Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sestava s procesorem AMD Athlon XP 2100+

23.4.2002, Pavel Švéda, recenze
Sestava s procesorem AMD Athlon XP 2100+
Minulý týden k nám do redakce dorazila sestava se zatím nejvýkonnějším procesorem firmy AMD – Athlonem XP 2100+. Její další HW vybavení rozhodně stojí také za zmíňku: LeadTek GeForce4 Ti 4600, 512 MB RAM a pevný disk Western Digital o kapacitě 100 GB. Nejvíce Vás zřejmě budou zajímat výsledky testů, ty recenze samozřejmě přináší také a rovněž obsahuje srovnání se současným nejrychlejším konkurentem Intel P4 2,4 GHz.
Dodaná sestava značky Lynx není zajímavá jen svými "vnitřnostmi", ale i navenek. Case je designován velmi lákavě v černé barvě, rovněž i monitor s klávesnicí a myší barevně ladí a tvoří tak dohromady na pohled velmi elegantní komplet, však posuďte sami podle následujícího obrázku.


Obr. 1 - Počítačová sestava Lynx s procesorem AMD Athlon XP 2100+
(klikněte pro zvětšení)

Výrobcem case je firma Chieftek, která je známa svými produkty patřícími spíše do luxusnější třídy. V sestavě byla použita skříň řady Scorpio Series přesněji typ DX-01BD.


Obr. 2 - Pohledy na skříň sestavy
(klikněte pro zvětšení)

Již zmíněný lákavý design je podtržen promyšleným konstrukčním návrhem skříně. Odklopení bočního panelu a přístup ke komponentům počítače je v případě této "bedny" hračkou. Stačí jemně zatáhnout za zamykatelnou páčku umístěnou na boční straně skříně a v případě, že panel není zabezpečen jistícími šrouby (tyto dva šrouby jsou pouze pojistkou proti otevření skříně při manipulaci nebo během převozu), odklopí se a nitro počítače je nám k dispozici.


Obr. 3 - Řešení uzavírání skříně

Na maximum je také usnadněna instalace mechanik 5,25" a 3,5". Pro 5,25" je použit systém kolejniček, mechanika se po zasunutí zajistí zaklapnutím závlaček. Pro pevné disky a ostatní komponenty s rozměrem 3,5" jsou připraveny boxy, ve kterých jsou mechaniky uzamknuty pomocí páček. Při rychlém a snadném přístupu k napájecím a datovým konektorům tím odpadá nutnost používat běžných HDD rámečků (Mobile Rack).

Skříň lze svými rozměry zařadit do kategorie Tower, poskytuje tak uvnitř dostatek prostoru pro pohyb vzduchu kolem ochlazovaných komponent. K dobré cirkulaci vzduchu je navíc možno pomoci až třemi ventilátory (+ jedním který ofukuje rámeček s pevnými disky), pro které jsou již připraveny volné pozice v podobě umělohmotných boxů. Stačí tedy pouze zacvaknout větráček do určené pozice, připojit napájení a je to.

Jako zobrazovací jednotka byl použit LCD monitor Neovo X-174. Jeho maximální a zároveň nominální rozlišení je 1280 x 1024 pixelů (viditelná uhlopříčka 17,4"), v němž poskytuje velmi dobrý obraz. V ostatních rozlišeních je to už s kvalitou zobrazení horší, interpolace bodů není vyřešena příliš dobře a dochází k rozmazávání, především textur.


Obr. 4 - LCD Neovo X-174

Pomyslnou "třešničkou na dortu" této sestavy je bezdrátová klávesnice s myší Logitech Cordless Desktop Optical. Klávesnice je multimediální opravdu každým coulem a obsahuje i speciální tlčítka pro internet/mail služby. Myška svým vzezřením nápadně připomíná typ Logitech MouseMan Dual Optical, pravdou však je, že obsahuje pouze jeden optický senzor a pracuje na podstatně menší snímací frekvenci. Rovněž její váha je díky bateriím poněkud vyšší, náročné hráče by zřejmě neuspokojila.


Obr. 5 - Bezdrátová klávesnice a myš Logitech Cordless Desktop

Srdce počítače - procesor Athlon XP 2100+ - bylo usazeno v základní desce Leadtek WinFast K7N420D s čipsetem nVidia nForce 420D.


Obr. 6 - Vnitřek sestavy
(klikněte pro zvětšení)

V této čipové sadě je v Northbridge (IGP - Integrated Graphics Processor) integrováno grafické jádro GeForce2 MX (verze 415 jej neobsahuje) a písmenko D v názvu napovídá, že se v Southbridge (MCP - Media and Communication Processor) nachází Dolby Digital 5.1 enkodér, žel DVD filmy si s plným ozvučením nepřehrajete. Enkodér pouze konvertuje digitální signál do fromátu Dolby Digital AC3, pro jeho dekompresi by bylo nutné pořídit ještě dekodér AC3.

Asi největší specialitou tohoto čipsetu je jeho paměťová sběrnice. Její šířka je 128 bitů a pracuje v režimu dvou oddělených paměťových řadičů (nVidia TwinBank Architecture). Teoretická propustnost popsaného řešení je až 4200 MB/s, ale díky "pomalé" FSB současných procesorů AMD (maximálně 2100 MB/s, reálně však o mnoho méně) bohužel asi sotva najde plné využití.

Kompletní konfigurace testované sestavy je následující:
  • procesor AMD Athlon XP 2100+ (reálný takt 1,73 GHz)
  • základní deska Leadtek WinFast K7N420D
  • 2x paměti DDR SDRAM Kingmax 256 MB, 266 MHz
  • grafická karta Leadtek A250 Ultra (GeForce4 Ti 4600, takt čip/paměti - 300/650 MHz)*
  • pevný disk Western Digital WD1000JB (100 GB, 7200 ot./min)
  • monitor Neovo X-174

Pozn.: Recenzi grafické karty Leadtek A250 Vám přineseme v nejbližších dnech.

Pro srovnání jsme udělali některé testy s nikým menším, než s Pentiem 4 na frekvenci 2,4 GHz. Sestava vypadala takto:
  • procesor Intel Pentium 4 2,4 GHz (jádro Northwood, FSB 400 MHz)
  • základní deska Soltek SL-85DRS2
  • 2x paměti DDR SDRAM Kingmax 256 MB, 333 MHz
  • grafická karta Leadtek A250 Ultra (GeForce4 Ti 4600, takt čip/paměti - 300/650 MHz)*
  • pevný disk Western Digital WD400BB (40 GB, 7200 ot./min)
  • monitor Eizo F56

Testovalo se pod systémem Microsoft WindowsXP Professional CZ (5.1, Build 2600), DirectX 8.1 (4.08.01.0810). Ovladače pro grafickou kartu pocházely z instalačního CD dodaného ke kartě. Jednalo se o firemní drivery původně upravené z Detonátorů verze 27.50. Synchronizace obrazu byla pod DirectX i OpenGL zapnuta (vyjma benchmarků, které použily vlastní nastavení synchronizace), AGP Aperture Size nastavena na 128 MB, základní takt FSB byl 133 MHz (AMD), 100 MHz (Intel), časování a frekvence pamětí bylo nastaveno na defaultní hodnoty - 266 MHz AMD, 333 MHz Intel, v obou případech CAS Latency 2,5. Ovladače pro čipset základní desky a řadič disku byly z instalačních CD dodávaných spolu s mainboardy. U Intelu se jednalo o balík SiS AGP 1.07, u AMD o nForce UDP (Unified Driver Package) verze 1.0.