Širokoúhlé 19" LCD od Prestigia: P3190W
22.8.2007, Pavel Kovač, recenze
Dnes tu máme devatenáctipalcový LCD panel od firmy Prestigio, která je u nás známá především svými notebooky. Uvidíme, jak se jí tento model podařil. Parametry dnešní devatenáctky jsou: odezva 5 ms, jas 300 cd/m2 a kontrast 500:1.
Kapitoly článku:
- Širokoúhlé 19" LCD od Prestigia: P3190W
- Pod kapotou a OSD menu
- Testy - odezva, inputlag, video, hry a stabilita kontrastu
- Testy pozorovací úhly, barvy a podsvícení
- Testy - interpolace a regulace jasu
- Celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly
Prestigio P3190W má na dnešní dobu nízké pozorovací úhly 150°/130°. Uvidíme, jestli je oproti ostatním 170° monitorům tak pozadu.
Při pohledu ze strany pod úhlem 45° se obraz lehce zabarví do žluta, ale jinak je vše v pořádku. Rozdíl zde oproti běžným panelům není prakticky znatelný.
Při extrémním úhlu jsou sice již barvy znatelně degradovaly, ale obraz se stále dá sledovat. Nebojím se přirovnat horizontální pozorovací úhel k 170° displeji.
U vertikálního pohledu sice dochází k zinvertování některých barev, ale stále to není nic strašného. Na druhou stranu některé TN panely již barvy prakticky neinvertují.
Při pohledu zespod dochází již k výraznému ztmavnutí obrazu. Z tohoto důvodu, také přebírá vládu nad obrazem odraz okolí.
Barevné podání
Při prvním pohledu na bílo-černý přechod jsem měl pocit, že se jedná o VA technologii. Po chvilce jsem sice z vystřízlivěl a všiml jsem si proužkování a v tmavých tónech i ditheringu s FRC. Samozřejmě to jsou vlastnosti typické pro TN. Proto nezoufejte a nezatracujte tento panel. Proužkování není nikterak výrazné a ditheringu si všimnete jen při opravdu důkladném zkoumání. Samotný přechod se obešel bez barevných nádechů a jiných neduhů.
Bílo-černý přechod (ilustrační foto)
Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,3MB), malý výřez (0,4MB).
U barevného přechodu jsou vidět výrazné barvy, které však nejsou přepálené. Dokonce ani obvykle dost problematická žlutá barva se chová velice dobře. Co k tomu dodat. Pěkný barevný přechod bez znatelných vad na kráse. Uvidíme, jak si povede v praktickém testu zobrazení fotografie.
Duhový přechod (ilustrační foto)
Nezmenšené fotografie jsou k dispozici zde: velký výřez (3,0MB), malý výřez (0,4MB).
Pěkné. Asi tolik bych řekl k tomuto panelu a barevnému podání. Sice jsou zde drobné chybky, ale to je vzhledem k technologii omluvitelné. Hlavně, že se monitor vyvaroval přepálení červené a žluté barvy. To jsou totiž dva největší problémy u TN monitorů.
Zobrazení fotografie (ilustrační foto)
Nezmenšená fotografie je k dispozici zde (3,3MB).
Zobrazení šedé na černé a šedé na bílé
Monitor dokázal rozlišit hodnoty 3/0 a 253/255. Nutno podotknout, že tyto hodnoty jsou pro 50 % jas a kontrast (výchozí nastavení). Pokud s těmito hodnoty pohnete, tak dojde i k posunu hodnoty rozlišení šedé na bílé a šedé na černé.
Podsvícení
Podsvícení se bohužel Prestigiu P3190W moc nepovedlo. Ono vlastně není až tak špatné, ale o tom si povíme něco dále. Hlavní jsou výrazně tmavší rohy a okraje. Ty jsou známkou nepovedeného rozvedení světla. Na druhou stranu však musím podotknout, že díky lesklému povrchu není tento neduh tolik okem vidět. Bohužel sondu neoklameme, a tak se dostáváme k hodnotě 45,3 % a navíc je třeba udělit postih 15 %. To znamená výslednou hodnotu 31,3 %. Ve své podstatě to není nikterak špatná hodnota a dovolím si tvrdit, že s podsvícením nebudete mít prakticky žádné problémy.
Je zde také 2D pohled pro lepší orientaci.