Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sedmero zabezpečených flash disků

12.5.2010, Jan Vítek, recenze
Sedmero zabezpečených flash disků
Situace na trhu s ultrapřenosnými úložnými médii, jakými jsou kapesní flash disky, se neustále vyvíjí, a to především s ohledem na kapacitu, ale i bezpečnost. My si proto vyzkoušíme celkem sedm modelů, které kromě úložného místa nabídnou také zabezpečení dat.
Předposledním testovaným kouskem je JetFlash 620 od firmy Transcend, který se na svém obalu i webových stránkách chlubí vysokým výkonem s ohledem na přenosové rychlosti. Nezapomnělo se však pochopitelně ani na zabezpečení a co se týče záruky, tu poskytuje výrobce doživotní.



Malý plastový obal ukazuje JetFlash 620 v celé jeho kráse. Nabízen je v bílé barvě, ale s barevným předělem mezi tělem a krytkou konektoru, jehož barva se odvíjí od kapacity. Červená znamená 4 GB, modrá 8 GB, zelená 16 GB a fialová 32 GB. A nyní k dalším specifikacím:

Model
Transcend JetFlash 620 (16GB)
Materiál
plast
Rozměry
61 x 19 x 8,5 mm
Hmotnost
8,5 gramů
Kapacita
16 GB (4 - 32 GB)
Rozhraní
USB 2.0
NAND flash
-
Čtení (sekvenční)
32 MB/s
Zápis (sekvenční)
18 MB/s

Rychlosti čtení a zápisu 32 MB/s a 18 MB/s jsou jistě nadprůměrné, ale zvláště u zápisu nejde zcela o high-end. To navíc platí pro 16 a 32GB modelů a u 4GB se zápis snižuje na 10 MB/s a 8GB disk zapisuje rychlostí 12 MB/s, což je již průměr.

Zabezpečení je realizováno pomocí 256bitového šifrování AES. Výrobce zde neuvádí, zda jde o softwarové či hardwarové řešení, takže opět předpokládejme, že jde o softwarové řešení, čemuž tak trochu napovídá možnost nastavení různě velké soukromé zóny pomocí dodávaného software. K ní dostanete přístup výhradně pomocí daného software, takže je zřejmé, že zabezpečení bude fungovat pouze u kompatibilních OS. Mezi ty patří Microsoft Windows 7/Vista/XP/2000/ME. Jinak lze disk bez šifrování dat samozřejmě využít také se systémy Linux a Mac OS X. Zajímavé je, že Transcend jako americký výrobce počítače Apple tak trochu ignoruje, protože na nich software JetFlash SecureDrive nerozběhneme.



Bílý disk je vytvořen z plastu a oproti jiným je poměrně lehký, a tak nemůžeme očekávat vysokou odolnost. Plastové tělíčko se pod tlakem ochotně prohne, takže tu máme vhodného kandidáta na nechtěné rozšlápnutí. Pád z výšky by však vzhledem k nízké hmotnosti neměl být tak nebezpečný.



Na jedné straně máme připraveno očko pro poutko (není součástí balení), tělo disku prosvítá modrá kontrolka a na druhé straně je krytka držící za plastové výčnělky. Sama o sobě asi nevypadne, ale pokud se jí trošku pomůže, mohli byste ji ztratit. A nakonec, pokud si trošku zacloumáte za USB konektor, ucítíte jistou vůli, což také nepřidá na pozitivním dojmu.


Instalace a zkušenosti z provozu


Po prvním zapojení pevného disku se objeví v počítači dva nové oddíly - jedna virtuální optická mechanika s potřebným softwarem a manuály a druhý oddíl s přístupným volným místem pojmenovaný jako Public (veřejný).



Z virtuální mechaniky si spustíme příslušný software SecureDrive, jenž nás vyzve k zadání hesla, jeho potvrzení a také nám nabídne možnost nápovědy. My jsme zadali obligátní 1234, přičemž program vůbec neprotestoval.



Pak si nastavíme, kolik místa z 16 GB má zabrat soukromá zóna (Private Zone), v níž budou data šifrována a zbytek bude veřejně přístupných. Pak se disk zformátuje, takže pokud jste do té doby na něj něco zapsali, zálohujte. Po pár minutách bude připraven a po jeho odpojení a opětovném připojení se objeví již tři oddíly, z nichž jeden se bude tvářit jako zcela zaplněný a data budou do té doby, než se pomocí SecureDrive opět přihlásíte, nedostupná.


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Transcend JetFlash 620 16GB poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>