Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ScanJet 5370C – Skenujete doma často? I průsvitky?

20.11.2000, Emil Pavelka, recenze
ScanJet 5370C – Skenujete doma často? I průsvitky?
Včetně OCR, zasílání Faxů, Emailů…
Specifikace:
Hewlett Packard SanJet 5370C je stolní skener pro domácí a kancelářské použití. Za cenu i s daní těsně pod deset tisíc korun, dostanete skener s velkým optickým rozlišením, transparency adapterem pro diapozitivy a filmy a s příjemnou softwarovou podporou.

HP5370C


Technické údaje:
Typ skeneru: Stolní deskový barevný, jednoprůchodový
Snímací prvek: CCD
HW Rozlišení: 1200 x 2400 dpi (1200 opticky)
Rozlišení: 12 až 999 999 dpi při 100% měřítku
Hloubka barev: 42 bitů
Rozhraní: USB a Paralelní (oba kabely v dodávce)
Maximální velikost snímané plochy: 217x290 mm
Maximální velikost transparentní snímané plochy: 127x127 mm
4 tlačítka pro přímé skenování do počítače
Transparency adapter: ScanJet XPA
Automatický podavač: Není v dodávce, je možno dokoupit – konektor ADF
Rychlost skenování:
< 45 vteřin 600dpi/24bit 10 x 15 cm do souboru
< 45 vteřin: barevná fotografie 10 x 15 cm do Microsoft Word
< 80 vteřin: čtení OCR plné textové stránky do Microsoft Word
< 40 vteřin: černobílý výkres do aplikace Microsoft Word
Skenovací software: HP PrecisionScan PRO 2.5, HP ScanJet Copy Utility
Dodávaný software: Corel Print Office 2000, Caere PageKeeper Standard 3.0, Boomerang Internet Design Shop Gold 2000, automatické české OCR.
Minimální konfigurace: P90/32 MB RAM, VGA 800x600/16bit, 115 MB na disku pro software, USB nebo paralelní port. V případě použití USB podpora v OS.
Napájecí napětí: 100 ÷ 240 V střídavé, 50 ÷ 60 Hz
Spotřeba energie: 19 W maximum, 8 W při nečinném režimu s vypnutou lampou.
Rozměry (š,v,h): 300,500,150 mm
Váha: 3,7 kg

Testováno na počítači s procesorem Intel Celeron 400, 128 MB paměti, na základní desce ASUS P2B. Grafická karta Matrox G200/8 MB. Operační systém Windows 2000, USB rozhraní.

propojeni


Tak jsem vzal krabici, otevřel a hledal příručku. Něco, co by se tak dalo při plném vědomí označit, tu ovšem nebylo. Tak hurá na cédéčka. Jsou tu dvě. Na jednom je všechno, co budete pro instalaci potřebovat a to druhé je ruská verze prvního. Na češtinu můžete téměř zapomenout. V adresáři czech je sice český HLP soubor, ale to je vše. V témže adresáři je ještě README, který je však anglicky. Nedalo mi to a mrknul jsem i na druhé CD. Tady je rusky i README. Není tu ovšem co závidět, bez informací v něm obsažených se dá obejít. Cennější pro uživatele je příručka k HP PrecisionScan Pro. Po té co na mne i videoklipy promluvily rusky (ženský hlas), jsem se vrátil k předchozímu CD.

prus shora

Instalace byla zcela bezproblémová a jednoduchá, není co dodat. Takže jdeme skenovat. Nejdříve klasicky. Miluju skenery kde náhled je opravdu náhledem a ne malinkým bílým obdélníčkem, bez možnosti posouzení zásahu do skenovaného obrazu, ať už jde o korekce, nebo o přesný výběr. HP PrecisionScan Pro mi tedy okamžitě padl do oka. Vytáhnul jsem si plovoucí nástroje, které jsem potřeboval a vše tak bylo pěkně po ruce. Takže tady, pokud opět zapomenete na češtinu, byly mé dojmy velice dobré. Obsluha skenovacího programu byla intuitivní a příjemná. Jako cíl pro skenování lze zvolit buďto některou z asociovaných aplikací, nebo soubor. V případě ukládání do souboru jsou k dispozici následující formáty: BMP, TIFF (komprimovaný i nekomprimovaný), JPG, GIF, FPX, PCX a PNG. Kvalita výstupů je velmi dobrá.

precsc


Průsvitky. No, tohle rozhodně každý skener neumí. A v této cenové relaci už se dají rivalové spočítat tak na prstech jedné ruky. Tady přijde velmi vhod optické rozlišení 1200 dpi jimž skener disponuje. Přechod na skenování průsvitek je jednoduchý. Je-li už Transparency adapter připojen (ve zdířce XPA), přepneme se na jeho použití zaškrtnutím položky Use Transparency Adapter z menu Tools. Na sklo skeneru přiložíme černou skenovací masku a ni potom další, menší, podle volby předlohy. Buďto na diapozitivy, nebo na negativy. Vložíme patřičnou předlohu a hurá na to. A jde to dobře. Postup je shodný, a tedy stejně jednoduchý jako u klasických předloh. Výsledná kvalita je velmi slušná. S mírnou namodralou mlhou musíme počítat (vyskytuje se i u jiných skenerů) a částečně se dá tato záležitost kompenzovat ručním zásahem přímo při náhledu. Z diapozitivu dostaneme velmi solidní obrázek s rozlišením cca 1650x1100 (TIFF/24bit = 5.1 MB).

OCR. No, jak to říci. Funguje to, ale počítejte s opravami nasnímaných textů. Tak je to ovšem vždy. Tady můžete očekávat spíše s lepší průměr. Já sám nemám v používání OCR obecně přílišnou oblibu. Naštěstí však ani potřebu ji získávat.

Čtyři tlačítka. Ano, jak je v poslední době zvykem, jsou na těle skeneru tlačítka, jejichž využití lze u dvou z nich nastavit (email, Fax). To může některým uživatelům pomoci, a ti ostatní je prostě používat nebudou. Takže to, že tu jsou je možno považovat za přínos.

Co dodat. Za své peníze dostanete opravdu dobře použitelný kus hardware. Kvalitativní posun výstupu oproti ”třítisícikorunovým” skenerům je patrný, a navíc máte opravdu použitelný nástavec pro skenování průsvitek. Pokud objem vámi snímaných dokumentů příliš naroste, můžete si přikoupit podavač, který je schopen pojmout 25 listů. Snad jen ten, kdo dosud nikdy neskenoval, si musí nechat obsluhu pěkně předvést. Zvláště pokud nemá alespoň základní znalost angličtiny.

Výsledky skenování zkušební fotografie (i přes formát JPG se jejich velikost pohybuje okolo 0.5 M !):
300-G_440kb.jpg 300-24_520kb.jpg
Foto vlevo (300-24_520kb.jpg) je snímáno při 300 dpi ve 24 bitové barvě a pravé (300-G_440kb.jpg) je se 300 dpi ale ve škále šedé.