Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Scanner Genius ColorPage-Vivid III

28.6.2000, Emil Pavelka, recenze
Scanner Genius ColorPage-Vivid III
...má menší problémy s češtinou.
Dnes nabízí několik výrobců skenery, jejichž cena i s DPH je přibližně 3000 Kč. To je cena vcelku lidová. Je však vůbec takový skener použitelný? No, na jeden se podíváme. Vybral jsem si Genius ColorPage-Vivid III firmy KYE.

Genius ColorPage-Vivid III


Dostal jsem do ruky krabici o rozměrech 50x37x15 cm, nahoře opatřenou umělohmotným uchem. Dobře se to nese. Na barevné krabici se dočteme, že tento model je určen pro paralelní port (dělá se i s USB rozhraním), pro síťové napětí 220 V. No tak to rozbalím.

Jsem vcelku konzervativní typ a tak na mne šedé tělo skeneru zapůsobilo vcelku dobře jak barevným provedením, tak tvarem. V čelní části jsou dvě tlačítka z nichž pravé slouží jako rychlé spuštění skenování a u levého si můžeme zvolit z možností FAX/OCR/Text/E-mail.

eeskyCo nám píšou? Vícejazyčný plakát pro rychlou instalaci - tak co, jsme tu? Ano! Hledejte pod E ;-) i v dalším textu je znát smolná ruka při výběru fontu. Dostal jsem ovšem ještě českou příručku. Ta je použitelná, i když zřejmě patří k předchozímu modelu. Na CD je k dispozici i elektronická lokalizovaná dokumentace. Ta se nám také nainstaluje na disk.

scanGrrr... 1,1 m dlouhý paralelní kabel. Mám počítač pod stolem (na stole mám totiž nepořádek;-) a měl jsem co dělat, abych mohl skener umístit na stůl (kde jsem pracně vyčlenil prostor). Síťový adaptér - klasika, žádný problém. Odemkneme skener přepínačem na spodní straně. A teď ovladače. Šup tam s CD. Instalace zcela bezproblémová. TWAIN ovladač, ScanManager (pro nastavení), OCR XEROX-TextBridge Classic 2.0, Adobe PhotoDeluxe 2.0.


2buttonsNa liště vpravo dole mi přibyla ikonka skeneru. Po poklepání na ni, se spustil ScanManager. Tady si můžeme nastavit funkci tlačítek a parametry pro snímání. Tak necháme nastavení výrobce a zmáčkneme pravé tlačítko skeneru. Trocha bručení + světelných efektů a je naskenováno. Tady se nám čeština taky nepovedla.

TWAINTWAIN ovladač vypadá trochu kolotočově, ale myslím si, že pro nastavení parametrů vyhovuje. U amatérského skeneru bych pochválil možnost aplikace filtrů proti moaré v tiskovinách. Naopak se mi nelíbila lupa náhledu. Vybrat přesně malou oblast je problematické.

PhotoDeluxe je dosti dobrý. Trochu mne překvapilo, že i když je v ovladačích skeneru nastaven formát BMP výsledný naskenovaný obrázek v EasyPhoto je JPG. Také mne znervózňovaly ty dvě silné lišty nahoře a vlevo, které udělaly z mého monitoru patnáctku. Jinak byl ovšem celkový dojem z dodaného softvéru kladný.

Nasnímání fotky 9x13 cm v barevné hloubce 24 bitů trvalo 62 sekund. V barevné hloubce 36 a 48 bitů potom 112 sekund. K mému překvapení se tentýž obrázek v rozlišení 300 dpi snímal stejnou dobu. Paralelní port tu tedy zřejmě není omezením. Samotné výstupy ze skeneru předčily má očekávání. I když nastavení pro dosažení co nejlepšího výsledku bylo dosti zdlouhavé.

Skener jsem používal čtrnáct dní. Během této doby se nevyskytly žádné problémy. Vezmu-li v úvahu cenu a tedy i cílovou skupinu uživatelů, musím říci, že jsem byl s předvedenými výkony spokojen. Je mi opravdu líto té češtiny. Lokalizace není vždy samozřejmostí. V příručce pro rychlou instalaci bych to odpustil. I v nápovědě bych to přežil. Ten nápis pod progress barem, ten dráždí.

Nakonec ještě technická specifikace:

Rozměry = 415 x 258 x 95 mm
Váha = 2,2 kg
Způsob skenování = jednoprůchodový, chladná katoda
Plocha skenování = 216 x 297 mm
Připojení = paralelní port, průchozí (vhodný je EPP)
Optické rozlišení = 600 x 1200 dpi
Barvy = 36-bit / 48-bit - zlepšený programový režim, 12-bit šedi, 1-bit BW