Sapphire Nitro R9 380X 4G: nový král mainstreamu?
18.12.2015, Pavel Šantrůček, recenze
Zjevně hlavním posláním dlouho očekávaného Radeonu R9 380X bylo vypořádat se s konkurencí v segmentu mainstreamových grafických karet. O tom, jestli se mu to povedlo a jak se vypořádal se silným sokem v podání GTX 960 4 GB, je dnešní článek.
Kapitoly článku:
- Grafický čip Antigua
- Sapphire Nitro R9 380X 4G
- AMD Radeon Software Crimson
- Jak budeme testovat
- Syntetické testy
- Metro Last Light
- Crysis 3
- Battlefield 4
- Thief
- Middle Earth: Shadow of Mordor
- Alien: Isolation
- Far Cry 4
- Dying Light
- Grand Theft Auto V
- The Witcher 3: Wild Hunt
- Teplota, hlučnost a spotřeba
- Přetaktování
- Závěr
Závěr
Když se ohlédneme a podíváme na výkony grafické karty Sapphire Nitro R9 380X v našich testovaných hrách, je jasné, že se jedná o nejvýkonnější grafickou kartu v tomto segmentu trhu.
Provozní vlastnosti Sapphire Nitro R9 380X, jako je teplota a hlučnost, jsou dobré a s konkurencí srovnatelné. Jediné, co srovnatelné není, je spotřeba, kde AMD na grafické karty společnosti Nvidia prostě ztrácí. Že by tomu ale bylo jinak, jsme ani neočekávali.
Papírové předpoklady výkonu se v našich testech celkem vyplnily a R9 380X za sebou nechává jak GeForce GTX 960, tak i Radeon R9 380. Ve FullHD rozlišení je Sapphire Nitro R9 380X výkonnější než konkurenční GTX 960 v průměru o cca 15 % (někde více, někde zas méně) a nad svým bratříčkem bez přívlastku X pak vítězí v průměru zhruba o 10 %. Ve vyšším rozlišení se samozřejmě náskok grafické karty Sapphire Nitro R9 380X ještě trochu zvyšuje.
Svůj podíl na tomto vítězství mají samozřejmě také nové ovladače Radeon Software Crimson Edition, které se opravdu povedly. Nejenže přinášejí trochu výkonu navíc, ale hlavně velmi zajímavé funkce, zejména pak uživatelské profily spojené s Overdrive, což je opravdu Must-have feature, kterou bychom v co nejbližší možné době rádi viděli také u konkurence.
Chybám v nových ovladačích se dá jen těžko vyhnout a ani Crimsonům se nevyhnuly. V některých hrách existují problémy, někde prý vypadává tu a tam nějaká textura, někde prý zase hra není tak plynulá jako na předchozích Catalystech atd. To vše jsou však problémy porodní, které budou časem jistě odstraněny. Ve hrách naší testovací metodiky jsme se s žádnými takovýmito problémy nesetkali, což ale neznamená, že v jiných hrách být nemohou. Všem uživatelům Radeon Crimson tedy doporučujeme, pokud na nějaký podobný problém ve hře narazí, okamžitě by jej měli nahlásit, aby AMD mohlo sjednat rychlou nápravu.
Všichni už asi tušíte, jaká bude asi odpověď na naši dnešní prvotní otázku „Je Radeon R9 380X novým nekorunovaným králem mainstreamových grafických karet?“. Ano, dokonce je jeho vítězství poměrně přesvědčivé. To, co v souboji s GTX 960 načal Radeon R9 380, kdy jsme se i přes vyšší výkony Radeonu přeci jen raději přiklonili ke GTX 960 a nižší spotřebě, dokončil dnes testovaný Radeon R9 380X. Spotřeba je jistě stále důležitá, ale když někde chybí výkon, není prostě co řešit.
Radeon R9 380X se tedy stává novým vládcem mainstreamu a my budeme s napětím očekávat reakci společnosti Nvidia, která na sebe jistě nenechá dlouho čekat. Oficiálně zatím nepotvrzená, leč očekávaná grafická karta GTX 960 Ti, by si mohla pomyslný trůn mainstreamu vzít zase zpět. S největší pravděpodobností nás tedy čeká další souboj, za který můžeme být všichni vděčni, protože z takovýchto bitev vycházíme jako vítězi vždy my uživatelé.
Grafickou kartu Sapphire Nitro R9 380X jsme měli v rukách dostatečně dlouhou dobu, takže zbyl čas i na zajímavé experimenty, o které se s vámi samozřejmě rádi podělíme. Dnes už ale ne, takže zase někdy příště. Věřte ale, že to bude opravdu zajímavé!
Graf ceny produktu Sapphire Radeon R9 380X NITRO OC 4GB DDR5, 11250-01-20G poskytuje server Heureka.cz
Za zapůjčení karty Sapphire Nitro R9 380X 4G děkujeme Sapphire.
Za zapůjčení karty MSI GeForce GTX 960 4GB děkujeme T.S.Bohemia.