Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sedmero zabezpečených flash disků

12.5.2010, Jan Vítek, recenze
Sedmero zabezpečených flash disků
Situace na trhu s ultrapřenosnými úložnými médii, jakými jsou kapesní flash disky, se neustále vyvíjí, a to především s ohledem na kapacitu, ale i bezpečnost. My si proto vyzkoušíme celkem sedm modelů, které kromě úložného místa nabídnou také zabezpečení dat.
Výrobce u zde slibuje jednak hardwarové šifrování AES a pak také funkce pro zálohu dat, díky čemuž také tento model získal své jméno. SanDisk se totiž prsí, že jde o světově první flash disk s tlačítkem pro zálohování dat. Podobné má řada externích pevných disků či síťových úložných systému NAS.



Podívejme se nyní na specifikace SanDisk Cruzer Ultra Backup :

Model
SanDisk Cruzer Ultra Backup (16GB)
Materiál
plast
Rozměry
mm
Hmotnost
14 gramů
Kapacita
16 GB (8 - 64 GB)
Rozhraní
USB 2.0
NAND flash
-
Čtení (sekvenční)
-
Zápis (sekvenční)
-

Výrobce se s námi bohužel nepodělil o specifikace týkající se použitých paměti a také rychlosti disku. To vždy vyvolává otázky, zda to nepokládá za důležité, nebo se nemá čím chlubit, či se snad tyto hodnoty s každou vyrobenou sérií mění. Nicméně výkon si stejně porovnáme později.



Kapacita těchto disků činí až 64 GB a uložená data mají být dle specifikací chráněna jednak heslem pro přístup k disku a pak také hardwarovým šifrováním. Výrobce na stránkách neuvádí, jak silná jeho šifra je, ovšem z jiných zdrojů se dozvíme, že jde o 128bitový klíč.



Provedení disku je čistě plastové a využit byl především černý plast s matným povrchem. SanDisk zde vsadil na mechanismus pro vysouvání USB konektoru, díky čemuž není třeba krytky, kterou tak nemůžeme ztratit. Na druhou stranu ale tělo disku nepůsobí zrovna odolným dojmem a rozšlápnout jej asi nebude problém. Konektor se vysouvá jednoduše palcem pomocí plastové zarážky, pod níž je tmavě oranžové podsvícení. Před tou máme ještě také zmíněné tlačítko BACKUP pro rychlé zálohování dat. Na spodní straně je jen název disku a jeho kapacita.


Instalace a zkušenosti z provozu


Problém v našem případě byl ten, že software U3 nefungoval na testovacím počítači s 64bitovým OS Windows 7. Software zahlásil nespecifikovaný problém s nějakou svou součástí a doporučil disk odpojit a zase připojit (jak originální), což nepomohlo. Na stejný problém si stěžuje také jeden zákazník přímo na produktových stránkách firmy, tudíž to asi nebude v našem případě ojedinělé. Řešením je update U3 Launchpad, pro nějž si ale musíte najít počítač s OS Windows XP. Doufejme tedy že nové modely z obchodů jsou již aktualizované.



Pokud tedy U3 rozběhneme, očekává nás malé okno v rohu obrazovky, kde je seznam předinstalovaných aplikací (zde tedy pouze SanDisk Backup) a pak také možnost vytvořit zaheslovaný přístup (Enable Security) pomocí 128bitového HW šifrování.


- klikněte pro zvětšení -

SanDisk Backup se jinak spustí sám, což není dle mě zrovna ve všech případech vhodné a dovolí nám nastavit si soubory určené pro zálohu jednak dle typů a pak také dle vlastního výběru. To se v podstatě neliší od jiných podobných aplikací. S touto je ale úzce svázané tlačítko na flash disku, po jehož stisknutí se provedou přednastavené úlohy, takže bude stačit jen připojit disk, stisknout tlačítko a nechat jej pracovat.



A nakonec zabezpečení. Heslo si můžete zadat společně s krátkou nápovědou, přičemž vám do toho obslužný program nic nenamítá. Pouze upozorní, že pokud si disk zamkneme heslem, budeme jej moci odemknout pouze na OS Windows a ne Mac OS, Linux a jiných. To je dobré vědět.


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Sandisk Ultra Backup 16GB poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>