Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sony Ericsson Xperia X2: proti proudu času

15.7.2010, Pavel Bureš, recenze
Sony Ericsson Xperia X2: proti proudu času
Společnost Sony Ericsson ukázala, že dokáže překvapit. V době stylových telefonů s kapacitními displeji představila smartphone s QWERTY klávesnicí, tlačítky a rezistivním LCD. Zaujme nový komunikátor masy, nebo jde jen o hračku pro technoidy?

Telefonování


Pro uživatele, kteří na Xperii přešli z přístroje se starší verzí Windows Mobile, může být překvapením moderní vzhled aplikace a odlišné rozmístění některých ovládacích prvků. Důležitá je lišta ve spodní části displeje. Zobrazuje totiž čtveřici záložek, takže můžeme rychle přepínat mj. mezi číselníkem pro vytáčení čísel, historií hovorů a adresářem.


Seznam kontaktů
- klikněte pro zvětšení -

Seznam s historií hovorů lze filtrovat na přijaté, odchozí a zmeškané. Kontakty v adresáři jsou řazeny abecedně podle křestního jména, pokud máme u některého záznamu uloženou i fotografii, bude na hlavní obrazovce zobrazena. V seznamu se lze posouvat scrollováním, lze i zadat část jména na klávesnici a obsah tak filtrovat. Libovolné číslo lze uložit na seznam Rychlého vytáčení, odkud bude vždy po ruce. První pozice je tradičně přiřazena pro volání do hlasové schránky.

Během aktivního hovoru lze zapnout hlasitý odposlech, přidržet hovor, vypnout mikrofon či třeba procházet kontakty. Potěšující je, že díky hardwarovým tlačítkům pod displejem můžeme hovor ukončit. Po přiložení k uchu totiž displej zhasne, komunikátor sice reaguje na oddálení od ucha, ale s několikasekundovým zpožděním, takže by se mohlo stát, že hovor ukončíme bezprostředně poté, co ho protistrana přijme.


Probíhající hovor
- pro zvětšení klikněte -

Pochválit je třeba vysokou kvalitu sluchátka, Xperia X2 patří v tomto ohledu k nejlepším zařízením, které se dnes prodávají. Vadila nám však nízká citlivost na signál. V Praze a dalších velkých městech si toho člověk patrně nevšimne, ale jelikož žiji v menším městě, kde má Vodafone potíže s pokrytím, mohu srovnávat s ostatními telefony. Sony Ericsson často úplně ztratil signál v místech, kde se ostatní přístroje stále chytají a nemají problém hovor uskutečnit, přestože je přerušovaný.


Fotografická aplikace


Program pro snímání vyvoláme buď ze Start menu nebo stiskem klávesy na pravém boku komunikátoru. Rozhraní aplikace, která se spouští cca 4 - 7 sekund, je optimalizováno pro ovládání prsty a není nikterak složité, takže by se ho průměrný uživatel mohl naučit používat za několik minut. Podstatná je lišta v pravé části displeje, zde přepínáme mezi fotografováním, natáčením videa a nastavením.

Xperia X2 je schopna pořizovat snímky o rozlišení až 8 megapixelů, můžeme si vybrat ze 3 stupňů kvality, k dispozici je i volba citlivosti v rozsahu 100 – 800 ISO, veškeré nastavení však můžeme v případě potřeby nechat na automatice. Pořízené snímky lze vylepšit aktivací jednoho z dostupných efektů (sépie, černobílá fotografie, negativ).

Obecná část nastavení dovoluje aktivovat samospoušť (prodleva 2 či 10 sekund), zapnout ukládání pozice získané z GPS, lze i nastavit, zda se budou snímky ukládat do paměti telefonu nebo na kartu. Nastavení věnované videosekvencím je v mnoha ohledech podobné, jen maximální možné rozlišení je omezeno na 640 x 480 bodů.

V obou režimech snímání vidíme i spodní lištu s ikonami pro nejpoužívanější funkce, např. změnu ostření z automatického na manuální, aktivací blesku, kompenzací expozice atp. Oproti běžně prodávaným kompaktním fotoaparátům je automatické režim nové Xperie v mnoha ohledech omezující, nelze v něm totiž změnit řadu voleb.

Z kvality pořízených fotek sice nejsme nadšeni, ale přiznejme si, že nová Xperia mohla fotit i hůř. Pochválit musíme nízkou úroveň šumu i při zapnuté digitální stabilizaci obrazu, schopnost ostřit již od cca 10 - 12 cm a dynamický rozsah snímače, takže i v problematických scénách je kresba zachována. Někomu může vadit nemožnost ukládat snímky v jiném formátu než JPEG, komprese sice není na první pohled znatelná, ale pokud chceme snímky dále upravovat v počítači, TIFF by se hodil více.



- klikněte pro zvětšení -

- klikněte pro zvětšení -



- klikněte pro zvětšení -