Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sedm herních myší v testu

2.2.2009, Jan Vítek, recenze
Sedm herních myší v testu
Dnes přinášíme test herních myší. Celkem se podíváme na 7 modelů od 6 různých výrobců, mezi něž patří A4Tech, Genius, Ideazon, Logitech, Microsoft a Razer. Na herní myši jsou kladeny vysoké nároky, proto bude zajímavé sledovat, co výrobci předvedli.

Logitech G9 Laser Mouse


Zástupce Logitech je označen jako G9 a nebyl by to právě tento výrobce, aby se ve své tradiční oblasti nesnažil o poskytnutí něčeho navíc, ovšem za což si také nechá řádně zaplatit. Myši Logitech patří k tomu nejlepšímu, co lze pořídit a jsou známé svými inovacemi. Zde bych mohl zmínit především model MX Revolution nebo MX Air.
 
Logitech se o této myši na svých stránkách dál rozepisuje a sděluje nám, že maximální akcelerace je reprezentována hodnotou 20 G a maximální rychlost pohybu bez utržení kurzoru je 45 - 65 palců za sekundu v závislosti na povrchu. A co se týče dotazování na USB rozhraní, to se děje až 1000x za sekundu.



Neméně zajímavé jsou také jiné vlastnosti vycházející ze samotného fyzického zpracování. Především jsou to vyměnitelné pláště, poté kolečko s volným otáčením pro rychlé prolétání dokumenty a také se dočkáme dodaných závaží pro úpravy celkové hmotnosti.

Model
Logitech G9 Laser Mouse
Rozměry
110 x 73 - 80 x 37 - 39 mm
Hmotnost
-
Technologie
Laser
Rozhraní
USB
DPI
200-3200 DPI
Podsvícení
ano (diody přepínání DPI, indikátory profilů)
Tlačítka
4 + kolečko

Tvarem se G9 od ostatních na první pohled podstatně liší. Především je výrazně kratší než většina ostatních testovaných modelů a vzhled vychází také z možnosti změny pláště. Jasně tak můžeme vidět jak červený plášť objímá zbytek myši kolem jejích tlačítek. Už podruhé se v tomto testu také setkáváme s USB kabelem s pleteným obalem. O něm výrobce říká, že má velkou výdrž, ale na našem použitém kusu bylo již vidět slušné opotřebování. Samozřejmě ale nemohu vědět, co se předtím s kabelem vůbec dělo.

Očima ještě můžeme spočinout na dvou postranních tlačítkách, jež jsou součástí pláště.



Pohled z přední strany ukáže, že pro leváky tato myš rozhodně není a ti na ni mohou rovnou zapomenout. Zajímavé je také provedení tlačítek. Levé je zcela samostatné, zatímco pravé zabírá většinu přiděleného prostoru. Přesto se ale obě mačkají naprosto stejně a mají stejný odpor. Uprostřed pak máme kolečko MicroGear, jež můžete pomocí tlačítka na spodní straně myši přepnout mezi režimem volného otáčení, jenž se hodí na rychlé projíždění obsáhlých dokumentů a režimem s krokováním. To je přesné a velmi dobře provedené.

Nad levým tlačítkem pak můžeme zaznamenat kolébové dvojtlačítko pro úpravu DPI a ještě o krok dále je černé stínítko, pod nímž jsou informační LED indikující zapnutý profil a DPI.



Vzhled myši při pohledu zezadu dosti záleží na tom, jaký plášť má zrovna nasazený. Logitech dodává dva, jeden široký a druhý užší. Na fotografiích vidíte ten první, jenž má navíc jinak uzpůsobený povrch. Logitech tomu říká saténový povrch, ale v podstatě jde pouze o pogumovaný plast. Pravdou však je, že se myš drží příjemně a hodí se na dlouhodobější práci, k čemuž napomáhá i postranní odkládací prostor pro palec.



Druhý plášť je sportovnější se svým výrazně menším tělem, průduchy po straně a také tvrdým plastovým povrchem, jenž je velmi zdrsnělý, dobře se díky tomu drží a s myškou si můžete díky jejímu menšímu tělu snadno pohrávat i mezi prsty.





Spodní strana myši se může pochlubit dvěma opravdu velkými teflony, díky nimž myš dobře klouže a další kus této podložky mají i pláště. A pak jsou zde tlačítka - boční pro přepínání profilů a horní pro změnu režimu kolečka. Profily se nepřepínají pouhým stiskem spodního tlačítka, ale v kombinaci s ním musíte ještě přepnout pomocí kolébkového na vrchní straně myši.



V základním těle Logitech vymyslel místo pro až čtyři závaží zasouvající se dovnitř v plastovém rámečku jako šuplík. Těchto závaží je celkem osm - čtyři po 4 gramech a čtyři po 8 gramech. Vedle nich ještě dostaneme pěkně zpracovaný manuál a CD se softwarem.




Software


Logitech má již dlouho svůj propracovaný software SetPoint, jejž využívá pro mnoho svých periferií. Pokud se jen podíváte po okolních obrázcích, ihned poznáte, že tento software nabízí mnoho možností dovolujících uživatelům nastavit si na své myši snad vše myslitelné.


- klikněte pro zvětšení -

Nejedná se také o žádný omalovánkový software. Zpracování a GUI nám připomene spíše webové prostředí u NAS boxů a podobných zařízení. A především nemusíme nikde hledat, kde se mezi lebkami a ohnivými plameny skrývá další tlačítko, jež nám otevře další grafické menu.



Hned na první obrazovce je možné si zřídit, pojmenovat a popsat profily, přiřadit k nim potřebné aplikace a dokonce si zvolit barvu LED na myši pro jeho označení.



Další obrazovka se týká standardní záležitosti - nastavování funkcí jednotlivých tlačítek.



Třetí obrazovka dovoluje jemné nastavení DPI pro obě osy zvlášť a pak také akceleraci a rychlost pohybu kurzoru.



Dále to jsou opět profily a volba mezi jejich přepínáním podle spuštěné aplikace, nebo manuálně pomocí tlačítka na myši. Je zde také seznam aktivovaných profilů a opět volba vše uložit do paměti myši.



A nakonec to jsou makra, jež se zadávají klasicky stiskem tlačítka Start Recording. Makra samozřejmě mohou být využitelná i ve více profilech, takže není nutné je zadávat několikrát. Za SetPoint si tedy Logitech zaslouží obrovskou pochvalu a ostatní výrobci by se mohli inspirovat. Mezi herními hlodavci existuje dost a dost modelů spoléhajících se na rádoby líbivá grafická prostředí, kde se ale již zapomíná na to nejdůležitější - funkčnost a možnosti nastavení.