Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sestava s procesorem AMD ATHLON 1800+ mezi námi

13.12.2001, Radek Bábíček, recenze
Sestava s procesorem AMD ATHLON 1800+ mezi námi
Stříbrným provedením a hlavně hrubým výkonem je charakteristická sestava Brave Black Line s procesorem AMD Athlon XP 1800+, kterou nám zapůjčila k testování firma Proca. A věřte, že jsme se na ní dostatečně vyřádili.
Kapitoly článku:
  1. Sestava s procesorem AMD ATHLON 1800+ mezi námi
  2. Jak jsme testovali, výsledky testů a závěr
Stříbrným provedením a hlavně hrubým výkonem je charakteristická sestava Brave Black Line s procesorem AMD Athlon XP 1800+, kterou nám zapůjčila k testování firma Proca. A věřte, že jsme se na ní dostatečně vyřádili.


Obr. 1 – Logo Athlon XP

Procesor
Zřejmě největším lákadlem celé sestavy je zbrusu nový procesor AMD Athlon XP. Procesor je vyráběn 18ti mikronovou technologií a obsahuje 128 kb L1 cache a 256 kb L2 cache, které jenom podporují jeho výkon. Frekvence sběrnice je 266 Mhz. Na plochu 128 mm2 se vměstnalo 37,5 milionu tranzistorů. Procesor podporuje novu sadu instrukcí 3Dnow! Professional. Athlon XP již také disponuje tolik diskutovaným teplotním čidlem, které by mělo zabránit zničení procesoru přehřátím. Procesor je označován jako 1800+, ale nenechte se zmást. Toto číslo neudává frekvenci, na které procesor běží, ale pouze jeho ekvivalent u P4. Athlon XP 1800+ totiž pracuje na „pouhých“ 1, 53 GHz. Firma AMD k tomuto kroku přistoupila, aby zabránila odlivu potencionálních zákazníku vlivem neznalosti skutečného výkonu procesoru. Méně zkušení zákazníci se totiž velmi často rozhodují podle frekvence, na které procesor běží a ne podle skutečného výkonu. Proto tedy AMD přichází s QuantiSpeed, který by měl tomuto zabránit.


Obr. 2 – Procesor AMD Athlon XP z vrchu



Obr. 3 – Procesor AMD Athlon XP ze spodu


Zevnějšek
Pro celou sestavu je charakteristická její stříbrná barva. Skříň je dílem společnosti Atc a je téměř celá z hliníku. Tento kov se vyhnul pouze bočním stěnám, které jsou plastové. Vzhledově se skříni nedá snad vytknout nic. Velice dobrý dojem na mě udělal krytý výstup USB portů na předním panelu a spousta možností pro přidání přídavných větráků. Toho Proca využila více než bohatě. O tom, že to skříň myslí s chlazením vážně svědčí i nápis na horní liště , který ji řadí do kategorie Cooler Master. Celkem se totiž v počítači nachází OSM!!! aktivních větráků a chladičů. Koneckonců počítejte se mnou. Po jednom obsahuje zdroj, procesor, grafická karta a čipset. Další čtyři jsou přímo na stěnách skříně na různých místech tak, aby vháněly vzduch na nejinkriminovanější místa sestavy. Nutno dodat, že ani při takovém množství točících se větráků sestava nevydávala nepřiměřený hluk. Navíc se mi líbilo použití šroubků s velkou hlavičkou pro uchycení krytů a přídavných karet. Díky nim totiž nepotřebujete k výměně např. grafické karty vůbec šroubovák.


Obr. 4 – Sestava Brave Black Line ze předu



Obr. 5 – Sestava Brave Black Line ze zadu



Obr. 6 – Detail předních USB konektorů

Základ je základ
K pořádnému procesoru je zapotřebí i pořádná základní deska. V tomto případě byl Athlon osazen do základní desky Gigabyte 7DX. Gigabyte v tomto případě vsadil na čipset přímo ad AMD, konkrétně pak na AMD 761, který používá jako North bridge AMD 761 a jako South bridge VIA 686B, který mu zajišťuje podporu ATA 100 a AGP 4x. AGP slot byl opatřen i ochranou západkou pro správné uchycení grafické karty. Mezi další sloty lze počítat pět PCI a jeden AMR. Co se týče pamětí, tak základní deska disponuje dvěma paměťovými sloty pro DDR. V jednom z nich se nacházel i modul o velikosti 256 MB v provedení 2100 DDR.

Mezi integrované komponenty lze zařadit pouze zvukovou kartu. Ta je poháněna čipem od firmy Creative, který mu zajišťuje stejné funkce, jako má SoundBlaster PCI 128. Dobré je, že se výrobce nespokojil pouze s integrovaným čipem a osadil sestavu i přídavnou zvukovou kartou. Pochází také z dílny Cretive a její označení je SoundBlaster Live 1024. Ten již nabízí dostatečné možnosti pro zvukové vyřádění i náročnému uživateli. Nabízí výstup na čtyři reproduktory plus jeden digitální výstup. Vstup je na zadním panelu pro mikrofon a vnější zdroj. Navíc máte i čtyři další přímo na těle zvukové karty.


Obr. 7 – Pohled do nitra sestavy

Grafická síla
Když už máte výkonný procesor a kvalitní základní desku, tak se jistě budete poohlížet i po odpovídající grafické kartě. Na štěstí pro nás má Proca v nabídce i produkty firmy Elsa. Sestavu s Athlonem XP osadila zrovna tou nejvýkonnější, a sice Elsou Gladiac NV 20 s GeForce 3 a 64 MB paměti DDR. Ta už dokázala grafiku ve hrách pořádně rozhýbat. Výstup přitom nemusíte provádět pouze na monitor, ale můžete jej vychutnat i na televizní obrazovce. Karta obsahuje i s-video konektor. Grafický čip i paměti jsou chlazeny pasivním chladičem. Přímo nad procesorem je pak ještě osazen i aktivní chladič.

Vzhůru do sítě
Pro připojení do sítě můžete využít služeb síťové karty 3COM, která obsadila jeden z pěti PCI slotů. Pro připojení nabízí pouze jeden RJ-45 konektor přes který může komunikovat na rychlostech 10 a 100 Mb/s. Škoda jen, že výrobce neosadil sestavu i modemem. Málokdo má dnes doma asi připojení k internetu přes sít.

Práce s daty
Na práci s daty je v této sestavě určeno hned několik zařízení. To nejpomalejší je jistě 3,5 disketová mechanika Mitsumi. Co se týče přenosových rychlostí, tak podstatně lépe je na tom interní DVD-ROM mechanika Toshiba M1612. Nabízí čtení z CD odpovídající až CD 48x a z DVD pak DVD 16x. O moc hůř na tom není CD-RW mechanika Sony, která nabízí zápis na CD rychlostí 16x, na CD-RW 10x a čtení z CD až 40x. K mechanice obdržíte i vypalovací software Nero Burning Rom 5,5. K jejich umístění bych však měl drobnou výtku. Mechaniky jsou totiž umístěny hned nad sebou, což zabraňuje lepšímu chlazení. Místa je přitom ve skříni dostatek. A když už máme vypalovačku a DVD-ROM, tak musíme někam ukládat data, která přesně budeme do počítače chrlit. Velice dobře si s nimi dokázal poradit pevný disk Western Digital o kapacitě 40 GB. Své plotny roztáčel na 7200 otáček a samozřejmě podporoval ATA 100. Pro plynulé čtení a zápis využíval 2 MB paměťového bufferu.


Obr. 8 – Detail cd-romek

Periferie
Každý počítač se musí nějak ovládat. Ve většině případů se k tomuto úkonu používá myš a klávesnice. Tyto komponenty jsou téměř vždy připoutány k počítači kabelem. Ne tak u naší sestavy. K té totiž dostanete sadu Logitech Cordless Desktop iTouch, která obsahuje bezdrátovou klávesnici i myš. Myš je ergonomická a velmi dobře padne do ruky. Disponuje třemi tlačítky a kolečkem, které může navíc zastávat funkci čtvrtého tlačítka. Myš obsahuje dvě AAA mikrotužkové baterie, díky nimž je i o něco těžší než její kolegyně s ocáskem.

Neméně zajímavou komponentou je i bezdrátová klávesnice. Nabízí standardní rozložení kláves a i něco navíc. Obsahuje celkem 12 speciálních tlačítek pro ulehčení práce s internetem a snadné ovládání zvukové karty a s ním spojené přehrávání multimédií. Napájena je dvěma tužkovými bateriemi.

Počítačové sestavy Brave jsou nabízeny bez monitorů. Ten si každý zákazník vybere podle svých nároků a možností. U nás byla sestava doplněna devatenácti palcovým monitorem LG 915 FT Flatron. Na první pohled se jedná o klasickou devatenáctku s plochou obrazovkou. Ne tak na druhý. Maximální možné rozlišení monitoru je 1600 x 1200 při 85 Hz. Velikost bodu je přitom 0,24 mm. Data lze do monitoru chrlit buďto klasicky přes standardní 15ti pinový VGA konektor, nebo s pomocí pěti BNC konektorů. Monitor navíc obsahuje USB hub s možností připojení až čtyř USB zařízení. Celé nastavení lze provádět z přehledného OSD menu.


Obr. 9 – USB HUB na monitoru



Obr. 10 – Možnosti vstupu signálu do monitoru

Softwarové vybavení
Dnes si již asi žádný větší výrobce počítačů netroufne dodat sestavu bez operačního systému a nějakých dalších drobností, které vám mohou zpříjemnit chvíle strávené s počítačem. Ne jinak tomu bylo i u námi testované sestavy. Jako operační systém zde byly předinstalovány Windows XP Eg. Ty byly dále doplněny instalačním CD Brave.
reklama