Sandy Bridge-E: LGA 2011 je tady
14.11.2011, Jan Vítek, recenze
Celý tento rok se nese ve znamení čekání na nové nejvýkonnější desktopové procesory firem AMD a Intel. Nyní toto čekání již skončilo, protože dnešním dnem končí embargo na procesory Intel Sandy Bridge-E, které tak budou moci nastoupit proti AMD Bulldozer.
Kapitoly článku:
Nastavení platforem
Máme tu tedy dohromady dvě platformy, takže se dočkáme dvou základních desek s odlišnými čipovými sadami i sockety: sada AMD A75 se socketem FM1 a sada Intel H67 se socketem LGA 1155.
Co se týče platformy AMD AM3, pak ta s procesory Phenom II využívá paměti DDR3 na standardní frekvenci 1333 MHz při časování 9-9-9-24-1T. Přístup k nim je dvoukanálový. Platforma se socketem LGA 1155 nabídla v našem testu procesor Core i7-2600K a její nastavení pamětí bylo naprosto stejné jako u AMD AM3, tedy dvoukanálový přístup a časování 9-9-9-24-1T.
A pak tu máme zbrusu novou platformu Intel se socketem LGA 2011, jenž má v ideálním případě využívat 1600MHz paměti ve čtyřkanálovém režimu, čehož se jí také dostalo. Nastaven byl profil XMP1 s časováním 9-9-9-27.
Všechny procesory jsou podrobeny standardním zátěžovým testům a mají výchozí frekvenci sběrnice QPI, popřípadě Hypertransport nebo nejnověji Unified Media Interface. Nastavení pamětí se tedy liší pouze podle použité platformy, možností řadiče paměti/čipsetu a jeho možnou konfigurací (řadiče paměti, případně v podpoře frekvence pamětí DDR3 RAM). Veškeré výsledky a výkonnostní testy jsou průměrem minimálně 3 měření.
Syntetické testy
V první části se zaměříme na syntetické testy, tedy takové, které mají na svědomí benchmarkovací nástroje, jež příliš nevypovídají o reálném využití možností procesorů, ale spíše umožňují jejich srovnání mezi sebou. Půjde jednak o aplikaci Sciencemark a její test propustnosti paměťového subsystému. Pak nastoupí společnost Futuremark a její produkty 3DMark Vantage, novější 3DMark 11 a PCMark Vantage. Pole zakončí opět Sciencemark a jeho testy Molecular Dynamics a AES. Nyní se zaměříme spíše ještě na výkon samotných procesorů a jejich výkon spojený s počítačovými hrami přijde na řadu později.
Úvodní testy ze Sciencemarku ukazují, že nový Intel Core i7-3960X je o chlup lepší než starší Core i7-2600K, v čemž je zřejmě zohledněn fakt, že má svou maximální frekvenci o 100 MHz vyšší. V případě testu šifrování pomocí AES klíče pak jako obvykle vidíme přesvědčivé vítězství procesoru AMD, ovšem to jednak bude spíše ojedinělý úkaz v tomto testu a potom zde také není zohledněno to, že moderní Intely mají své vlastní instrukce pro šifrování AES. A ty, jak jsme se již měli šanci přesvědčit, pracují velmi dobře.
Co se týče výkonu procesorů v 3DMark Vantage, pak tento test velmi upřednostňuje vícejádrové procesory a rozhodně to je vidět i z výsledků, kde Core i7-3960X schopný zpracovávat až 12 procesových vláken najednou dosáhl velmi vysokého skóre.
Jednotlivé testy PCMark Vantage odráží spíše celkový výkon sestav, takže mají spojitost i s grafickou kartou. Ta byla ale ve všech případech stejná, takže můžeme provést srovnání jednotlivých procesorů a jejich paměťových systémů, v němž nový Core i7-3960X vede, ovšem často nijak přesvědčivě.