Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Scanner Artec 1236 USB

2.6.2000, Josef Klesnil, recenze
Scanner Artec 1236 USB
Malý, krásný, k sežrání.
Specifikace:

Artek1236USBArtec 1236 USB je jednoprůchodový barevný stolní scanner s hardwarovým rozlišením 600 dpi, softwarově až 19200 dpi. Může snímat předlohy černobílé (B&W), v odstínech šedi (Gray Scale) či barevné (True Color) do formátu A4. Spolupracuje s aplikacemi pro zpracování obrazu a také s OCR (optické rozpoznání písma) pomocí TWAIN rozhraní. Scanner lze připojit jak k počítačům Apple iMac, tak i k IBM kompatibilním vybavených USB rozhraním a instalovaným operačním systémem Win95/98.

Při prvním pohledu je balení, ve kterém se scanner distribuuje velmi nápadné a jistě také zaujme nápis "No Power Adapter". Ten ovšem neznamená, že čerstvý majitel bude muset shánět nějaký zdroj, aby scanner uvedl do provozu. Ba právě naopak - je ušetřen od hledání dalších zásuvek někde za skříněmi či od natahování nových prodlužovaček. Scanner má tak malou spotřebu (uváděna 2,5 W) - je totiž napájen přímo přes USB port.

rear
Opravdu na zadní straně najdete jediný konektor (USB).

USBkabelPo otevření krabice se před Vámi objeví scanner, který zaujme svou tenkostí a skutečně “applovským” vzhledem. Zařízení má základnu a odklopné víko ze zeleného průhledného plastu, také přiložený USB kabel je v barvě přístroje (viz foto). V krabici najdeme ještě Quick Installation Guide (manuál pro uvedení do provozu), ale chybí zde česká část, byť výrobce pamatoval na uživatele hovořící anglicky, francouzsky, německy, italsky, španělsky a dokonce japonsky. Nakonec ale není čeho litovat, protože tento jediný návod je, jak zjistíte při detailnějším pohledu, pouze pro iMac. Přesto stojí za zmínku velice cenná informace, která je hned na jeho první straně. Říká, že před použitím musíme odblokovat suport snímače pomocí posuvného zámku (umístěn na spodní straně scanneru). Zbývá si jen domyslet, že pro transport scanneru na delší vzdálenost, bude asi lépe tento suport znovu zajistit. Pokud se čerstvý uživatel chce dozvědět něco o funkci LED diody umístěné na horní straně vpředu vlevo, nedozví se to nikde. Teprve provozem přijdete na to, že dioda trvale svítí, když je scanner připraven k použití a bliká během snímání. Tlačítko, které je hned vedle ní, umožňuje odstartovat snímání manuálně.

Software se nachází na třech CD-ROM mediích. Dvě z nich jsou pro iMac, kde najdeme ovladače, uživatelský manuál ve formátu PDF, TextBridge Classic (OCR program), Acrobat Reader a Adobe PhotoDeluxe ve verzi 2.0. Třetí medium je pro PC počítače a obsahuje taktéž ovladače, uživatelský manuál ve formátu HTML, program ScanEZ, MGI PhotoSuite, TextBridge Classic a Microsoft Internet Explorer 4.0.


Instalace:

Připojení scanneru k počítači nečiní potíže, pokud je již aktivováno USB i s příslušnými zásuvkami. Kdo zatím USB nepoužíval, bude si muset dokoupit zmíněné zásuvky, ale pozor, pro každý motherboard je třeba požadovat odpovídající typ (tohle ovšem platí jen u PC IBM kompatibilních se základními deskami formátu AT, ATX desky jsou USB konektorem již většinou vybaveny standardně). Kabelem dodaným v balení propojíme počítač se scannerem. Zařízení lze dokonce připojit, i když je počítač zapnutý (hot plug and play).

Pro instalaci na počítač PC kompatibilní je použitelné jediné medium nadepsané PC Version. Po spuštění setup.exe se objeví úvodní okno, ve kterém zvolíme jeden z mnoha jazyků, bohužel čeština mezi nimi opět chybí. Další okno nabídne instalaci programů MGI PhotoSuite, Scanner Driver, TextBridge, Internet Explorer a Uživatelský manuál, přičemž se doporučuje dodržet jejich pořadí (sám jsem vypustil instalaci Exploreru, protože jej na počítači již mám).


Provoz:

Vlastnosti scanneru jsem zkoušel na počítači s motherboardem Zida BX98-3D, s procesorem Intel Celeron 333A, s pamětí 64 MB, s grafickou kartou ATI Rage IIC 8 MB, s pevným diskem UltraDMA33 Seagate 8 GB a operačním systémem Windows98.

Snímat se dá jakákoliv předloha, kterou dokážete umístit na skleněnou plochu scanneru. Kryt snímače umožní použít předlohy až 2 centimetry vysoké (knížka, časopis), když sejmete kryt, pak dokonce libovolně tlusté. Musíte ovšem dát pozor, abyste neprolomili skleněnou desku.

Snímat začneme pravým klikem na ikonu programu ScanEZ v systémové liště (System Tray) nebo přímo tlačítkem na scanneru. Objeví se okno nadepsané 1236USB, ve kterém si navolíte konkrétní druh práce (viz obr.) pod volbou Main. V ostatních volbách menu můžete nasnímanou předlohu dále zpracovávat a upravovat.

ScanEZ


Zaměřil jsem se na rychlost snímání předloh, protože subjektivní hodnocení dopadlo dobře. Myslím tím, jak vypadá předloha při zobrazení na obrazovce monitoru. Zkusil jsem i tisknout na HP690C, ale kvalita výsledného tisku silně záleží na použitém rozlišení a počtu barev, pak také na nastavení tisku samotné tiskárny. Tady je velice široké pole možností a tím také výsledků podle vybavení a zkušeností každého uživatele. Pro test jsem použil barevný dokument ve formátu A4 a barevnou fotografii o rozměrech 9x13 cm. Výsledky jsem srovnal pro názornost do tabulek 1 a 2.
Tabulka 1:
Dokument formátu A4Barevný režimRozlišení (DPI)Čas (s)
Ikona Odkaz na databáziTrue Color10022
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi30065
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi600213
Ikona Odkaz na databáziGray Scale10022
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi30036
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi60090
Ikona Odkaz na databáziBlack/White10022
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi30029
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi60062

Tabulka 2:
Fotografie formátu 9x13 cm
True Color
Rozlišení (DPI)Čas (s)
Ikona Odkaz na databázi60042
Ikona Odkaz na databázi120070
Ikona Odkaz na databázi2400220


Pohyb suportu snímače je vždy 22 vteřin pro každý směr, tzn. pro režim Preview, který umožňuje rychlý náhled na snímanou předlohu, a pro návrat suportu do výchozí pozice. Jak vidíte z tabulek, samotné snímání je ve většině případů delší, zejména pokud použijeme větších rozlišení. OCR jsem vyzkoušel jen orientačně s anglickou předlohou, protože program TextBridge bohužel v této verzi s češtinou nepočítá.

Klady:
  1. Líbivý a slušivý vzhled.
  2. Velmi ploché provedení scanneru včetně malé zástavné ploch, která je jen o málo větší než je aktivní snímaná plocha.
  3. Snadná instalace a obsluha bez potřeby externího napájecího zdroje.
  4. Tichý chod.

Zápory:
  1. Nedostatečná podpora českého zákazníka. Chybí jakýkoliv manuál nebo nápověda v českém jazyce. Také OCR nepodporuje češtinu.
  2. Chybí jakékoliv označení nebo popis funkce LED diody, o tlačítku se něco dočtete až po usilovném pátrání v dokumentaci.
  3. Nikde není popsán typ snímače.
  4. Poměrně dlouhá doba návratu suportu do výchozí pozice - zdržuje - pokud experimentujete s nastavením parametrů snímání (nevadí tolik, pokud zakládáte nové předlohy).


Závěr:

Vzhledem k nízké pořizovací ceně ocení tento scanner především domácí uživatelé pro libovolné zájmové využití a nebo menší firmy, které potřebují příležitostně nějaký ten dokument dostat do elektronické podoby v přijatelné kvalitě. Podrobná technická specifikace je na stránce výrobce. Zde si z úvodního obrázku můžete vybrat i jinou barvu pokud Vás tahle modrozelená nezaujala (třeba fialovou…). Nevím však zda také výrobce dodává odpovídající barevný odstín pro propojovací USB kabel . Kromě varianty na USB existuje také varianta na paralelní port (je prostě myšleno i na uživatele bez USBčka…). Ten má ale podstatně vyšší spotřebu (12 W) a dále jej lze připojit jen na PCčko.

K testování zapůjčil: Abacus