Souboj vodních chladičů Cooler Master a Corsair
13.5.2013, Jan Vítek, recenze
V dnešním souboji se utkají integrované procesorové vodní chladiče Cooler Master a Corsair. Jedná se o produkty, kterých se v poslední době objevuje na trhu stále více, a tak je třeba se podívat na to, zda nám mají co nabídnout. Vyzkoušíme si jich celkem pět.
Kapitoly článku:
Za nebývalý rozmach integrovaných vodních chladičů pro procesory může především jedna firma, která však sama ustupuje ve zprávách o novinkách v této oblasti do pozadí. Jde o firmu Asetek, která dodává na trh chladiče pod svou značkou, ale běžní zákazníci si mohou její produkty koupit spíše pod značkami jako Corsair nebo Thermaltake. I poslední 3 vodní chladiče, které jsme testovali, mají původ ve firmě Asetek (viz rubrika o vodním chlazení).
Ovšem dnes to bude jiné. Společnost Corsair sice nadále spolupracuje s firmou Asetek, která pro ni vyrábí oba dnes testované modely (H100i a H110), ale v případě firmy Cooler Master tomu je dle nedávné zprávy zcela jinak. Asetek totiž podal na Cooler Master žalobu ohledně porušování patentů, což se týká právě řady Seidon, která se objeví v našem testu. Je tedy evidentní, že Asetek jejím výrobcem nebude a Cooler Master si své Seidony vyrábí sám, či případně využívá služeb jiné firmy.
Všechny dnes testované chladiče mají společný design. Jde o již hotové a sestavené systémy skládající se z radiátoru s ventilátory a modulu s vodním blokem a pumpou. Stačí je pouze namontovat a více se o ně nestarat, pokud jde o vodní okruh. Ten je totiž bezúdržbový, takže po dobu životnosti chladiče by nemělo dojít k výraznému úniku chladicího média, které ani nelze snadno doplnit. Není tu totiž ventil, natož expanzní nádoba. Uživatel by se tedy měl starat pouze o to, aby jemné lamely radiátoru zůstaly co nejvíce čisté, a tedy i v nejlepší kondici.
Testované chladiče:
- Cooler Master Seidon 120M
- Cooler Master Seidon 120XL
- Cooler Master Seidon 240M
- Corsair H100i
- Corsair H110
Testovací sestava:
- Základní deska: Gigabyte 890GPA-UD3H (AMD 890GX)
- Procesor: AMD Phenom II X6 1100T (výchozí frekvence, napětí zvýšeno na 1,6 V)
- Referenční chladič: Noctua NH-U12P
- RAM: Kingston HyperX - KHX2133C9AD3X2K2/4GX
- Grafická karta: integrovaný grafický čip v AMD 890GX
- Pevný disk: 1TB Samsung HD103SJ
- Zdroj: Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W