Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Souboj levných procesorů AMD a Intel

24.2.2010, Jan Vítek, recenze
Souboj levných procesorů AMD a Intel
V dnešním testu levných procesorů AMD a Intel se utká celkem 8 kousků s cenou do 4500 Kč. Na straně AMD jde třeba o zbrusu nový model Phenom II X2 555 BE i Phenom II X4 910e. Od Intelu se zase dočkáme nových modelů Core i3 a i5 "Clarkdale".

Herní výkon - Radeon HD 4870


Tato část bude rozdělena na dvě, protože obě platformy AMD a Intel disponují svými integrovanými grafickými jádry, takže nevyžadují zapojení samostatné grafické karty. Zaměříme se tedy jak na výkon integrovaných řešení, tak samostatné grafické karty Radeon HD 4870, přičemž v prvním případě bude udávat tón především výkon grafiky a v druhém také schopnost procesorů výkonnou kartu "nakrmit".

Čím se použité platformy AMD a Intel liší, jsou nejen samotné grafické čipy, ale také jejich pozice v systému. Zatímco u AMD je Radeon HD 3300 součásti čipové sady AMD 790GX, u Intelu jsou jádra GMA HD součástí procesoru (i když ne na stejném kusu křemíku, ale posazené hned vedle na procesorové destičce). To umožnilo Intelu využít podstatně jednodušší čipovou sadu a také může lépe určovat grafický výkon procesorů a promítnout to do jejich rozdělení. Jak jsme si mohli zjistit z kapitoly představující procesory Intel, ty nejnižší procesory, čili Pentium Dual-Core G6950 mají jádro pracující na 533 MHz, výkonnější již 733MHz grafiku a model Intel Core i5-661 dokonce 900MHz. Kvůli tomu můžeme očekávat, že se v tomto případě nebude grafický výkon u platformy AMD příliš lišit, zatímco u Intelu tomu bude právě naopak.

Začínáme však s testem 3DMark Vantage, protože ten se jinam nevešel vzhledem k tomu, že je tu využita grafická karta Radeon HD 4870 stejně jako u ostatních herních testů. Dále se představí demo ArmA2, pak F.E.A.R. 2: Project Origin, S.T.A.L.K.E.R., Operation Flashpoint: Dragon Rising a nakonec Need for Speed: Shift.



V testu 3DMark Vantage mají procesory AMD větší rozpětí, což znamená, že dosahují nižšího i vyššího výkonu v porovnání s testovanými procesory Intel, kde především jejich trojka Core i3/i5 je velmi soudržná. Není se čemu divit, když jde o procesory se dvěma fyzickými a čtyřmi logickými jádry, zatímco procesory AMD mají buď 2, nebo 4 jádra a více se lišící operační frekvence.



ArmA 2 dokáže velmi dobře využít vícejádrové procesory, jež k plynulému běhu v podstatě přímo vyžaduje. Této hře viditelně imponovala kombinace čtyř fyzických jader a vysoké frekvence procesoru AMD Phenom II X4 965 Black Edition. Ovšem ostatní procesory AMD byly pomalejší než jejich soupeří, a to o 2-3 FPS, což není nic dramatického.



Následuje F.E.A.R. 2: Project Origin, kde zaostávaly pouze ty nejpomalejší procesory, ale pouze Pentium Dual-Core G6950 se mírně dostal pod hranici 100 FPS. Nejlépe se opět předvedl AMD Phenom II X4 965 Black Edition a pak bylo pole vesměs vyrovnané.



S.T.A.L.K.E.R. viditelně nejvíce narazil na výkonnostní strop grafické karty Radeon HD 4870, ale i tak se projevuje výkonnostní variabilita mezi jednotlivými procesory. I když zde také záleželo trochu na náhodě, jak zkoušené timedemo zrovna "sedne".



Operation Flashpoint: Dragon Rising přinesl nečekané překvapení v podobě propadu procesorů Intel, které prostě ne a ne podat lepší výkony. Může za to výrazné kolísání FPS, ovšem verdikt aplikace FRAPS byl nekompromisní u všech testovaných modelů. Intely se tak propadly i o více než 20 FPS, což v kontrastu s velmi vyrovnaným polem procesorů AMD působí velmi podivně. S tím se ale nedá nic dělat.



Nakonec se ukázal Need for Speed: Shift, kde si procesory AMD a Intel v podstatě mohly podat ruce. Někdy byly o něco rychlejší, jindy zase pomalejší, ale celkově nejsou výsledky takové, abychom mohli jednoznačně určit vítěze. Podívejme se raději na srovnání grafických platforem, kde budou výsledky zajímavější.


Herní výkon - integrované grafické čipy


Zde byly provedeny čtyři testy, a sice schopnosti ATI Radeon HD 3300 a Intel GMA HD v testech Cinebench R10 (OpenGL), 3DMark03, Company of Heroes a S.T.A.L.K.E.R. Velký rozdíl je ten, že procesory AMD měly všechny k dispozici stejné grafické jádro na stejné frekvenci 700 MHz. Ovšem výchozí frekvence GMA HD se liší s modelem procesoru. Zatímco u modelu Intel Pentium Dual-Core G6950 má jádro 533 MHz, tak u Core i3-540 a Core i5-650 to je 733 MHz a Core i5-661 dokonce 900 MHz. Kvůli tomu by se měly výsledky u modelů Intel znatelně lišit.



Rozdíl mezi oběma platformami se jasně patrný už z prvního testu s použitím rozhraní OpenGL pod Cinebench R10. Neznamená to ale, že by zde nezáleželo na výkonu procesorů, jak ukazuje odstupňování modelů firmy AMD v rozsahu více než 600 bodů. U procesorů Intel je naopak vidět, jak stejně taktovaná jádra u Core i3-540 a Core i5-650 vykazují velmi podobné výsledky, zatímco výše taktované GMA HD u Core i5-661 dosahuje znatelně vyšší hodnoty.



Druhý graf ukazuje výsledky bodového zisku v aplikaci 3DMark03, v níž již Intel útočí na AMD, ale to pouze prostřednictvím svého nejrychlejšího řešení - 900MHz čipu u Core i5-661. Jádra Intelu se začala ještě více diferencovat, zatímco u AMD byla situace naopak všude téměř stejná.



A nyní k praktickému testu pomocí integrovaného benchmarku ve hře Company of Heroes. Tady je situace v podstatě podobná jako v předchozím případě, ovšem s tím rozdílem, že Intel zde nepřekonal AMD ani v jednom případě. A ukazuje se také, že na taktu u něj v reálném prostředí opravdu velmi zátěží, takže bude zajímavé zjistit, kam až se může integrované jádro GMA HD dát přetaktovat.



S.T.A.L.K.E.R. se s ATI Radeon HD 3300 kamarádí ještě podstatně více než Company of Heroes. Takže po tomto čtvrtém a posledním testu lze říci, že Radeon HD 3300 má nad GMA HD jednoznačně navrch a překonává i nejvýše taktovanou verzi procesoru Core i5-661.