Sapphire Radeon 9800Pro 256MB DDRII
6.8.2003, Martin Štěpánek, recenze
Konečně se nám do redakce dostal nový Radeon, který má za úkol zastavit nástup nVidie. V poslední době se na trhu začínají prosazovat nové GeForceFX. Ty sice nemají výrazněji vyšší výkon než Radeon 9800Pro, ale jsou...
Kapitoly článku:
- Sapphire Radeon 9800Pro 256MB DDRII
- Podrobný popis karty
- Přetaktování a ovladače
- Testy a závěr
Popis karty
Obr. 03 - Krabice od firmy Sapphire
Krabice vypadá stejně nenápadně jako u staršího modelu, dokonce není nikde zvýrazněno, že jsou použity paměti typu DDRII. Zle tak usuzovat pouze z množství použité RAM, které je 256MB a štítku (viz foto níže).
Sapphire Atlantis Radeon 9800Pro 256MB DDRII vypadá s červenou barvou PCB stejně jako všechny ostatní karty od ATI. Někomu by se mohlo zdát, že působí příliš běžným dojmem, ale co ztrácí na vzhledu dohání výkonem. Layout komponentů je identický s originální kartou od ATI. Radeon 9800Pro je založen na 8-vrstvém designu. Karta s DDRII pamětmi je o 4cm delší než její bratříček s DDRI.
Dále si povšimněte malého pasivu na levé straně od VPU. Jedná se o 4 Intersil ISL6522CB napěťové regulátory (narozdíl od 9700Pro kde jsou jen 2), které ovládají VDDQ. Ale oproti Radeonu 9800Pro se 128MB DDR na kartě chybí 4 IC čipy.
Obr. 05 - Jádro
Pohled na jádro. Jak jsem již zmiňoval, jedná se o totéž jádro jako u modelu s pamětí DDRI. Železný rámeček, který je kolem jádra lze s trochou snahy oddělat, lze tak na kartu přidělat i trochu účinnější chlazení.
Na rozdíl od "normálního" Radeona 9800Pro je tento model vybaven i pasivy na pamětech. Jedná se malé hliníkové chladiče, ale jejich výkon není tak velký jako například u MSI GeForceFX 5900.
Plusem Radeonu 9800Pro je použití čtyř pinového Molex konektoru pro přídavné napájení, který přeci jen působí pevnějším dojmem než dříve používaný floppy konektor.
Obr. 08 - Štítek karty
Pokud by jste na první pohled Radeony od sebe nerozeznaly, můžete tak udělat pomocí štítku, který je na zadní straně karty.
Obr. 09 - Chladič
Na kartě je použit stejný chladič jako na většině ostatních karet s čipy ATI. Jedná se tedy o běžný měděný chladič, který je ke grafické kartě přidělán pomocí pevných měděných hrotů.
Obr. 10 - Styčná plocha chladiče
Zde si můžete prohlédnout zadní stranu chladiče. Jádro pasuje přímo do středového kříže. Sice to na obrázku není dobře vidět, ale ten je jediný vyleštěný.
Obr. 11 - Paměti
Sapphire používá paměti Samsung K4N26323AA-GC22 v BGA balení, které mají přístupovou dobu 2,2ns. Podle specifikace je maximální efektivní rychlost pamětí 450MHz (900MHz efektivně). Zde je asi hlavní problém celé grafické karty. Paměti jsou značně podtaktovány. Výrobce se asi snažil vyhnout přílišnému vyzařování tepla a nutnosti mohutného chladiče. Ale to také ponechává extrémistům dostatek prostoru pro pokusy. Ale když vše zvážíme, na stejné frekvenci jako běží 2,2ns DDRII paměti by mohly běžet i 2,8ns DDRI paměti. Ale rozsouzení, které z řešení je lepší je složité.
Pozn.: Datesheet pamětí najdete zde.
Balení:
Obr. 12 - Obsah krabice
Tradiční krabice firmy Sapphire obsahuje
- Grafickou kartu Sapphire Radeon 9800 Pro 256MB DDR2
- Uživatelský manuál
- CD-ROM s ovladači
- redukci DVI-I/VGA
- S-VHS/kompositní konvertor
- kompositní video kabel
- S-VHS
- CD s utilitou k přetaktování
- PowerDVD
- PowerDirector
- Plnou hru Tony Hawk´s Pro Skater 3 a Medieval Total War