Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Scanner ARTEC ULTIMA 2000

18.8.2000, Josef Klesnil, recenze
Scanner ARTEC ULTIMA 2000
Minimalizované rozměry a spotřeba
Specifikace:
Skener Artec Ultima 2000 je jednoprůchodový barevný stolní přístroj s připojením přes USB port a hardwarovým rozlišením 600 x 1200 dpi (softwarově až 19200 DPI). Může snímat předlohy od černobílých (B&W) až po barevné (True Color) do formátu A4. Spolupracuje s aplikacemi na zpracování obrazu či OCR pomocí TWAIN rozhraní. Skener je vybaven ovladači a programy pro použití s počítači jak Apple iMac tak s PC vybavených USB rozhraním a operačním systémem Windows95/98 nebo Windows 2000.

PlatformaPC, Mac
Typ skeneru Stolní deskový, barevný
Snímací metodaJednoprůchodová s CIS (Contact Image Sensor)
Rozlišovací schopnost hardwarově600 x 1200 dpi
Nastavitelné softwarové rozlišení19200 x 19200 dpi (se S/W interpolací)
Zpracování barev 36 bit (True Color)
Maximální velikost dokumentu216 × 297 mm A4
RozhraníPort USB (Universal Serial Bus)
Přiložené programyPC verze:
Skener Driver ScanEZ V1.30 (program vytvořený Artecem),
Uživatelský manuál (v PDF formátu),
Xerox TextBridge Classic V2.0,
Microsoft Internet Explorer,
MGI PhotoSuite SE,
ABBYY FineReader Sprint 4,
ABBYY FineReader 4.0b Proffesional Try&Buy
Mac verze:
Skener Driver,
Uživatelský manuál (v PDF formátu),
Xerox TextBridge Classic V2.0,
Acrobat Reader,
Adobe PhotoDeluxe V2.0
TWAIN kompatibilitaAno
Napájení
a spotřeba energie
Napájení přímo z USB, 2W (max.)
Rozměry
(Š x H x V)
26.4 x 38.8 x 4.3 cm
Váha1.6 kg
Záruka1 rok

Skener má velice malé rozměry. Vzhled není nikterak impozantní, ale je podřízen účelnosti a případné použitelnosti na cesty k notebookům. Odklopné víko není odnímatelné, nelze ho ani povysunout pro snímání tlustších předloh. Dodán je USB kabel a Instalační příručka v několika jazycích (v češtině také).

Artec2000USB


Software se nachází na třech CD-ROM mediích. Jedno z nich je pro iMac, kde najdeme ovladače, uživatelský manuál ve formátu PDF, Xerox TextBridge Classic (OCR program), Acrobat Reader a Adobe PhotoDeluxe ve verzi 2.0. Druhé médium je pro PC počítače a obsahuje taktéž ovladače, uživatelský manuál ve formátu PDF, program ScanEZ, MGI PhotoSuite, Xerox TextBridge Classic a Microsoft Internet Explorer 4.0. Na posledním CD-Romu je OCR software ruské firmy ABBYY (Bit Software) FineReader Sprint 4 a FineReader 4.0b Proffesional Try&Buy

Instalace:
Před zprovozněním skeneru nesmíme zapomenout na odemknutí mechaniky snímače umístěné na spodní straně zařízení. Připojení skeneru k počítači se provádí velice snadno, protože potřebujeme propojit pouze USB kabel. Tím už máme vyřešeno i napájení, které je přivedeno přímo z USB portu. Problém může nastat v případě USB hubu. Pokud používáme externí USB hub bez napájecího adaptéru, nemusí skener fungovat. Pomineme myšky, tablety, joysticky, kamery a podobné periferie, které jsou energeticky nenáročné a dále např. ZIP mechaniky a nebo externí pevné disky mají (většinou) své vlastní zdroje napájení, pak již mnoho komplikací nezbývá. Jedině, že bychom měli připojeny např dva takovéto USB skenery... V takovémto případě je nezbytný napájený model nebo změna konfigurace v připojení skeneru (pokud možno vynechat hub).

back
Zadní strana skeneru s jediným (USB) konektorem

Pro instalaci ovladačů a programů na počítač PC použijeme medium nadepsané PC Version. Po jejím spuštění se objeví úvodní okno, ve kterém zvolíme jeden z mnoha jazyků, bohužel čeština mezi nimi není. Další okno nabídne instalaci programů MGI PhotoSuite, Skener Driver, TextBridge, Internet Explorer a Uživatelský manuál. Protože TextBridge neumí pracovat s češtinou, je se skenerem dodáno další CD, na kterém je výborný OCR program FineReader.

Provoz:
Vlastnosti skeneru jsem zkoušel na počítači s motherboardem Zida BX98-3D, procesorem Intel Celeron 333A, operační pamětí 64 MB, grafickou kartou ATI Rage IIC 8 MB, pevným diskem UltraDMA33 Seagate 8 GB a s operačním systémem Windows 98.

Snímat se dá jakákoliv předloha pouze do velikosti formátu A4. Prosklená plocha skeneru je v obou směrech jen o několik milimetrů větší. Klasickým ovládacím rozhraním pro práci je program ScanEZ. Výkonem se řadí zařízení mezi pomalejší a dosahuje výsledků podobných jako předchozí model Artec 1263 USB. OCR je zkvalitněno použitím ruského programu FineReader Sprint a je jen škodou, že není standardně dodávána verze Proffesional, 4.0, která je na CD pouze jako trial na vyzkoušení. V této verzi je to jeden z nejlepších OCR programů, které jsou v současné době na trhu. Zřejmě proto, že firma není z anglosaské oblasti, zařadila pro uživatele podporu bulharštiny, češtiny, dánštiny, holandštiny (standardní a vlámštiny), angličtiny, estonštiny, finštiny, francouzštiny, němčiny, řečtiny, italštiny, norštiny, polštiny, portugalštiny (standardní i brazilské), ruštiny, španělštiny, švédštiny, turečtiny a ukrajinštiny dokonce i s kontrolou pravopisu a s možností uživatelsky doplňovat slovník. Nejenže je u kvalitních předloh rozpoznání bezchybné, ale u méně kvalitních, kdy k nějaké chybě přece jenom dojde, můžeme v samostatném okně vidět skenerem skutečně nasnímanou předlohu před zpracováním programem. Tak se dá rozpoznat jaký znak byl převeden špatně a správně ho opravit.

Klady:
  1. Velmi ploché provedení.
  2. Snadná instalace a obsluha.
  3. Bez externího napájecího zdroje, skener je díky nízké spotřebě napájen přímo z USB rozhraní.
  4. Softwarová podpora pro počítače PC kompatibilní a Apple iMac.
  5. Nízká cena

Zápory:
  1. Méně elegantní vzhled
  2. Relativně pomalý

Závěr:
Skener ocení domácí uživatelé pro libovolné zájmové využití nebo menší firmy, které potřebují příležitostně některý dokument dostat do elektronické podoby v přijatelné kvalitě.

streva


Jen pro představu se podívejte na přiloženou fotografii "střev" skeneru - ale nenajdeme zde téměř nic zajímavého...

K testování zapůjčil AT Computers