Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sedmero zabezpečených flash disků

12.5.2010, Jan Vítek, recenze
Sedmero zabezpečených flash disků
Situace na trhu s ultrapřenosnými úložnými médii, jakými jsou kapesní flash disky, se neustále vyvíjí, a to především s ohledem na kapacitu, ale i bezpečnost. My si proto vyzkoušíme celkem sedm modelů, které kromě úložného místa nabídnou také zabezpečení dat.
Společnost Lexar dodala svůj zabezpečený disk JumpDrive Secure II Plus, o němž nám toho však příliš neřekne. A když, jde spíše o vágní informace, takže si všechno musíme zjistit sami. Mezi hlavní vlastnosti patří plastové tělo, stupnicový ukazatel zaplnění (indikace po 10 procentech) a software pro správu jedné i více zabezpečených zón. Záruku výrobce poskytuje standardní dvouletou.



JumpDrive Secure II Plus k nám přišel v papírovém obalu, z nějž vystupoval chráněný plastovým výliskem. Jeho specifikace jsou následující:

Model
Lexar JumpDrive Secure II Plus (16GB)
Materiál
plast
Rozměry
70 x 22 x 8 mm
Hmotnost
10 gramů
Kapacita
16 GB (2 - 32 GB)
Rozhraní
USB 2.0
NAND flash
-
Čtení (sekvenční)
-
Zápis (sekvenční)
-

Výrobce neuvádí na svých stránkách ani rozměry ani hmotnost, natož pak rychlosti čtení a zápisu nebo typ pamětí flash. Nedozvíme se ani to, zda 256bitové AES šifrování probíhá softwarově, či hardwarově, ovšem vzhledem k ceně můžeme předpokládat, že jde o první případ a šifrování na sebe tedy vezme procesor počítače.



Lexar také slibuje kvalitní software Secure II, na nějž se zanedlouho podíváme. Disk jinak vychází z předchozího modelu JumpDrive Secure II, oproti němuž však obsahuje desetiúrovňovou stupnici, která neustále ukazuje míru zaplnění. Ihned tak budete mít aspoň rámcový přehled o tom, kolik dat se ještě na disk vejde, i když to v tomto případě bude plus/minus cca 800 MB. Kompatibilita je zaručena s operačními systémy Microsoft Windows 7/Vista a Mac OS X.



Tělo tohoto Lexaru je vyrobeno z plastu a má protáhlý a uprostřed zúžený tvar. Plast zde není tak odolný proti mechanickému namáhání, a tak jej můžete prsty prohnout. Krytka USB konektoru zde sice drží pevně, ovšem i tak považuji za chybu, že očko pro připoutání flash disku je právě na ní a ne na něm samotném, přičemž disk je poněkud důležitější než zbylý kousek plastu. Kontrolka disku je umístěna pod průsvitným nápisem Lexar a má červenou barvu.


Instalace a zkušenosti z provozu


Po zapojení flash disku se objeví pouze jeden oddíl, ne němž je software Secure II pro OS Windows i Mac. Ten nabídne tvoření šifrovaných oddílů (Encrypted Vault) o kapacitě až 20 GB, kterým můžeme přiřadit libovolné volné písmeno jednotky. Pak je možné šifrovat soubory zvlášť (File Encryption) a nakonec lze využít funkci pro bezpečné mazání dat (File Shredder). Možnost vytvoření šifrovaných oddílů ale na systému Windows 7 64bit selhala, přičemž software sice umožňuje vyhledávání aktualizací, ale pouze jednou denně až měsíčně. A že bychom chtěli najít novou verzi zrovna dle potřeby, na to už nikdo nemyslel. Ale zdálo se, že to je stejně jedno, protože na disku byl instalovaný Secure II verze 2.0.0.39, zatímco na serveru firmy Lexar je 2.0.0.1, tedy starší verze.



Přesto jsem ji ale zkusil, protože u ní je napsáno, že funguje s OS Windows 7 a co svět neviděl, z proklamované verze 2.0.0.1 se vyklubala 2.0.1.1, u níž již byla volba Encrypted Vault aktivní. Vše tedy nakonec dopadlo dobře, ale za svou podporu si firma Lexar pochvalu rozhodně nezaslouží.

Vytváření virtuálních oddílů (Vault) probíhá ve třech krocích. Nejdřív si vybereme jméno a umístění na disku, pak jim vyhradíme dostupné místo a nakonec zvolíme heslo stejným způsobem, jako si ukážeme na následujícím případě šifrování souborů. Pokud chceme následně šifrovaný oddíl využít, musíme si spustit tuto aplikaci, vybrat si příslušný oddíl a stisknout Mount. Poté se za několik sekund vytvoří další virtuální disk. Výhodou je, že jich můžeme mít na jednom disku několik pod jinými hesly, ale praktické použití je již složitější než u jiných zabezpečených flash disků.



V případě šifrování samotných souborů si je jednoduše vybereme z nabídky a stiskneme Encrypt.



Pak nás program nechá zvolit heslo, přičemž to musí mít mezi 8 a 32 znaky a na jakési stupnici se nám ukáže také jeho síla. Tu zvyšují především nestandardní znaky a nám naopak může pomoci si vzpomenout také nápověda. Zkusili jsme šifrování 1,7GB souboru přímo na pevném disku počítače (šifrovaná podoba má příponu .lrs), což trvalo nějakých 8 minut. To by mohlo být výrazně lepší, protože program využil pouze jedno jádro procesoru Core 2 Duo na 2,13 GHz, a to ještě ne naplno.



File shredder jednoduše dovolí bezpečně a nenávratně vymazat jednotlivé soubory, koš či dokonce volné místo na disku.


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu LEXAR JumpDrive Secure II 16GB poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>