý bez plechového nádechu, takže mě tento monitor velmi mile překvapil.




- pro zvětšení klikněte -


Také hlasitost je neskutečná a na plné „otáčky“ vám reproduktory doslova utrhnou uši. Pro příznivce 3D filmů je k dispozici efekt prostorového zvuku. Imitace více reproduktorů není k zahození a jistým způsobem i funguje, nicméně pokud máte možnost osadit klasické 5.1 rozložení, rozhodně tak učiňte.



3D zvuk funguje, ale na klasické domácí kino nestačí


Další z možností poslechu zvuku je zapojení vlastních sluchátek a test kvality výstupu nedopadl vůbec špatně. Nicméně umístění konektoru na zadní straně monitoru je tak trochu nepraktické a rozhodně by bylo lepší jej umístit do nohy monitoru, případně využít rámečku displeje.