Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sony Ericsson Xperia X2: proti proudu času

15.7.2010, Pavel Bureš, recenze
Sony Ericsson Xperia X2: proti proudu času
Společnost Sony Ericsson ukázala, že dokáže překvapit. V době stylových telefonů s kapacitními displeji představila smartphone s QWERTY klávesnicí, tlačítky a rezistivním LCD. Zaujme nový komunikátor masy, nebo jde jen o hračku pro technoidy?

Klávesnice


Xperia X2 se Sony Ericssonu v mnoha ohledech nepovedla, naštěstí do této oblasti nepatří klávesnice, která je lehce nadprůměrná. Vysouvací mechanismus během dvoutýdenního testování fungoval spolehlivě a bez problémů. Potěšující je, že není třeba vyvinout velkou sílu, stačí vrchní část posunout jen o cca 1,5 cm a o zbytek se postará pružinové systém, který zajistí snadné vysunutí QWERTY klávesnice.

Oproti starším přístrojům (HTC Hermes) není podstatné, zda klávesnici vysouváme jedním či dvěma prsty, nebo zda tlačíme na pravé straně, takže si vystačíme jen s jednou rukou a nemusíme se obávat, že bychom klávesnici „skřípnuli“.


- pro zvětšení klikněte -


Těm, co v minulosti používali některé přístroje HTC, by mohlo vadit, že část s displejem lze pouze vysunout, nikoli naklonit. Při pohledu z boku je však vidět, že vysouvací mechanismus se pohybuje na kruhovém oblouku, takže při psaní bude úhel mezi základnou a klávesnicí alespoň několik stupňů.

QWERTY klávesnice je čtyřřadá a zaujme v mnoha ohledech, např. velkým mezerníkem a také Enterem. Primární znaky jsou vyvedeny v šedivé barvě na stříbrném pozadí a pokud není zapnuto podsvícení, jsou dobře čitelné. Horší je to však na slunci a se zapnutým podsvícením, to už musí člověk najít ten správný úhel, aby mohl písmena přečíst. Naštěstí na tom Sony Ericsson Xperia X2 není tak špatně jako např. HTC Dream, u kterého neznalý uživatel jen nešťastně tápe a zkouší mačkat tlačítka, než se trefí.


- pro zvětšení klikněte -


Sekundární funkce kláves je znázorněna tmavomodrou barvou, která je na stříbrném podkladu viditelná za šera i na slunečním světle. Někomu by však mohlo vadit mírně neobvyklé rozložení tlačítek. Start najdeme hned po displejem a numerické znaky nejsou soustředěny v jedné řadě, ale rozmístěny po trojicích tak, jak je tomu u běžných mobilních telefonů. Rovněž velký Enter ani široký mezerník nejsou obvyklé, o kurzorových šipkách ani nemluvě.

Pro napsání sekundárních znaků je třeba nejprve stisknout modré funkční tlačítko v levém spodním rohu displeje. Xperia X2 si poradí i se zadáváním českých národních znaků. Pokud chceme napsat určité písmeno s háčkem nebo s čárkou, stačí nejprve napsat znak bez diakritiky (např. „E“) a stiskem tlačítka áü listovat v seznamu dostupných variant. Může se stát, že často používané písmeno je až na konci seznamu a uživatel je tak nucen zmáčknout áü několikrát, bohužel pořadí znaků nelze změnit.

S klávesnicí Sony Ericssonu se člověk nesžije za pár minut. V počátcích jsem měl velké problémy s rozměry kláves, vzhledem k sázce na širokoúhlý displej jsou totiž relativně široké, ale nízké, čemuž se člověk musí přizpůsobit. Díky šířce se však komunikátor v landscape módu pohodlně drží a lze psát bez velkých potíží oběma palci. Nadšeni jsme byli z několikamilimetrové mezery mezi nejvyšší řadou kláves a vrchní částí komunikátoru. Oproti mnoha přístrojům podobné konstrukce (např. Motorola Dext) je k dispozici dostatek místa nad horní řadou, takže není třeba doteky směřovat jen na spodní polovinu tlačítka s obavou, že prsty narazíme do části s LCD.

Menší výhrady máme k odporu při psaní. Klávesnice je docela tuhá, což někomu může při delším psaní vadit. Každý stisk je však doprovázen slyšitelným a jednoznačným cvaknutím, takže hned víme, zda telefon stisk zaznamenal či nikoli. V nastavení zvukových projevů navíc můžeme aktivovat krátké pípnutí pro potvrzení stisku.