Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Scannery Umax Astra 610P a Umax Astra 610S

21.3.1999, Vladimír Pavlík, recenze
Scannery Umax Astra 610P a Umax Astra 610S
Levné kvalitní scannery pro všestranné použití.
Specifikace:

Jedná se o jednoprůchodové barevné scannery, které jsou konstrukčně shodné. Liší se jen použitým rozhraním, u verze 610P se scanner připojuje přes paralelní port a u verze 610S přes SCSI řadič. Interní barevná hloubka je 30 bitů, externí je 24bitů což představuje 16,7 milionu barev. Maximální snímaná plocha je 220 x 301 mm. Optické rozlišení scannerů je 300 dpi na výšku a 600 dpi na šířku. Pomocí softwarové interpolace je možné nasnímat obrázek v rozlišení až do 4800 dpi x 4800 dpi. Snímání lze nastavit od 100 dpi do 4800 dpi. Součástí balení u typu 610P je vlastní scanner, propojovací kabel, síťový adaptér, jednoduchá orientační dokumentace a návod k použití ve 14 jazycích (mezi nimi je i čeština), CD s ovladači a obslužnými programy pro Win 3.1x, Win 95 i Win NT a CD s doprovodnými programy (Photo Deluxe od fy. Adobe ). U typu 610S přibyl ještě jednoduchý ISA SCSI řadič a proti typu 600P zde není tištěný návod na použití.


Astra 610


Instalace:

Hardwarová instalace u typu 610P spočívá jen v připojení scanneru do parelelního portu. U typu 610S spočívá v instalaci SCSI řadiče do počítače a připojení scanneru. Nic není potřeba nastavovat, vše si instalační program zjistí a nakonfiguruje sám.

Instalace software a ovladačů se spouští z CD a podle vaší volby nainstaluje obslužné programy. Nainstalují se ovladače Twain kompatibilní, použitelné ve většině grafických programů a volitelně další software. Tento umožňuje domácím uživatelům plně využívat scanner k nejčastějším úkonům bez nutnosti dokupovat nějaké další aplikace. Softwarová výbava zahrnuje Presto! PageManager integrující fax, e-mail a tiskárnu ke správě běžných dokumentů na počítači. Program UMAX CopyUtility je produkt určený k přímému tisku ze scanneru na tiskárně bez potřeby nějakým dalším způsobem zpracovávat nasnímanou předlohu. Presto! PhotoAlbum je nástroj ke správě rodinných snímků, Adobe PhotoDeluxe umožňuje zpracovávat a vytvářet vlastní grafiku a OCR Recognita Standard převádí nasnímané dokumenty do textové podoby a tím umožňuje jejich následnou úpravu.

Ovladače a základní programy na prvním CD jsou lokalizovány do českého jazyka, další programy zůstaly v originálním jazyku. Kompletní manuál je k dispozici na CD v elektronické podobě ve formátu PDF. Samozřejmě je zde k němu i prohlížeč Adobe Acrobat Reader. Podpora a prezentace výrobků firmy UMAX na internetu je na adrese http//www.umax.com v USA. Pro Českou republiku je na adrese http://www.umax.cz. Zde jsou k dispozici aktuální informace o všech výrobcích a aktualizované ovladače.

Testy:

Základní funkce byly odzkoušeny a splňují udávané parametry. Barevné podání bylo porovnáváno se scannery Umax Astra 1200S, Umax Astra 1220S, Mustek Scanexpress 6000P a 12000P. Výsledné barevné podání, při použití stejného rozlišení, je stejné u všech scannerů Umax. Při porovnání se scannery Mustek nebylo v sytých tónech rozdílu. U méně kontrastních pasáží snímaly scannery Mustek kontrolní plochy světlejší a méně kontrastnější. Velice pěkně funguje dodávaný program OCR Recognita Standard pro převod textů do počítače. Celkem slušně se vyrovnává s češtinou. Nasnímání kontrolní barevné stránky v plné barevné hloubce 24bitů a v rozlišení 300dpi trvalo u verze scanneru 610P 4 minuty, v rozlišení 600dpi 9 minut. Verzi 610S to trvalo 80s a 4 minuty.

Navíc oproti starším modelům na scanneru přibylo tlačítko SCAN umožňující spouštět scannování přímo z vlastního scanneru. Po jeho zmáčknutí se automaticky spustí program Presto! PageManager a provede načtení náhledu snímané plochy. Dále je obsluha stejná jako při manuálním ovládání programu. Před použitím tlačítka SCAN je nutné spustit program OnScanButton, který kontroluje, zda náhodou nepožadujete funkci tlačítka a mít nainstalován program Presto! PageManager.

Výsledek:

Klady u typu 610P:

  • Scanner se dá připojit a zapnout kdykoliv za provozu počítače.
  • Jednoduché připojení - není nutné otvírat počítač a konfigurovat další rozhraní, dá se připojit i k noteboku.
  • Počeštění základních ovládacích programů, český manuál.T
  • Tačítko SCAN na scanneru zjednodušující manipulaci a obsluhu.

Zápory u typu 610P:
  • Nízká rychlost přenosu dat do počítače ( A4 barevná při rozlišení 300 dpi je 80 sekund, při rozlišení 600 dpi je 9 minut).
  • U tohoto testovaného kusu mi vadila vysoká hlučnost, která se u ostatních i konkurenčních modelů tolik neprojevovala.

Klady u typu 610S:
  • Jednoduchá a rychlá instalace včetně SCSI řadiče.
  • Počeštění základních ovládacích programů.
  • Kvalitní a rychlé výstupy.
  • Tlačítko SCAN na scanneru zjednodušující manipulaci a obsluhu.

Zápory u typu 610S:
  • Scanner nemá vlastní síťový vypínač, přesto si myslím, že zařízení jako scaner by mělo jít vypnout jinak, než jen vytažením ze zásuvky.
  • Dodávaný SCSI řadič je opravdu jednoduchý, chybí k němu ovladače pro jeho využití s jinými připojenými periferiemi. Je ho nutno přepnout do módu Non PnP a pak se scannerem funguje.

Závěr:

Scannery se výborně uplatní téměř všude (mimo profesionální grafické studia) především díky své poměrně nízké ceně a slušné kvalitě výstupu. Je to produkt maximálně vycházející vstříc amatérům hlavně způsobem instalace a minimální cenou. Na druhou stranu, pokud chcete opravdu pracovat se scannerem a máte možnost použít SCSI model, doporučoval bych sáhnout hlouběji do kapsy a připlatit si za výkonější model.


K testování zapůjčil: ConQuest computer

Máte-li poněkud vyšší nároky, podívejte se na recenzi Umax Astra 1220S s nástavcem pro snímání barevných předloh UTA-3A.