Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Souboj Pentia 4 3,2GHz EE proti Athlonu 64 FX-51

22.10.2003, Martin Štěpánek, Eagle , recenze
Souboj Pentia 4 3,2GHz EE proti Athlonu 64 FX-51
Když jsem před nedávnem srovnával procesory AMD Athlon 64 a FX s Pentiem 4, mnoho čtenářů se ozvalo, že to není důstojný konkurent. Ale v té době jsme ještě neměli k dispozici nic lepšího. Až nyní se k nám dostal důstojnější oponent, kterého jsme proto ihned srovnali s konkurenčními Athlony.
Po delším očekávání k nám do redakce konečně dorazil. Procesor, který má zachránit čest společnosti Intel a opět stáhnout krok s konkurenčím AMD Athlonem 64 FX-51. Mnozí již poznali, že mluvím o procesoru Intel Pentium 4 Extreme Edition. Kus který se nám dostal do rukou, byl taktovaný na 3,2GHz.

Nejvhodnější asi bude vzít všechno pěkně popořádku a začít popisem obalu.

Balení

Od společnosti AT Computer nám nepřišel jen samotný procesor, ale rovnou celé řešení, tedy hotový počítač, který stačí zapojit do zásuvky.

Základním stavebním prvkem, do kterého se vše skládalo byla černá počítačová skříň Integra, velikosti midi tower. Ta kromě decentního, ale líbivého designu nabízí i dobře promyšlený systém ventilátorů. Dva 80 mm se nachází v zadní části skříně a slouží k odsávání horkého vzduchu od procesoru. Další lze najít v bočnici a dodává studený vzduch do vnitřní části počítače.


Obr. 01 a 02 - Drobeček v černém
(klikněte pro zvětšení)


Obr. 03 - Otevírací čelní panel
(klikněte pro zvětšení)

Celý systém byl vybaven opravdu vším, na co jsem si jen vzpomněl. Nechyběla CD vypalovačka, ale ani DVD vypalovačka (černé provedení od firmy TEAC, jednalo se o model DV-W50D). Na čelním panelu byla i dvojice disketová mechanika a čtečka paměťových karet. Po tomto výčtu všech věcí, kterých jsem si hned na první pohled všimnul, mě zamrzel jeden fakt. Je sice pravda, že jsem nadšenec, ale trochu mě chybělo logo nebo jiná nálepka, která by upozorňovala na "Extrémní" obsah.


Obr. 04 - Po otevření bočnice
(klikněte pro zvětšení)

Ani po otevření skříně jsem nebyl zklamaný. Asus GeForceFX 5900Ultra, Kingston HyperX 3500 i Western Digital Raptor 36,7GB jsou špičky ve svém oboru. Jako perlička na dortu působí zvuková karta Audigy 2 s externím panelem a televizní karta Pinnacle PCTV Pro.

Celý tento dlouhý vypis hardware by nebyl nic, kdyby nebyl osazen do kvalitního podvozku. Tuto roli zde plní základní deska Asus P4C800 Deluxe, která byla vybavena firmwarem ve verzi 1011.


Obr. 05 - Vnitřek po odklopení bočního ventilátoru
(klikněte pro zvětšení)

Zde je již pohled do skříně po odklopení bočního ventilátoru. Ten není jak jsem se zpočátku domníval umístěn v bočnici ale na otáčecím panelu uvnitř.

Pokud se dobře podíváte, na procesoru není běžný boxovaný chladič. Pro dostatečné uchlazení bylo potřeba sáhnout mezi větší "fučáky". Sice se jedná o 80mm větrák, ale díky 4000 otáčkam za minutu byl poněkud hlučný. Pokud bych si mohl troufnout srovnat dříve testované sestavy s Athlonem 64 s tímto Pentiem 4 EE co do hluku, jasně vyhrávají Athlony. A nic na tom nemění fakt, že je zde použit chladič s měděným jádrem a AMD mělo "jen" celohliníkové. I při dotyku na pasiv, byl patrný teplotní rozdíl v neprospěch Pentia. Ale to je daň za velkou cache.


Obr. 06 - Detail procesoru
(klikněte pro zvětšení)

Omlouvám se za špatnou fotografii procesoru. Nicméně je i tak dobře vidět, že se jedná o vzorek (poznáme podle nápisu Intel Confidental). A stejně jako ostatní vzorky měl i tento otevřený multiplikátor. Jedná se o klasické 478 pinové balení, tedy stejné jako používají normální Pentia 4 s jádrem Northwood. Ale více o procesoru až na další straně.


Obr. 07 - Externí box Audigy spolu s dodanými dálkovými ovladači
(klikněte pro zvětšení)

Ani mě příliš nezarazil externí panel ke zvukové kartě Audigy jako počet přibalených dálkových ovladačů. Uznejte sami, tři dálkové ovladače k počítači, další k reprosoustavě a pokud má někdo v pokoji věž nebo snad i televizi, musí se mezi dálkovými ovladači ztratit. Ale to není výtka pro AT Computers jako pro výrobce. Jeden pěkný, multifunkční dálkový ovladač by jistě stačil.



Obr. 08 - Přibalené hry

K počítači také zákazník dostane 3 plné hry. Jedná se o Black Hawk Down, GunMetal a Battle Engine.



Obr. 09 - Programy
(klikněte pro zvětšení)

Programy pak byly následující: InterVideo WinDVD Suite, balík programů od AT Computers, Brána do světa a programy of firmy Trust.