Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Shuttle SB61G2: Co je malý, to je pěkný

25.5.2004, Martin Štěpánek, recenze
Shuttle SB61G2: Co je malý, to je pěkný
Tiché a malé PC začínají být stále více oblíbené. Toho začíná využívat stále více firem a dnes máme příležitost podívat se na produkt jedné z prvních, která se na Mini PC vrhla. Za dobu, co Shuttle tyto malé počítače dělá, si získal poměrně značnou reputaci.
Kapitoly článku:
  1. Shuttle SB61G2: Co je malý, to je pěkný
  2. Podrobnosti - chlazení
  3. Bios a výsledky testů
  4. Závěr
Musím se přiznat, že není tomu tak dávno, co jsem tyto malé PC považoval za malé a málo výkonné krabičky, které měly s normálním pramálo společného. Tento názor byl založen především na starších verzích XPC. Takovým příkladem je SV24, což byl XPC založený na základní desce VL133. Myslím, že k základní desce nemá cenu nic dodávat - nic moc. Změna přišla až loni, kdy se na trhu objevil Shuttle SS51G (základem byl čipset SiS, který byl určený pro Pentium 4). A takto jsme se dostali až do současnosti, kdy mi na stole leží SB61G2.




Obr. 01 - Balení Shuttle XPC
klikněte pro zvětšení

V poměrně malé krabici dostaneme základ pro malý počítač.

V balení tedy je:
    • case se zdrojem
    • základní deska Shuttle FB61
    • chlazení pomocí heat-pipe
    • kabely a konektory
    • manuál s CD




Obr. 02 - Pohled na Shuttle XPC
klikněte pro zvětšení

Uvnitř počítače mnoho místa není, ale stačí to na CD-ROM, floppy a jeden pevný disk. Zde se ještě pozastavím u pevného disku. Doporučuji něco slušného, jelikož vzhledem k rozměrům se při práci disk pěkně "zapotí".

Design považuji za pěkný. Kombinace dvou odstínu hliníku působí důstojně a dokážu si tak toto XPC představit na manažerském stole.




Obr. 03 - Přední strana
klikněte pro zvětšení

Na přední straně je krom dvojice CD-ROM a floppy i trojice audio výstupů, dvojice USB 2.0 konektorů a jeden FireWire. Nad těmito konektory jsou ještě spouštěcí tlačítka s kontrolkami.




Obr. 04 - Zadní strana
klikněte pro zvětšení

Na zadní straně jsou všechny výstupy, které jsou typické pro základní desku s čipsetem Springdale-G (i865G). Jako nadstandard pak působí optické audio vstupy/výstupy.




Obr. 05 - Manuál a instalační CD
klikněte pro zvětšení

Součástí balení je i klasický manuál. Jeden je určen pro základní desku (spolu s instalačním CD) a druhý je pak určen pro XPC (pro case).




Obr. 06 - Vnitřek PC
klikněte pro zvětšení

Jak se můžete přesvědčit, uvnitř příliš místa není, ale i tak se tam vleze vše potřebné a i něco málo na víc. K rozšíření slouží jeden PCI a AGP slot. Ale AGP je defaultně vypnutý, jelikož součástí čipové sady je už integrované grafické jádro Intel Extreme Graphic 2. Díky integrovaným grafickým čipům je Intel třetím největším výrobcem grafických čipů s poměrně velkým podílem (poměrně velký na to, že nevyrábí žádné grafické karty).

Intel Extreme Graphic 2

Jádro tiká na 266MHz stejně jako předchůdce, rozdíl tak je především v použití AGP 8x. Ale na druhou stranu nevím, jestli se zde dá mluvit o něčem extrémním, zvláště když je výkon na úrovni stařičké GeForce2 MX. Nicméně na aplikace typu Word, Excel nebo Outlook to bohatě stačí. Jediným rozdílem ve srovnání s onou GeForce je kvalita obrazu, která je jednou z nejlepších u integrovaných řešení.